Merre me lëng se mishi u mbaru! (Intermexo I, pjesë e katërt)

Me pelqeu leximi i kuadrit te Hiles. Me perjashtim te titullit dhe te nja dy a tri radheve qe me bezdisin, ky eshte nje shkrim mjaft i mire i yti, sipas meje. Urime!

Katror, qe ti din me teper se mu nuk ka asnje te dhene tjeter perveç thenies tende.

Mund te jete e vertete qe din me teper se une, por perderisa nuk kemi pare asnje shkrim tendin, per veçse komente mburravece te ketij lloji si me siper, plus komente katunaresh antikomuniste te djathte trumpiste, dhe maskaralleqesh me hapje dosjes te shkrimtareve te Frosinones si shef kuadri ne vaktit, ti rezulton nje koqe-maskarai qe vetem mburresh pa pasur gje ne trajse. Deri atehere ti rezulton se s’ke asnje motiv tjeter perveç zilise, dhe sabotimit te punes te pak veteve qe mundohen te mbajne gjalle Peshkun.

Te kam thene edhe here tjeter: nese ke hesape antikomuniste familjare per te lare me operativin e katundit tend, shko e gjeje ku eshte po ta majti ngambrapja. Te siguroj se nuk e ke as ne Peshk, e as ne Frosinone.

I modho une nuk ulem te shkruaj shkrime si puna jote per dy aresye: e para se mua me pelqen me shume te ndricohem nga brenda sesa te ndricoj nga jashte dhe e dyta se me pelqen me shume ta jetoj jeten time sesa te komentoj jeten dhe vepren e te tjereve.
Nga ana tjeter ti ngaterron informacionin kulturor me zgjuarsine dhe urtesine. Sokrati qe nuk ka shkruar as edhe nje liber ka qene ndoshta me i zgjuar se |Hegeli qe ka shkruar njezet vellime, kurse Odisea qe ndertoi Kalin e Trojes dhe i thoshte Qikllopit se ishte Askushi ishte me i zgjuar edhe se Sokrati, megjithese nuk e kishte lexuar Platonin.
Kurse ti dukesh qe je i gjithe pordhe dhe hic tru qekurse nis te shkruash nje kritike mbi nje pikture pa e pare pikturen me kujdes nga afer, gje qe padyshim te nxjerr ne konkluzione te gabuara. Dhe kur tjetri (ne kete rast une) te ve ne dukje se premisat nga te cilat je nisur jane false, ti ndyshon fshetas premisat ne redaktim, por le te njejtat konkluzione ne te cilat arrite nga premisat e gabuara. Tani cfare do te te them une ty me shume per gjykimin tend dhe diferencat e tij me me timin! Ndaj merri ca gjera ashtu apriori dhe dil matane, se sa me shume e zgjat, aq me shume te zgjaten veshet. Kaq edhe per kete rradhe.

1 Like

Nga pothuajse nje vit qe komenton deri tani ka rezultuar qe ty te pelqen te kruhesh, asgje tjeter, nuk ke motiv tjeter. Kete muhabet se perse ti nuk shkruan e kemi bere disa here, dhe gjithnje jep versione te reja justifikimi. Psh ne versionin e fundit ke thene qe nuk shkruan pa pagese siç benin komunistet, qe ti nuk pranon te besh pune vullnetare sikur beje me urdher te operativit te katundit, sepse ti je antikomunist, je me Trumpin, nuk je komunist me Obamen qe ben pune vullnetare dhe shkruan ne blog pa pare.

Kesaj here paraqit nje tjeter version: se ti nuk shkruan sepse je si Sokrati qe nuk denjon te shkruaje, nuk je si Hegeli qe ulej te shkruante si komunistet e Obames. Ne fakt je ti qe vazhdimisht ndryshon premisat dhe konkluzionet, dhe jo ne nje shkrim siç me akuzon, por ne komportamentin tend. Si gjithnje akuzatori akuzon per te paberat e veta, te akuzosh eshte nje menyre per te qetsuar ndergjegjen tende.

Sa per informacion: une nuk kam premisa dhe konkluzione, ne kete shkrim dhe kudo tjeter. Kam vetem pak parime fikse qe i ndjek me bindje totale ne praktike. Dmth, sipas premisave dhe konkluzioneve te tua, kam paragjykime (aksioma), dhe mbi to kam te ndertuar edhe ideologji, njelloj si operativi i katundit tend. Prandaj shkruaj pa pare ne blog, per te deshmuar edhe konkretisht keto paragjykime dhe ideologji mbeshtetur mbi keto Parime.

E pranoj, po, une paragjykoj dhe ideologjizoj, dhe nuk me rruhet fare se çfar thu ti apo operativi i katundit, apo Sokrati, apo Hegeli, apo kushdo tjeter qofte. Per kete, qe paragjykoj dhe ideologjizoj, mburrem une, kjo eshte vlera ime, dituria dhe inteligjenca ime, te tjerat jane te dores se dyte, ose me sakte te dores se katermbedhjete.

Me keto paragjykime dhe ideologji, eshte shkruar ky shkrim, dhe eshte redaktuar, dhe mund te redaktohet dhe rishkruhet ne te ardhmen, po e pashe te arsyeshme. Çfardo bishta ti mund t’i gjesh shkrimit, dhe ne fakt te gjesh bishta per tu krujte eshte profesioni dhe talenti jot deri tash, nuk ka pike rendesie, sepse kryesorja siç thashe, jane Parimet, dhe gjithçka qe kam shkruar ne blog, dhe pertej blogut, eshte ne funksion te ketyre Parimeve. Te gjithe personet e permendur, kushdoqofte: Jezui, Sokrati, Hegeli, Schmitti, Edi Hila, Katrori, Rrumullaku etj, jane perdorur si material ndertimi bruto per te deshmuar keto Parime. E gjithe seria e shkrimeve per token e detin e Schmitt, ka per qellim final te tregoje qe bota megjithse paraqitet ne forma te shumellojshme, ne thelb ka shume pak esenca dhe parime rregullatore. Pra qe bota ka shume forma, por ka njekohesisht edhe vetem nje Forme: formen e Zotit.

Ndersa Shejtoni kapet vetem mbas formave qe te mohoje ekzistencen e Formes. I shkreti shejton, kruhet vazhdimisht mbas formave:

o xake mos dil ne pune vullnetare si Obama! o xake mos shkruj, se as Sokrati dhe as une nuk denjojme te shkruajme, ne vetem llapim dhe kryejme nevojat fiziologjike! o xake ta hapa dosjen, e di kush je, punon token me traktor ne Frosinone! o xake mos redakto, mos ndrysho premisat dhe konkluzionet: mos bej si bej une, por bej si them une! o xake na e var edhe ne te shkreteve qe na ka lene komunizmi qytrym nga trute e s’dime gje tjeter veçse te bejme antikomunistin trumpistin handikapatin!

apapapa çër komenti t’moth kom shkrujt, çfrytzova Katrorin per te treguar madheshtine time anonime, te Askushit ne Frosinone.

Sipas intelektualit te shquar te mçef galiç mbas ferre kjo fraze e shkrimit:

eshte e pasakte, sepse sipas tij deti ze gati 1/3 e siperfaqes se kuadrit.

Leme menjane lloqet intelektuale, dhe me laps dhe vizor ne dore masim dhe llogarisim sa eshte siperfaqja e detit te paraqitur ne kuader.

Kuadri i veshtruar si imazh ne ekranin e kompiuterit ne opsionin “dimensioni i germave 200%” i matur me vizor rezulton si siperfaqe me permasa 30cm x 19cm = 570 cm2 (centimeter katror)

siperfaqja e permasave te detit rezultojne (duke konsideruar edhe pjesen e detit te mbuluar nga anija):

30cm x 1cm = 30 cm2

siperfaqja e permasave te detit, pa konsideruar pjesen e detit te mbuluar nga anija plus kubin e zi (15cm + 2cm = 17cm gjatesi te matur me vizore), rezultojne:

17cm x 1cm = 17 cm2 siperfaqja e anijes plus sip. kubit te zi

diferenca jep sip. e detit si paraqitje reale (pa pjesen e sip. te nenkuptuar mbas anijes dhe kubit te zi)

30cm2 - 17cm2 = 13m2

------------------------------------------------------------------------------

Intelektuali ngambrapa ferres thote se deti ze 1/3 e siperfaqes se kuadrit.

Le te shohim çfar thone shifrat ngapara ferres:

  1. Nese konsiderojme edhe siperfaqen e pjeses se detit te fshehur mbas anijes dhe kubit te zi, deti ze 1/19 e siperfaqes se kuadrit.

570cm2 : 30cm2 = 19

  1. Nese nuk i konsiderojme siperfaqet ne fjale, atehere deti ze 1/57 e siperfaqes se kuadrit:

570cm2 : 13cm2 = 57

Tani e vura re, ne artikulli i linkuar, qe titullin e piktures ne origjinal “Ne diellin e ngrohte” eshte perkthyer ne anglisht “Under :slightly_smiling_face: The Hot Sun”.

Ka trathti burra!
(Traduttore traditore!)

o Katror i Rrumullaket, kur radhen e ardheshme te dalesh prej ferres ku je mçef ne shesh te burrave per t’i gjet bishta shkrimeve te mija, e ke akoma edhe nje version tjeter superioriteti intelektual: ti nuk shkruan sepse mbron Parime! :smiley:

Lufta qe karakterizon cdo jete njerezore, e pashmangshmerisht jeten e gjithe njerezimit. Jo se thone qe jeta individuale e secilit ska lidhje me te teren dhe nuk e prek ate, edhe kjo frike per te pare/vepruar eshte.

Rendesa qe transmeton piktura e Edit nuk mund te pershkruhej me bukur.

1 Like

Plasi te Peshku. Aman ore Aman , cbehet I flet tjetri sho shokut ne gjuhe kozmike. Oh cu kenaqa…do ti lexoj me nge , moment Pas komenti , mos them rresht Pas rreshti… Ja kjo quhet letersi ne te ardhmen .

Ah se harrova , por gjithsesi Ka lidhje me Titullin e Temes. Vone kam ndigjuar krejt shkarazi te thone : " Merre me uje se lengu mbaroi " se di sa e vertet eshte , por edhe mund te ndodhin gjasa te tilla.

1 Like

ah @Manjola_Tirana nuk e ke idene sa ma ke bo qefin me zemren e derguar, jo per zemren, por per prezencen tende mbas nje kohe shekullore.
Tamam e ardhur prej te pertejmes per te na bere vizite ne kete bote pa zemer, te lagesht, te ftohte.

Interesante , por nuk Ka kthim mbrapa. Popuj , Kombe , Mbreteri dhe Fise qofshin nuk ndahen dot nga e shkuara. Ndofta nostalgjite bejne we njeriu te doje te shkuaren , femijerine. Kjo sepse atehere te gjithe kemi qene te barabarte , bardhe e zi.

komunizmi ka qene vizioni i fundit i Perendimit, mori fund komunizmi nuk ka me vizion tjeter, nuk di te kete vizion tjeter per te ardhmen. Me lajmeroni ne telefon nese gjeni vizion tjeter, deri atehere e vetmja qe mbetet eshte nostalgjia per te shkuaren, meqe nuk ka te ardhme mbetet nostalgjia per Ngambrapen. Sigurisht edhe e tanishmja e trokellimes demokratike te boleve te Marlonit.

I modho , duhet ta dish se komunizmi eshte ideologji. I ke parasysh ato vilat standarte atje tej ne San Francisko , me qindra ne vije te drejte , me ate lulishten e vogel para shtepise , me makinen parkuar ary pari , me Kishen dhe Meshen e se Djeles , dhe njerzit qe degjojne me vemendje psallmet e Priftit te tyre. Ku quhet Komunizmi me Barazine Sociale. Thjesht Lenini flinte gjume mbuluar me velenca ngjyrre kuqerremte ose ne forme shege te djegur. Lum gjyshet me dashurite e pafundme , qe perkundin lehte endrrat mbi djepe ilegale. Lum…

po xhatano, e ke parasysh ate kongen me titull ideologjik te dykuptimte Kalifornikejshen, hem Kaliforni e San Franciskos (e shenjtorit san Françesku), e hem fornikacion (pallim çer te dali para), dmth vizioni ideologjik i dy boleve te Marlonit ne horizontet e ardhmerise:

Shume e gjetur kenga , saqe duket SE me nje sperdredhje spektakolare , I vidhet pergjigjes se parafolesit , dhe me shume gjasa zbutja Jo kryenece , harmonizohet bukur nen tingujt e kitares…

#odhiartifratello

1 Like

Edward Hopper, 1924