Oscars 2017

“Moonlight” u shpall (përfundimisht) si filmi më i mirë i vitit, duke lënë pas “La La Land-in” pretendent. Aktori më i mirë u shpall Casey Affleck, për filmin “Manchester By the Sea” dhe Emma Stone fitoi si aktorja më e mirë për rolin e saj në “La La Land”. Aktorët më të mirë në role mbështetës, Mahershala Ali dhe Viola Davis. Filmi më i mirë i huaj, “The Salesman” nga regjisori iranian Asghar Farhadi, i cili e bojkotoi mbrëmjen e çmimeve si protestë ndaj ndalimit të udhëtimeve drejt Amerikës nga shtatë vende, që Presidenti Trump ndërmorri disa javë më parë.

Nje tufe halabakesh shumica pa diplome as te shkolles se mesme,drogaxhinje,egoiste dhe te mbipaguar, qe urrejne vendin qe i beri milionere.
Oh harrova na bejne moral dhe jane perkrahesa te pedofilave si Roman Polanski.
Personalisht nuk e pashe kete ceremoni false, pasi nuk do te marr leksione se per ke te votoj dhe si te mendoj nga njerez fals.

3 Likes

Shume negativitet mbart ne vete, nuk te ben mire per shendetin. Edhe mos na felliq cdo teme me politike. Te pasurit diplome shkolle nuk tregon asgje. Bill Gejts, Mark Zakerberg, Antoni Athanas, Stiven Tajler, jane te gjithe pa diploma, por jane shume te suksesshem dhe kane bere me shume per te ndryshuar/permiresuar boten sesa ti dhe une qe i kemi diplomat. Nuk urrejne vendin qe i beri milionere, por politiken e vendit dhe perpiqen ta bejne me te mire ate, ka ndryshim te madh. Mund te mos jesh dakort me politikat e tyre, (jo te gjithe aktoret jane liberale), por t’i futesh te gjithe ne nje thes e t’i quash drogaxhinj, egoiste e te mbipaguar pa e patur idene se kush jane si person dhe cfare jete kane patur, eshte pak si shume.

2 Likes

Pas 4 vjetesh kanalet televizive duhet te marrin Faye Dunaway dhe Warren Beatty te shpallin rezultatin perfundimtar te zgjedhjeve.

1 Like

E bukura është se ky përshkrimi më sipër i shkon shumë mirë dhe klanit Trump.

1 Like

Sikur te ishin trumpista a do thoje te njejten? :smiley:

Meqe ra fjala per aktoret, me kujtohet para ca koheve tek nje teme per Meryl Streep ku e levdoje fort. Shif tashi si ndryshojne gjerat. :smiley:

Don’t worry ta ka mbeshtet Nicole Kidman Trumpin. 1 Nicole vlen sa 100 aktore pa shkolle :stuck_out_tongue_winking_eye:

Peshq na sugjeroni ca filma te bukur, qe te jene vertet te bukur, jo te lodhshem.

Meryl Streep perseri e lavderoj se edhe nese flet per politike nuk therret e cirret,por kritikon me klas.Plus qe eshte aktore brilante.
Skam qene fare dakort me fljalimin qe mbajti ne Golden Globe por perseri respekti per te nuk e ndryshon.
Nuk jam dakort me mbrojtjen qe i ben pedofilit Polanski por megjithate ne pergjithesi e respektoj kur flet
Sjam dakort as me Susan Surrandon por eshte femer me klas dhe e respektoj edhe kur nuk jam dakort.
Mund te cuditesh por Bill Maher e shikoj me qef.
Por nuk mund te shoh felliqesira si John Oliver dhe Seth Mayers,njerez pa pike talenti njerez qe me kujtojne Muc Nanon.
Por per shpuren tjeter te njerezve me 10 fytyra ne Hollivud skam asnje respekt dhe as qe dua ti shikoj kur japin mend se si te mendosh dhe per ke te votosh.

Si nuk I kam degjuar ndonjehere keta funderrinat e Hollivudit te kritikojne Kinen ku te drejtat e njeriut nuk egzistojne dhe gay-t akoma kurohen me hormone?

Jo nuk e bejne kete keta felliqesira se Kina I fut nje bllokim te filmave te tyre dhe pastaj ju bien fitimet.

Te mos kalojme pastaj ne dashurine qe keta plehera tregonin per Chavesin dhe Kastron se shkon muhabeti i gjate.
Stiv Jobs dhe Athanasi nuk krahasohen me pleherat e Hollivudit ore zoteri se nuk I kam degjuar ndonjehere te shajne me rrenje e dege vendin qe i beri te njohur,aq me pak te dashuronin Kastron e Chavesin
Mos ngaterro kekun me byrekun.

Po vihet re nje fenomen vitet e fundit ne oscar, po nominohen gjithnje e me shume filma autor, pra po shkohet gjithnje e me afer kinemase autoriale evropiane, pvsh se shume prej ketyre filmave nuk kane ate shijen qe te jep nje film autor i mirw i kontinentit te vjeter.
Arrival dhe xhakie qe nuk morren cmime si filma e vertetojne. Qofte dhe toni erdmann.
Po shifja dje komentet e te ftuarve ne top channel dhe komentet per filmat ishin tmeresisht siperfaqsore, pervec ato te nja dy profesionisteve qe ndodheshin ne studio, te cilet jepnin opinione te maturuara, te tjeret vinin ne dukje kryesisht dimensionin vanitoz te ceremonise, veshjet spektakli, subjekti. Kemi nje kulture mjaft te cunguar kinematografike, prandaj, dhe besoj se per kete eshte faji i televizionit qe ka patur nje boom mjaft influencues ne vendin tine per sa i perket influences si shihet cinemaja. Por jane dy gjera te ndryshme

1 Like

S’po e bej une ngaterresen, po e ben ti. Te ka hipur inati se jane anti-Tramp shumica, jo se s’po kritikojne Kinen. Amerika e ka marre vete pishtarin ne dore si udheheqes dhe polic i botes, keshtu qe prozhektoret jane me te forte kur drejtohen nga Amerika, po ashtu edhe kritikat, edhe levdatat kur e meriton. C’pune ka Hollivudi me Kinen? Hollivudi eshte ne Amerike dhe kritikon politikat amerikane qe prekin njerez edhe jashte Amerikes. As Sirine s’e kane kritikuar, as Ruanden, as Arabine Saudite, as Kuben. Je komplet pa lidhje ne argument.

Une s’e kam pare dashurine per Kastron dhe Cavezin por po qe se ke fakte, bujrum, silli. Athanasi psh priste e percillte Ramiz Aline dhe e konsideronte politikan te zotin meqe ra fjala, dhe kete e kam degjuar ta thoshte vete, por kjo s’ja heq vlerat per aq sa ka bere per ceshtjen kombetare.

Qe te mos dalim nga tema, boll me politike ne cdo teme se po na lodhni syte. 5 tema hapur per Trampin, 10 per Lulin, 20 per Mulin. Bejini komentet atje. Ka edhe gjera te mira jeta, s’jane te gjitha ngjyre e zeze. N.q.se s’e ke pare ceremonine, s’ka pse komenton kot budallalleqe politike.

Mund te cuditesh por Trump ka me shume perkrahes ne Hollivud se cdo president tjeter amerikan,thjesht per aresyen se ka qene pjese e biznesit.
Trumpin le ta kritikojne cdo dite se ai njeri eshte dhe ka plot te meta,por gjella me kripe dhe kripa me mase thote populli.
Dje nga sa pashe sot ne highlights show ishte bere si Kongres anti Trump dhe skishte te bente fare me cmimet.

Politiken e sollen ata ne show dhe jo une.

E bukura eshte cik si subjective, varet se cfare te pelqen. Per mua psh qe edhe me pelqen historia, filma me tematike historike me terheqin me shume. Pashe “Allied” dhe “Hacksaw Ridge” javen qe shkoi. Brad Pit dhe Endrju Garfild s’i shtyj dot si aktore, po filmat ishin te bukur.

E vertete qe eshte subjektive, mua me pelqejne shumica e tematikave, por sic do thoshte dhe NN “me lodhin filmat e lodhshem” :stuck_out_tongue_closed_eyes: psh The Grand Budapest Hotel eshte nje nga filmat e padurueshem qe s’e kuptoj ca i kane vleresu aq shume. Apo filma depresive te mirevleresuar. As per thrillerat nuk kam më zemer :stuck_out_tongue_closed_eyes: Woody Allen i ka relax. Flm per sugjerimet, do t’i hedh nje sy :blush:

That was so funny. I knew it jevgjit would get da Oscar perderisa futen dhe ato jevgjit nga autobusi ne salle. :joy:. Na cane bidonat thru the ceremony me cheap jokes about Trump. At the end it was a joke the whole show itself !!!

1 Like

He mad.

sugjeroj admin te bllokoje postet me permbajtje jashte teme

You mad too? Vetem jevgj kishte ne autobuz?

N.q.se do te shikosh filmat qe jane tani ne kinema ose qe sapo kane dale nga kinemaja, te sugjeroj nje platforme te quajtur kodi ose XBMC. Tani kane dale edhe ca kuti qe e kane te pre-instaluar dhe shiten nga $30-$600 ne varesi te shpejtesise se procesorit, por mund ta shkarkosh per desktop/laptop gjithashtu dhe pastaj lidh kompjuterin me TV nepermjet HDMI port. Aty i pashe ato dy filmat. Sot nisa te shikoj “The hateful eight” te Tarantinos, po s’me doli koha ne mengjes. Sikur per asgje tjeter, vetem per muziken i shikoj filmat e tij. Gjithmone ka kenge dhe melodi te hajrit.

Turist n emigrants lol. No I am not mad. The ending was priceless. I had a good laugh :slight_smile: