Metafizikë e metafizikës (Pjesa e pestë, metafizikë e Fuksit)

he bravo, kshu figurash eksituese me mbarsje duhet te perdoresh neqoftese do te komunikosh tamom me njerzit qe e kane menjen aty si zhardina.

eshte e treta here qe po them qe nuk me intereson dhe nuk di asgje per zgjedhjet ketu, biles as atje, me intereson vetem aty ke zhardina.

menjeane shakate, ta them sinqerisht nuk me interesojne dhe nuk di asgje. Ne fakt eshte nje torture e vertete, sepse ne parim si bindje duhet te pjesmarr pa tjeter me domosdo, nga ana tjeter, per çin fele te besh tifo ose te votosh? Kush eshte ndryshimi midis dy feleve ngambrapa?

’Euroscepticism has never been so HIGH’ Voters to take REVENGE on EU

ITALIAN voters look set to exact their revenge on the European establishment when the country goes to the polls tomorrow, according to a journalist at the leading national newspaper.

The recent campaign has been “more populist and more anti-EU” than any other election in Italian history, according to the BBC’s Europe editor Katya Adler.
Polls suggest ex-PM Silvio Berlusconi’s centre-right alliance will emerge the largest bloc in a hung parliament, although the Five Star Movement will likely come out as the single biggest party.
Mr di Maio’s Five Star Movement (M5S) repeatedly expressed frustration towards the European Union, calling for reforms in exchange for Italy’s large contributions to the EU budget.

An M5S victory could be a source of shock and friction for the European Union, depending on how big of a victory it is.

The young party leader said: "Every year we send a two-digit million sum to the EU and always get less back.
“I don’t think Italy has to pay more to Europe. I think the EU have to give more to Italy. We want to shape the EU. We want more flexibility on Eurozone deficit targets.”
He said: “We want to change the EU, we want to modify a series of treaties, rules that don’t work

o Tiku… po une qe do vij me pushime kete behar ne Toscane, a mund te na japesh ndonje info per çmimet ? -p,sh domatja, kastraveci, lakra…lulelakra etj… ne euro / cent, te lutem…:stuck_out_tongue:

ore, po ce ke kete ‘‘metafizike e metafizikes’’ ? po pjesa e gjashte i bie te jete ; ‘‘metafizika e metafizikes se metafizikes’’ ?.:stuck_out_tongue:
me kujtove filmin ‘‘enemy of the state’’, me Will Smith, ku super shteti i survejonte ne familje me cimka e satelite , qytetaret… edhe mburej me kete… e nje moment i thote gruaja e Will Smith (ne film) agjentit ? ‘‘po monitoruesit e minitoruesve qe na monitorojne… kush i monitoron ?!’’…:smiley:

nuk e make men qe “Metafizike e metafizikes” eshte titulli kryesor, si me thone titulli i librit, e me pas ka tituj kapitulli: “Metafizika e Fuksit”, “Kujto qenin, bej gati nuse pashkën” etj.

Vjen që vjen o Belul…
futi dhe një llixha në Saturnia, apo në Montepulciano… dhe kërkoji Tikut çmimet në eurocent…

P.S: mos harro të marësh me vehte edhe VQ t’i futësh nji lexim me byth m’ujt nxeht !
Me qi ra llafi, kom harru me t’pyt o Belulo. Pse XVI dhe jo XVII si ai Luigji i famshëm?

2 Likes

jo nuk e kam pare kete temen qe ke linkuar… nuk e kam lexuar peshkun aso kohe , isha me leje te gjate krijimtarie.

s’do me e pa me duket, sepse nuk po shef qe temat jane te numeruara.

por nuk ka rendesi shum, per mu ka rendesi qe temat e mija i lexon Pjeri, me ate kam konkurence krijimtarie.

ne fakt une doja i XIV , pra i 14-te . por bera gabim shtypi , e doli XVI… e lashe ashtu pastaj.
do thuash ti tani ; Ok. po pse i XIV… nje arsye e thjeshte… une qe femije kam qene adhurues i D’Artanjanit , natyrisht nga romantizimet e Dyma.:smiley: qe na e nxirrte D"Artanjanin nga ‘‘myshketare’’ qe dmth ‘‘pushkatar’’ se keshtu ishte Dartanjani i vertet, pushkatar… Dyma pra e nxorri kolores, shpatare… ndersa per shqipot , ‘‘muskultjere’’, bodybilder…:smiley:
nejse, se u zgjata… D’Artanjani i vertete, pushkatari, ishte ne sherbim te Luigjit te XIV, i cili edhe e vleresonte shume.

gabimi është shumë domethënës, pasi i pandërgjegjshëm - pra i vetvetishëm.
Ai adashi yt frëng me numër fanelle XVI përfundoi në gijotinë në vitin 1793, me kokë t’preme nga Inkuzitorët revolucionarë jakobinista.

P.S: po qe se je partizan i flakët i D’Artagnan-it qysh n’fëmijri siç po m’thu, kur t’shkosh në Toscana, hudhu knejna nga Toulouse e Francës se do t’çoj me pa ene varrin ene statujën e idhullit tënd.
musket
d'artagnan

o Belul, Luigji i Dartanjanit eshte i 13 jo i 14. Masanej ky ishte trap si mret, ja pallonte grun Duka Bukingamit.

pra ti si admin i rrepte do me presesh koken mua per nje gabim shtypi ?! .:smiley:

shiko se statujen e tij e kam kam ketu jam vete… D’Artanjani eshte vrare ne vatanet e mia…:smiley: dhe pikerisht ne porten lindore te keshtjelles rrethuese te qytetit, (te cilen e mbronte D’Aartnjani me kompanine qe komandonte ) u vra se nxorri koken pa dashje nga bedenat… dhe e fshiu ai matane… aty pra ku ra heroikisht D’Artanjani , i ngriten edhe statujen.:slight_smile:

Deze foto van Beeld Van D’Artagnan is beschikbaar gesteld door TripAdvisor

Luigji i 14-te , tiku… degjo mua…:slight_smile:

ta rrefen xixa historin si ta kete qefi ty:

Cardinal Richelieu played a major role in Louis XIII’s reign from 1624, determining France’s direction over the course of the next eighteen years. As a result of Richelieu’s work, Louis XIII became one of the first examples of an absolute monarch. Under Louis and Richelieu, the crown successfully intervened in the Thirty Years’ War against the Habsburgs, managed to keep the French nobility in line, and retracted the political and military privileges granted to the Huguenots by Henry IV (while maintaining their religious freedoms). Louis XIII successfully led the important Siege of La Rochelle. In addition, Louis had the port of Le Havre modernised, and he built a powerful navy.

Charles Ogier de Batz de Castelmore, Comte d’Artagnan (French pronunciation: ​[ʃaʁl oʒje də bats də kastɛlmɔʁ kɔ̃t daʁtaɲɑ̃]) (c. 1611 – 25 June 1673) served Louis XIV as captain of the Musketeers of the Guard and died at the Siege of Maastricht in the Franco-Dutch War. A fictionalized account of his life by Gatien de Courtilz de Sandras formed the basis for the d’Artagnan Romances of Alexandre Dumas, most famously including The Three Musketeers (1844). The heavily fictionalized version of d’Artagnan featured in Dumas’s works and their subsequent screen adaptations is now far more widely known than the real historical figure.

Edhe ke edhe s’ke të drejtë Inkuiz…

ai i romanit të Dymasë, vërtet është në shërbim të Luigjit XIII, por ai prej vërteti ka qenë në shërbim të Luigjit XIV.

por edhe ti Belul ke dhe s’ke të drejtë… ai i vërteti është vrarë aty ku thua ti, në portat e Maastrichtit, në 25 qershor 1673. Por ai nuk mbronte kështjellën dhe nxorri kokën nga bedenat - siç thua ti, por e kish rrethuar kështjellën për ta marrë, bashkë me ushtrinë e Luigjit XIV.

Përfundimisht, duke lënë mënjanë heroizmin e legjendës, mori një plumb mushqete në fyt (thotë njëri-besoj nga Hollanda), në ballë (thotë tjetri- me siguri nga Vlora); në ije (thotë i treti nga Franca). Troç, vdiq m’ven!
Po që ish fuks, fuks ka qenë - i mbretit Luigj XIV. Kjo e funit, për t’bo lidhje me temën!

1 Like

Jo ka te drejte Beluli dhe Dumasi, sepse e verteta historike qendron me poshte se e verteta fiction artistike.

Per kete kam shkrujte nje shkrim “Metafizika e Fuksit” qe nuk e ka lexu akoma Beluli se eshte me leje krijimtarie. Thote ai kshu, se ne fakt eshte me leje barre, çdo artisti i modh ngel me barre, pastaj pjell vepren fiction.

po eshte veshtire te flasesh me siguri , xixa… p,sh nuk e dihet e sakte nese D’Artanjan kur vdiq ishte ; 60, 61 apo 62 vjec, qe dmth se edhe datat e lindjes apo vdekjes se tij jane te dyshimta… -ose ti the me siper qe varri i tij eshte ne Touluse… well, varri i D’Artanjanit nuk dihet… eshte si ‘‘Deti i vdekur’’, qe nuk ka varr…:smiley: -e nese ka varr, mendohet se duhet te jete varrosur ne ndonje nga kishat e vjetra te Maastrichtit.

Sa për lindjen… ne ende s’dimë atê të Skënderbeut të Krujës dhe jo më atë të D’Artagnan-it të Maastrichtit… se vdekja e të dyve është e sigurt: 17 janar 1468 për tê parin dhe 25 qershor 1763 për të dytin.
Sa për varrin… një sebep mê tepêr për të të prish’ mendjen të vije në Toulouse!