Në Shqiperi te vrasin se flet greqisht

Me keto genjeshtra nuk te jep njeri azil more zoteri!
Shqiperia ka Kryeministrin bashke me gjysmen e qeverise me ortodokse, ti thua I urrejne ortodokset.
Mire do te ishte te te kthenin ne Greqi,meqe nuk ndihesh shqiptar.
Me vjen keq qe te ndodhi kjo,por nuk mund te te perkrah kur genjen ne kete menyre.

Kjo me duket se komentonte dhe ketu te peshku.

Ne Shqiperi nuk i duan Orthodokset thote Vironi, i shoqi i Shelemes… ma vrane nje shok ne 1999 deklaron …
Ehe me ka faj shkaba qe ka antipati te theksuar per Emigrantet qe per nje te drejte per te qendruar ne usej shesin Meneren, Nderin dhe Identitetin.
Eh mer Shkabe nuk ka Profet e nvend te vet…

Po edhe keto autoritetet amerikane, nuk e kuptoj: Kjo paska ikur atje ne 2002-in, cfare lesh azili per Shqiperine ne 2002-in? Si e paskan lene kaq gjate ne vend? Keto genjeshtra jane aq qesharake, nuk pijne uje. Turp per ate grua.

E shtyn gjyqin dhe pastaj kalon në disa shkalle qe edhe keto kerkojne disa vjet per cdo shkalle.
Cdo njeri ka te drejte te kerkoje azil dhe gjate kohes qe i shqytohet kerkesa personi merr letra perkohesisht,pasi duhet te punoje dhe te ushqehet.
Nga fillimi i procedures e deri në fund zgjat 10-15 vjet,ose 1 vit nese kerkesa per azil te miratohet.

Po pse i ve faj vetem Gruas e jo Vironit, burrit… qe pretendon gjithashtu qe Orthodokset persekutohen ne Shqiperi e nje shok ja kan vra ne 1999 se fliste Greqisht.
Harram Shqiptareve te Connecticutit nese ja begenisin biznesin Beseprereve

Shqipeve ju duhet dhene azil politik, se kane kryeministrin bythqim

Pavarsish argumentave boshe qe azil-kerkuesja ka paraqitur, autoritetet amerikane te azilit duken qe jane per tu qare hallin ose me sakte per ti hequr nga puna per paaftesi. Si ka mundesi qe te ndahet nje familje, (gabime te tilla bejne edhe kendej nga Europa) kur pjestare te kesaj familje kane letra qendrimi te rregullta. Pra nese burri ka letra qendrimi, si mund ti shkeputesh gruan apo femijet, aq me teper qe ligji njeh bashkimin e familjeve kur jane te ndare ne shtete te ndryshme. Apo duhet qe gruaja te paguaje bilete, te shpenzoje dhe te filloje proçedura e bashkimit te familjeve. Thjesht te shpenzoje qe te hane dhe avokatet. Ehh ç’sistem kemi :laughing:

Ne Shqipri je i varare, a i vrare. Arsye e mjaftueshme qe te kerkosh azil,po thuj ti,ka shume si ne dhe s’ka ca na ban kush.

Ajo qe nuk kuptoj eshte se pse femijet duhet te debohen, kur, jo vetem qe kane lindur ne SHBA, por edhe babain e kane shtetas amerikane!! Shtet qelbesire!

Ka mundesi qe edhe babai nuk eshte shtetas.
Ka dicka qe nuk shkon në menyren se si e shpegon media.

Nese burri ka dokumenta te rregullta,gruaja merr dokumentat nepermjet burrit pas marteses dhe ska nevoje te kerkoje dokumenta te vecanta.

Femijet jane automatikisht shtetas amerikane dhe mund te vijne ne SHBA kur te mbushin 18 vjec.

Femijet nuk denohen Aleko, e deklaron i jati qe po u debua Nena femijet penalizohen se Babai harxhon pak kohe me ta. Femijet jane shtetas amerikane dhe i rrit i jati qe eshte shtetas. Nese i jati eshte i padenje ja merr Shteti amerikan e ja rrit ne Jetimore, sepse keshtu thote Ligja.

Shteti amerikan eshte shume tolerant me keta qelbesira e parazite migratore pa dinjitet qe thyejne cdo ligj te shtetit mikeprites e qurraviten mediave. Me lajmeroni kur do e perzene te dale me Daulle e Tam Tam festues.

ke pare keshtu ti ,greket e mutit .nuk duan Te kthenen ne shqiperi .po ata qe jetojne atje lopa I ka pjelle ?atje Te shkojne me nje kembe se na mbipopulluan ameriken .

Nuk ka te beje fare me grek apo shqiptar.
Keta jane ne pike te hallit dhe po thone gjera te paverteta per vendin tone.
Në fakt i kerkova Bledit ta fshinte kete teme qe une e vendosa.
Nuk mund te gjykohen fjalet e dikujt qe eshte duke u mbytur.
Nese e dini se si mund ta fshi kete teme ju lutem ma thoni.

Pra ti thua qe nese i jati do te deklaronte se do ti mbante ai, atehere do ti besohej kujdestaria? Dhe ky nuk e ka bere nje gje te tille? Nuk e kuptoj! Ti debosh edhe femijet ( qe sipas ACDC jane shtetas Amerikane), dhe duke e ditur fare mire qe nje grua e mjere qe do te shkoje ne nje vend te mjere (si Shqiperia) nuk ka me se ti ushqeje, strehoje dhe arsimoje … Nuk e di , prandaj them qe eshte shtet qelbesire, kerme fare.

Me sa di une, nese nje bashkeshort ka aplikuar per azil perpara se te martohej ka probleme, duhet te shkoje ne Shqiperi te prese bashkimin familjar. Plus qe zonja paska hyre me pasaporte false.

Pas kesaj deklarate duhet te deklarohet person non-gratta ne Shqiperi :stuck_out_tongue: Ne nje univers paralel

meqe po ju ndiqja, besoj se nenkupton qe ne pamundesi per te atin te kujdeset per femijet (ka pak kohe se ia ze biznesi shumicen) duhet te zgjedhe: t’i marre e ema ne shqiperi, apo te rrezikojne t’ja u marre punonjesi social, per pakujdesi. Femijet nuk i debon njeri.

sa per shqiperine ku ajo s’do kete mundesi ekonomike, asnje ligj emigracioni ne bote sado sociale politikat, s’ta merr parasysh ekonomine si shkak per te kerkuar rezidence atje, qofte edhe perkohesisht.
Egziston emigracioni ekonomik, por eshte tjeter gje, mbi te gjitha i organizuar.