Përmbledhje/ Çdo informacion që duhet dini për tërmetin e sotëm

Une i kam kritiku hapur dje disa neper kosove qe i benin vetes 70 here reklame per 20 euro keksa e qepe qe kishin ble me dorzu te ata qe i dergojne ndihmat ne shqiperi.

As s’jam tu thane per veti qe kam ndihmu as qe nuk kam ndihmu. As s’ke kujt i thu tekefundit. Gabela deri ne palce. Te detyron me pagu takse rrugore sepse po shkon me ndihmu te demtuarit nga rrenojat e termetit, me kamionin plot veshmbathje, ushqime e te holla.
S’po mund durohet njeri pa fole, se ok, mirë e ki, hiçu tyre.

1 Like

I got to hand to you delta …I dhjere je por krenar ama.

1 Like

Nuk ka per te ngelur njeri jashte. Shumica kane nga 2-3shtepi. Kane fis e fare. Edhe sikur asgje te mos beje shteti.
As per ndihma nuk ka nevoje. Mbeshtetje psikologjike duan nga bashatdhetaret e tyre. Vetem evgjiteria te mos na çaje ass-in! Solidariteti kombetar dhe jo ai nderkombetar vleresohet. Nga gjakprishurit nuk kerkon gje njeri.

Pse me ia prishe terezine shefqet kastratit aleks frangajt arjan çanit e ermal mamaqit psh? Vilat pesekateshe e pallatet milioneshe.
Futja koqevarit koketrashe sa te mundesh se e duron ai kokderr udbash. Nderkohe qe barte familjet durrsake per ne kosove, merrja edhe ato 5 euro kur vije edhe 5 te tjera kur kthehet atij derri.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

1 talsen e paguajne si ketej,ashtu edhe andej drinit.
2 çpune kam une me çanin ,frangajn,dhe lloj lloj loqesh qe permend???
Keta jane kolone e 5 e sali serbit. Jane te tute dhe te albes. Pavaresisht se ben sikur se kupton. Edhe ti je ata. Fare e keqe.

hafijet si gjithmone derdhin helm por te mos harrojme se eshte dite zie .shembulli me prekes e me simbolik ajo gjyshja qe vdiq me nipin ne preher I cili fatmiresisht shpetoi.

1 Like

Ke te drejte per shumicen qe thua. Nga ana tjeter, nuk besoj se duhet te mos flasim per paaftesine e “shtetit” per ato qe thote dafne.

Ti informacionin per fushatat bamirese mund ta postosh gjithsesi.

Oou je gypsy king​:albania::albania::albania::albania::albania::albania::albania:

Une humba 3 krushq, i moren ne sysh, si i thone nga anet tona. Baba u kish lene 2 kalmojve nai apartament qe e leshonin me qira e jetonin ne emigracion, e fisi ja u permendte gjithmone. Halla jetonte gjithashtu po aty e mbas termetit Hallen me burrin e nje nga kalmojte e saj i gjeten ashtu te palosur. Nuk jom tu shku ne varrim po kur te bohen vizitat u kam lene porosi te kontribojne edhe nga ana ime. Nderkohe gjysma e grave te fisit u tha tu fjet makinave e si bo dermon as batanija e as pakot e ushqimeve por psikologu. Kan per te bo noi infarkt se jan ene mosha te thyera.
Kto jan probleme te trasheguara prej 30 vitesh e ska qeveri ti boj dermon. Fati qe jemi ne sqetull te Greqise e Italise, dy vende qe njihen per kontribut humanitar e jo per te shku ne Hene. Faji kryesor i mbetet Shqiptarit tipik qe nderton aty ku sduhet te ndertoje e krenohet kur thyen ligjin. E kishin nje aresye pleqte qe nuk ndertonin ne Rere them una e mbillnin pyje me Pisha.
Sharja e Qeveriut eshte sport i preferuar qe nuk ka sjell gjo. Individi duhet te kujdeset per evlatin e vet e te mos boj gjona te gabuara me filozofine Shqiptare se kshu bojne te gjithe.
E cfare ndodh? Si neper shekuj papritur te Prekurit shkojne perseri ne Vlore, Elbasan a Berat te shpetojne koken.

Problemi eshte qe nese diskutimi kthehet ne ato cfare ben shteti vs ato qe nuk ben vs ato qe duhen bere, komentet do devijojne thelbin, I cili ne kete kohe duhet te jete “Si mund te ndihmojme?”. Flisni per keqmenaxhimin pasi te behet bilanci i situates. Ka nje vend e nje kohe per te gjitha.

Nuk flitet dot per 2 gjera ne te njejten kohe? Me vone ka per tu harruar e nuk do kujtohet njeri per keqmenaxhimin. Si puna e atyre te NRA ne Amerike qe thone “now it’s not the time to talk about gun control” sa here qe behet ndonje masaker.

Persa i perket kontributit, ka dhe keshtu, me emra te pervetshem https://www.kultplus.com/lajme/me-iniciativen-e-marko-kepit-nga-nju-jorku-mblidhen-mbi700-mije-dollare-per-te-prekurit-nga-termeti/

Marko for President! :smile:

Marko s’ka pa shkrimet tek peshku se s’do jepte asnje cent.

Mua psh veç s’po me pelqejne shkrimet tek peshku se perndryshe namin do kisha bo tu ndihmu.

Po degjoj qe disa nga koncertet qe po behen per Festen e Flamurit ne Amerike do dhurojne fitimet (nje pjese ose te gjitha) per viktimat e termetit.

asnjë ndihmë nga serbo-jugosllavët dhe grekët! është me helm! e keqja kaloi. shumë shqiptarë të kosovës denigronin ‘‘kosovaristët’’ në komentet e tyre. janë një pakicë më e keqe se ajo serbe-thoshnin! beograd veshllapushët,matoshët, ldk-istëve nuk duhet tu lejohet fare hyrja në shqipëri. esatpashizmi i ri duhet luftuar! janë kanceri i shqiptarizmit. sesi do ja bëjë a.kurti me serbo-ldk-istët një zot e di!
solidariteti mbarëshqiptar është për tu patur zili!