Papa Françesku thotë se media është dhënë pas skandalit, shëmtisë

Duke folur për një revistë katolike belge, Papa Françesku e ka krahasuar tendencën e mediave drejt skandalit me çrregullimet coprofilia dhe coprophagia, tërheqjen nga të pëgërat. “Media duhet të jetë shumë e qartë, dhe shumë transparente, e të mos bjerë pre e sëmundjes së koprofilisë, që do të thotë dëshirë për të komunikuar skandal, për të komunikuar shëmtira, edhe pse këto mund të jenë të vërteta.” - tha Papa, duke vijuar se "konsumatorët e këtij informacioni po kryejnë koprofagi. Coprofilia është eksitimi nga feçet, ndërsa Coprofagia është të ngrënit e saj. Papa ka kërkuar ndjesë që ka folur kaq hapur.

Duke folur për revistën katolike, ai e ka quajtur mëkat dezinformimin përmes medias. Në gusht një artikull i rremë lajmesh që thoshte se Papa mbështeste Trump për President u klikua dhjetra miliona herë.

Si ja con me rejat? - pyten i plak knej. Keqas,- pergjigjet plaku.Si kshtu ? Dy te mdhajat,thote paku,me thone mos ha mut or lale ! Po e vogla ? oh,ajo asht shkence,ajo m’thot, ha mut ha, o lale!

Per inat e kakoset titullin? T’drejte ka papa! Edhe e ka shpreh me shume finese, si gjithmone, ke qejf ta degjosh/lexosh cfare thote. :slightly_smiling_face:

kopro ne fakt i thone plehut te kafsheve apo organik.

nejse, kjo qe thote Papa tani sintezohet mire fare te nje ankedote e njohur,e hershme, shqiptare nga kohe miqesise se madhe me Rusine…

u prish autobuzi i linjes gjate rruges dhe shoferi hapi motorin ta shikonte mos ishte ndonje difekt i vogel , me kaçavide.:D. Aty u afrua edhe nje udhetar rus kureshtar dhe pyeti shoferin ne rusisht: kak mashina ? -he, tha shoferi i habitur… kak mashina… mut shoferi… bajge edhe pasagjeri, po ik na ler rehat…

Ia paskeni bërë mu në kokë titullit!

Dhe papa i ka rënë mu në kokë. Think about it.

E dite Papa qe do bote lajm lajmi.

sa koh mediat kontrollohen nga rraca mallkume do ham e do dhjesim simas orkestres. po aty sja ma me fol se e di cfar e pret. ik er avdall mos na caj trapin.

vone nje cike.
media e ka perfunduar pershtatjen evolutive me ket tipar. Saqe dhe e sakta kthehet ne jashteqitje po kaloi nga media.

ppu-ne e lexojne dhe pecogroset
tha

1 Like

Lol, papa s’qenka ne dijeni qe skandalet dhe shemtia gjenerojne perfitime per median.

canzone mo e modhe e Di Andrè

dai diamanti non nasce niente
dal letame nascono i fiori.

Vetem kujdes se sipas Teorise Dyfelore dy felet i ndan nje qime, e kam fjalen per vertetsine monofelore te shprehjes se modhe pop albaneze:

mut me lule!

Paska shku papa te 9chan me duket
Nuk ben deepweb per pleqte :wink:

1 Like