Ngritja dhe rënia e meritokracisë europiane. Ivan Krastevi “zbulon sekretin” e populizmit

un jam shum i lodhur biri im, shum i lodhur, e megjithate vazhdoj zanatin pa u lodhur, kjo eshte madheshtia e vertete e imja.

Jemi duke fol se çfar ben masa me te gjallet, jo me te vdekurit. Ne te gjalle Noli e pa veten vetem ne motoskaf ne Otranto, kurse Zogu ne fron mbreteror i brohoritur nga masat.

Edhe i vdekur Noli, nga kjo pikpamje eshte model negativ, eshte modeli i humbesit fatal meqe eshte me kulture, dhe dihet qe fitojne gjithnje injorantet. Dmth fataliteti i injorances, fataliteti i mjerimit, pa shprese, na rrofshin veprat e mdhoja kulturore qe kane lene artist e mdhej ne shekuj.

A te ka shku ndenjehere ne mendje qe idalja eshte te komandoje nje mbifelor sintese zog-nol? Jo se shokut Enver i ka shku n’menje. I çike fare.

1 Like

xixe, fytyra ime eshte e murretyer deri aty sa s’thuhet me, dhe mund te ndryshoje ndonje çike jo duke bo i dor muhabet, por duke nda njè cope buke rreth tavolines. (mos u trem, jo Ultima Cena)

Shif i çik se zanati i intelektualit ka lind vone ne histori, keshtu nuk mund te krahasohet me “keshtu ka qene gjithmone”. Kjo qe ndodh sot ne Evrope, filluar me Rev. Francez, s’ka bo vaki ndonjehere ne histori. Esht pak e ngatrrume puna, edhe komunistet nuk dinin si ta klasifikonin shtresen e intelektualit, qe tani na eshte bere klase, biles glase fare.
Mund te jete edhe e thjeshte po te shtrohet ndryshe problemi.

përbotizmi kundër kombëtarizmit!. ky është thelbi. duket se lirimtarët pa kufi po humbin. shpresa për tufëzim botëror na doli _elpidha:kissing_heart:. të shohim jeniçerët shqiptare sa shpejt do ta marrin kthesën. _ imagjino muç nanon dhe matoshin e machitevës:grinning: të flasë për shqipërinë e madhe !
ndërkohë meritueshmëria,pasurishmëria dhe pleqtaria,janë gati për ti zënë vendin,_gjerondokracisë dhe plutokracisë. vetëm për kleptokracinë jemi në mëdyshje

A te ka shku menja (me u fejue :stuck_out_tongue: ) me e pa Nolin ne modelin populist?!

Nje cike fare.

1 Like

:laughing:

jo asi çik, sepse tani eshte moda: m’ka shku menja me u divorcue!

1 Like

dhe e thash per delikatese, sepse tamom tamon Fiqnetja Rexha moderne tani i bi qe te knonte:

M’ka shku menja me u pallue!