Për nostalgjinë morbide

Ide te mira por figuracion i lodhshem…ndoshta jam dhe vete e lodhur kush po e merr vesh nje lexim perciptas i dhashe…por mendimet i ka si fuga ideorum… vijne me fluks te madh e pa mbaruar nje mendim fillon tjetri. Duhen skalitur vargjet.

çdonjera nga keto dy fraza tuat, permban ne vete konceptin perkatesisht te artit modern dhe artit klasik (tradicional).

Ndersa kritika jote me teper tregon poziten tende ne kete rast si admiruese kryesisht e artit klasik, meqe interpretuese e muzikes klasike.

Dmth edhe ky eshte muhabet felash (modern-klasik). Pertej felave mbetet problemi, nese ne muzike kryesisht, dhe ne artet pamore deri diku, mund te sakrifikohet pa problem kuptimi (skalitja qe quan ti) per hir te ritmit, fluiditetit, estetikes, nderlidhjes universale simbolike, ndjeshmerise esencjale etj, ne letersi mund te behet njesoj? Problemi i vertete nuk eshte letersia, por gjuha si medium i letersise, dmth a mund te sakrifikohet kuptimi i gjuhes, dmth komunikimi? Ne çmenyre tjeter mund te komunikohet nje mesazh? Niçja, profet i modernizmit, shpalli gramatiken si tiranike, njeriu duhet me qene i lire mer jau, ç’na duhet rregullat, ligjet, tabute, perveçse per t’i thyer. Ky eshte fillimi i modernes dhe Revolucionit (pamvarsisht se revolucionet perfundojne duke vendosur rregulla me te rrepta, dmth felja tjeter e tiranise kunderrevolucionare, revolucionari freng shok Enver ka pallu Edit Pjaf ne Paris dhe eshte pallu po ne Paris nga Marlon Brando, para se te dergohej nga Kominterni ne Shqiperi per te pallu shqiptaret si modernet)

Problemi eshte akoma me i rende nese fut ne pilaf motivacionin.Dmth mos eshte motivacioni i artistit modern te deshmoje qe kuptim nuk ka, bota eshte absurde, ka vetem keqkuptim etj, etj me te gjitha pasojat shkruar me siper?

Jepi dum Aquamarin, se un nuk i jap dot! (i Modhi :smile: i jep, mos u boj merak)

We affirm that the world’s magnificence has been enriched by a new beauty: the beauty of speed. A racing car whose hood is adorned with great pipes, like serpents of explosive breath – a roaring car that seems to ride on grapeshot is more beautiful than the Victory of Samothrace - Filippo Marinetti, Futurist Manifesto (1910).

Victory of Samothrace

(… . Duhen skalitur vargjet)

Unique Forms of Continuity in Space, Umberto Boccioni

(… vijne me fluks te madh e pa mbaruar nje mendim fillon tjetri)

kryevepra e fashistit revolucionar Marineti, poema futuriste Zang Tumb Tumb (1912), recituar nga vete autori:

ogni 5 secondi cannoni da assedio sventrare

spazio con un accordo tam-tuuumb

ammutinamento di 500 echi per azzannarlo

sminuzzarlo sparpagliarlo all´infinito

 nel centro di quei tam-tuuumb

spiaccicati (ampiezza 50 chilometri quadrati)

balzare scoppi tagli pugni batterie tiro

rapido violenza ferocia regolarita questo

basso grave scandere gli strani folli agita-

tissimi acuti della battaglia furia affanno

        orecchie         occhi

       narici            aperti      attenti

forza che gioia vedere udire fiutare tutto

tutto taratatatata delle mitragliatrici strillare

a perdifiato sotto morsi shiafffffi traak-traak

frustate pic-pac-pum-tumb bizzzzarrie

salti altezza 200 m. della fucileria

Giù giù in fondo all’orchestra stagni

    diguazzare            buoi    buffali

pungoli carri pluff plaff impen

narsi di cavalli flic flac zing zing sciaaack

ilari nitriti iiiiiii… scalpiccii tintinnii 3

battaglioni bulgari in marcia croooc-craaac

[ LENTO DUE TEMPI ] Sciumi Maritza

o Karvavena croooc-craaac grida delgli

ufficiali sbataccccchiare come piatttti d’otttttone

pan di qua paack di là cing buuum

cing ciak [ PRESTO ] ciaciaciaciaciaak

su giù là là intorno in alto attenzione

sulla testa ciaack bello Vampe

               vampe

vampe vampe

       vampe                     vampe          vampe     ribalta  dei  forti  die-

            

                    vampe

        

           vampe

dietro quel fumo Sciukri Pascià comunica te-

lefonicamente con 27 forti in turco in te-

desco allò Ibrahim Rudolf allò allò :laughing::laughing::laughing:

https://previa.uclm.es/artesonoro/ftmarineti/html/BOMBAR.html

Ne nuk mund te heqim qafe Zotin, perderisa besojme akoma tek gramatika - Niçe

Nuk eshte se synoj rregullin e bukurine klasike ne kete poezi, por pakez skalitje brenda per brenda stilit…s’besoj se di t’i humbiste kuptimi :slightly_smiling_face: Me kujton stilin e Hatibit tek Pasqyra e lendes a Gjashta mac, ndoshta ngaqe jane i njejti brez dhe jane rritur ne kontekste te ngjashme e ndaj vjen dhe ngjashmeria ne poezite e tyre, metafora e krahasime ndertuar me elemente nga koha ne te cilen kane jetuar. Pak rregull s’do i bente keq vargjeve…mund te kesh fluks figuracionesh, por disa mund te sakrifikohen per te miren e vete vargut dhe raportit te shendetshem me vargun tjeter, edhe pse te dhimbsen, mendoj se nuk duhet neglizhuar esenca…ka poezi te tjera ku mund t’i perdore autori, mjaft t’i ruaje ne bllok. Duket sikur te gjithe fantazine krijuese e ka perqendruar ne nje poezi ts vetme nga frika se s’do te shkruaje me (me si poezi, apo me si ksaj radhe) Ketu e kisha llafne per fluksin me siper.

kjo eshte shum e vertete, dhe pa e pas jetuar vete kete kontest si i te njejtit brez, nuk kupton asgje, ose kupton pak, kap vetem ritmin pa kriju lidhjet. Plus qe ajo kohe per vete natyren e saj te skalitur krijonte simbole te skalitura. E kush di nga brezi yt se ekzistonte raki dellinje e Rrogozhines me etikete Junipers te permendur ne poezine ne fjale? E kush nga ju i ka provuar shijen kesaj lloj rakie? Po emocionin qe ndjenje dhe aromen kur hyje ne nje barkafene te nje katuni te humbur qe nuk kishte asnje lloj tjeter pije veçse Juniper duke knu o Nafije moj Nafije?

E gjithe poezia moderne (dhe arti modern ne pergjithsi) ne parim nuk interesohet per skalitjen, dmth per te kaluaren dhe te ardhmen, por per vetem fluksin e momentit dhe kontestin e momentit. Dhe kjo nuk eshte me moderne se ka filluar 100 e kusur vjet me pare, qe me Rembone jane dhene shenjat e para profetike e Fundit te Koheve, qe koha ka ngel ne vend, skalitet fluksi i momentit sepse nuk ka me te ardhme dhe te kaluar.

Jo pa qellim kam perkthyer ne temen prane kete shkrim, lexoje po deshe te kuptosh me teper se çfar dua te them.

E pur Hatibi me duket purrfect. Besoj na fal autori duke qene se e adhuron per vete, ose eshte thjesht shija ime, por ne proze eshte shume me mire se ne poezi. Me pelqejne ato poezi qe depertohen nga shpirti artistik, ai lloj sensitiviteti qe e ndjen edhe pa njohur mire kontekstin.

1 Like

pa deshire te komentoj gjate, po them vetem nje shprehje banale: “kane veçorite e tyre”. Çimi ka merite qe njef shum mire gjuhen, letrare, halabake dhe popullore. Pastaj mu me ka pas pelqy shum nje poezi e tij e ngjashme si stil, te cilen e kam pas quajtur ekologjike, me sakte ka qene metafizika e ekologjise. Fatkeqsisht nuk gjenden me poezite e tij ne arkiv qe ta sillja.

1 Like

Hej sa po m’pëlqen kjo shprehje “Metafizika e Ekologjisë”.

nuk e ke idene sa e bukur eshte si poezi, ta sugjeron vete titullin. Ka nje ritem te brendeshem qe nuk gabon kurre. Çdo varg mu me krijonte nje gjendje vizionare me flashbek nga e kaluara e jetuar.

Fatkeqsisht nuk e gjej me, kushedi se ku e kam fut ne ndonje fail ne kompjuter. Prap e kerkova dhe nuk e gjeta.

Po ja dite titullin ( apo temën) ja kërkoj vetë Cimit.

Nuk e mbaj mend titullin, e as vargjet, e kuptueshme, ishte e ngjashme me poezine e ketij posti. Por mbaj mend mire qe fliste per magazina ushtrie me topa te lyer me graso ne bjeshke etj (prandaj “metafizike e ekologjise”). Sakte nje vizion qe un e kam pare realisht kur kam qene ne bjeshke per here te pare.

Po ta dha, sille ketu, jam kurioz se çfar pershtypje do me beje tani.

@gjembi, pse ka ngel kjo teme pa ilustrim? Shiko mos e ve si ilustrim ndonje nga kto dy imazhet (nese e sheh te arsyeshme), megjithse nuk eshte kollaj te ilustrohet kjo poezi:

http://www.irancartoon.com/2010/daily/dailyjan11/mahmoudazadnia600.jpg

http://www.cartoongallery.eu/englishversion/wp-content/gallery/io-sekoer-2/o-sekoer-bottlecorck.jpg

Pse ma kerkon mua? Ndoshta ashtu ka dashur Blendi qe hapi temen? Ndoshta ka menduar qe jo cdo shkrim ka nevoje per ilustrime? Megjithese fotot flasin 1000 fjale, disa here fjalet flasin me shume se ilustrimet.

ta kerkova ty se kjo teme e kishte nje ilustrim qe u zhduk, plus katraures se djeshme me temen tjeter qe akoma nuk kuptoj se çfare ndodhi, hiq e ve 100 here. Ndersa ate te fjaleve qe vlejne me teper se fotot, eshte mire tja lije Blendit qe eshte i zoti i punes. Per mu nuk shkon qe temat e letersise kan pasur gjithnje nje ilustrim, dhe kjo jo. Nesje, i ke bere nje kompliment t’modh Çimit.

Megjithate na fal per shqetsimim dhe gabimin e imagjinates time t’modhe.

Nuk e mbaja mend nese ka qene me ilustrim. Tani po shoh qe square e ka redaktuar. Gjithashtu une nuk pretendoj te flas ne menyre kapitale apo te “vendos pikat mbi i”. Thjesht jap mendimin tim. Ashtu sic dhe me duket e padrejte qe ne te sjellim shkrimin e dikujt dhe te vendosim me cfare ta ilustrojme pa dijenine e autorit. Po nese autori nuk eshte dakort me zgjedhjen tone per te ilustruar idete apo krijimtarine e tij/saj?

S’ka nevoje te kerkosh falje fare! Partise i duhen njerez si ti :slight_smile:

Partia nuk pjerdh per autorin!

sa kisha qef te ishte Çimi ne Peshk dhe ta shifte kete imazh:

me qe me eshte permendur emri, redaktimi im ka konsistuar ne vendosjen e fotos te ciles i referohet Inkuizitori jo ne heqjen e saj. Shpjegimi per probleme te ketij lloj jane shpesh here teknike, keshtu qe bisedat ne lidhje me to mund te behen shume mire privatisht pa pasur nevoje te krijohen komente varg jashte teme. Gjithsesi, per arsye estetike te ballines se PPU, eshte mire qe postimet e kolones letersi te shoqerohen me nje foto.