Ndërroi jetë albanologu Robert Elsie

e solla per kete

Shqipëria e Hoxhës krahasuar me Shqipërinë e Berishës që takoni tani, çfarë kanë të ngjashme dhe çfarë kanë të ndryshme
Unë mendoj se ka disa gjëra të kontinuitetit që nuk kanë ndryshuar, që janë të çuditshme jo vetëm nga koha e Hoxhës, por edhe nga koha e Zogut, gjëra që vijnë nga koha Osmane, ajo e Zogut, e Hoxhës e deri te e sotshmja. Një nga këto gjëra është korrupsioni burokratik. Kjo është një nga gjërat që gjithmonë ka qenë kështu. Tjetra është paaftësia e administrative, e vendit. Nuk është diçka që varet vetëm nga partia, është më tepër qëndrimi i popullit. Pra, që të marrësh diçka që do, duhet të njohësh dikë në Ministri, të pish kafe me të, pastaj të pish prapë kafe javën tjetër me të, edhe një herë të tretë, e më pas ai të lidh më personin që ty të intereson.
D.m.th është njësoj si në kohën osmane, nuk është si një shtet normal.
Edhe tani që flasim kështu është si në kohën osmane?
Po, po.

A ka noi lajm se ç’u be me varrimin e Robertit.

Shyqyr qe mediat shqiptare jashte Shqiperise kane informacion, se sa per mediat shqiptare brenda Shqiperise, a ha, pirdhi ne te.
http://www.tetova1.com/2017/10/17/permbushet-amaneti-fundit-albanologut-elsie-te-prehet-ne-alpet-shqiptare/

jane librat e permendur ne intervisten mesiper

Korrikse, e ke per justifikim per shok Enver-Nexhmije kete paragrafin e albanologut, apo si?

Neqoftese nuk e ke per justifikim, po mir o Korrikse, ti dhe albanologu e paskeni kuptu nga vjen vesi i kafeines se albanezeve, por a keni ndonje recete? Kush eshte receta jote dhe e grupit kinofil, se akoma nuk e kemi kuptu mir? Eshte e majta luksoze franceze kinofile qe shef filma ne realitet godard ku ben pjese edhe albanologu ngambrapa qe nuk pi kafe ne Ministri?

He me shprehuni i her e mire qe te shpetoni edhe vete, e kushedi na shpetoni edhe neve fashisteve qe pime kafe ne Ministri me Musolinin dhe Hitlerin!?

perseri mediat jashte Shqiperise shkruajne per albanollogun e shquar, Robert Elsie

ky pretendon te kete bere vetem perkthyesin e gjuhetarin. (Vlera e tij qendron vetem ne propagimin e letersise / folkorit / artit tone ne anglisht, per mua). Por zoteria objektivisht a subjektivisht ka futur turinjte ne historine e shqiperise ne interpretimin e se ciles eshte bere faktor, pa pas kompetence e si i tille ka bere demin e zakonshem qe na ka shkaktuar pikeveshtrimi anglosakson sahere perfshiheshin politikisht me ne.
Keshtuqe gjembi eshte koherente ne pelqimin qe jep.

kjo eshte pergjigje e komentit tim?

Kabimi I tij I vetem eshte se hulumtimet e tij historike te cilat kane per qellim te verteten (e cila me shume nuk na ben komplimente se sa na ben) ,bien kondra me ato te historiografise m-l te cilat kane per qellim kilikosjen e krenarise kombetare pra ngopjen shpirterore te shqipove me luge bosh.

ne radhe te pare ai nuk eshte historian. Nen kornizen e gjuhetarit e prkthyesit nuk mund te beje percaktime qe i takojne historise. Nje problem me amatoret ta zeme eshte psh. subjektiviteti ngarkon e periudha ku jetojne: Jo pa shkak bota perendimore nuk hap te gjykoje llogarira historike personale vetem pas nje periudhe te caktuar “ftohjeje”. Kjo sa per kundershembull ndaj amatorizmit.

kush ja u jep patenten historianve vetem te merren me historine ?

nuk e kam pergjigjen mbi “patenten” per te cilen pyet por dime qe vete Elsie nuk ka studiuar per histori por as pohuar te jete historian.

ata qe studiojne Histori, jane studentet me te dobet ne fakt. nje nxenes me ambicje nuk merret me histori hiç, por me nje lende me te frytshme. shkojne neper keto lendet historike, ekonomike, sociale, artistike, etj, studentet qe nuk kane bythe te merren me shkencat ekzakte.
duke filluar nga kjo, historianet nuk eshte per t’i vleresuar dhe as t’i marresh si shembuj apo si mjeshtrat e asaj me te cilen merren. as nje gje s’varet nga ata. historine e shkruajne fitimtaret, eshte thene.

keshtu qe nuk ka rendesi lenda qe ka studju dikush, por VEPRA te cilen ai len. kjo vetem ja jep ose jo madhesine autorit te saj. asgje tjeter.

ps: dhe diçka pa lidhje me historine, ky vendosi te varroset ne shqiperi por edhe te merret me punet shqiptare, per te ngel ne histori. asnje shanc nuk do te kish t’i permendej ndryshe emri, ne vendin ku ishte rrit. tek ne edhe mendon se do ta kete nje shanc te tille.
per vete nuk besoj, por ku i dihet.

http://books.elsie.de/b089_selected-writings/