Liri Valbonës! Ndëshkim dhunuesve të Ligjit!

Nuk e di ku jeton, por të ftoj të vish në Valbonë tani. Kafen ta paguaj unë.

c’rendesi ka ku jetoj une? Arsyetimi qendron, mendoj une. Protestoni te ata qe kane bere zullumin, boll ju drejtuat Kryeministrit per cdo gje. Per mua fakti qe ju protestoni para Kryeministrise tregon qe s’ja keni haberin ceshtjes fare, ku ta kapni e ku ta zgjidhni.

P.S: Jo nuk jam ne Tirane, jam afro 10,000 km larg.

Po ai robi zotit qe paska lokal ne Valbone s’po abuzon me natyren ? apo s’quhet se eshte popull…

E po te mos ndertohen HEC-et , me nivelin qe ka arrit Fierza si pellg lagjieje ka 3 vite s’po bie nje pike shi , kur te bleje shteti energji te greku e serbi mos qani per rritje cmimi , avash avash

Ka duart e Ponc Pilatit, thuaj. :slight_smile:

Po he mor UT, prape nga te tjeret kerkoni ta nxjerrin gomarin e Shqiperise nga balta? Pse duhet te hape qesen Evropa per keto programet e te mos ja kerkoni qeverise te akordoje fonde? Apo nje institucioni tjeter te brendshem? Te ka ndonje borxh Evropa qe duhet te hape qesen per ty?

bona e shkrete

vetem bac sala mund ta shpetoje

Sala e ka nisur dhe firmosur kontraten

1 Like

ku ehste brace tani? apo hipokrit si cdo rilindas?

hajde burish, mbyti qenat

Zgjidhni e merrni: Vjosen me Valbonen apo Ndriçimin me Driten!

E cuditeshme si u dhane ne kohen e Berishes ato leje ne ate vend. Pikerisht nga dikush qe e njeh me mire se kushdo ate zone.

Tani pra po flet. Analfabet

Ca i boni Rilindja atij veni …boooo sa turp ! Es shkaterrun e drogezun e kriminalizun .

Po nuk pati shi as ne valbone nuk ka uje o i mjere. lol

3 Likes

Haha Aleko, fiks.

Nga foto duket qe Valbona ka ik per lesh already, too late, me mire ta mbarojne punen tashi, mos e lene pergjysem si e kan zakon.

Po pse o mjeran njesoj ndikon shiu si per nje rezervuar artificial e si per lumenjte qe burojne nga ujerat nentokesore dhe shkrirja e bores ne maje te malit

Si Fierza ashtu dhe Komani jane te ndertuar mbi Drin, dmth marrin uje nga lumi Drin. “Rezervuari” nuk mbushet thjesht nga shiu qe bie ne ate vend por eshte liqen artificial qe krijohet nga diga qe pret lumin. Valbona derdhet ne Drin.

E kemi mesuar gjeografine e klases 7 e mbajme mend , po shiko tani qe ka dy vite pa reshje shiu si ka perfunduar vetem me prurjet e Drinit tend, HEC-et prandaj ndertohen qe te rritet eficenca e lumenjve pergjate derdhjes e jo ti lutemi zotit qe te bjere shi. Kur dalin lajmet pastaj per rritje te cmimit nga importet si i fundit 200milione euro revoltohen dynjaja . Tani ndajeni se nga hici sdo pillet elektricitet , ose mbroni Valbonen dhe hani derrin ne fature , ose ta bejme kurban ate pak natyre te eger dhe mbrojme xhepat. Dhe mish dhe peshk s’ka, po ju flisni kaluar zotrote se sjetoni ketu ndersa Edvinit ambjentalist i ka bere keq Estonia

Kete une s’e kam lexuar ne gjeografine e klases se 7-te. Ti po thua qe HEC-et qenkan te mire per lumenjte se i rrisin eficencen? Per cfare eficense e ke fjalen?

Une s’e di cfare mban mend ti por bera koment per ate qe the qe Fierza e prodhoka energjine nga rezervuari dhe qenka 100% i varur nga reshjet e shiut ndersa po te ndertohet HEC ne Valbone nuk ndikojne reshjet e shiut.

HEC-et nuk rrisin eficencen lumenjve , rrisin eficencen e shfrytezimit te lumenjve per te prodhuar energji, para se te arrijne ne hidrocentrale e medhenje.
Une thashe qe shiu ka me shume ndikim per Fierzen sesa per lumenjte nuk thashe qe varet 100% nga reshjet , po nejse nqs nuk iu ze gjumi per Valbonen mblidhni leke e ndertoni fusha me panele diellore. Mua dhe shume te tjereve ne qytete te tjera te Shqiperise sna ben aq pershtypje ndertimi HEC-eve neper rronzat e maleve sesa rritja e cmimeve n rast importi energjie.