Përse nuk legalizohet Marijuana në Shqipëri?

UT, KOqo Kokedhima, e coji ket ceshtje para ca vitesh…fundi dihet…u be Qendrestar …Oligarku i Likes e i MOnes, por ene i Edvinit, …perfundoji te pinte nje kave ene me Lulthimin e Cadres…u bo ene Disident se fundnmi tek Lapsi i Nipces se Hysniut.
Ma mire ta shesin Qunat them une se ta kete ne Dore KOqo me gruan e gocat…apo Toma…pjet ne Tirone per Koqon e Demokratizum…

Unë jam idealist më tironc , analizoj mundësitë se si përkthehen pastaj në realitetin shqiptar kjo s’është në përgjegjsinë time. Po dhe të mohosh e të kundërshtosh ide si shumica këtu më sipër , që jashtë funksionon me justifikimin që Shqipëria ka halle të tjera nuk e kuptoj dot si logjikë. Progresi ashtu fillon, sot një reformë nesër një tjetër , po shqiptarët janë rehatu nëpër lloto e duke pa karadashat e turqisë te klani…

Ideja ime ajo ishte , pse nuk kthehet teoria në praktikë kur e kanë provuar vende më të përparuara se ne , bishti i bythës evropës.

Edhe une jam idealist por ne nje bote tjeter…kur shqiperia vuan nga Monopolet e KOQO me ate Grun qe ka e Toma e Nerenxi kontrollojne cdo gjo ti do tu japesh ne Tepsi ene Canabisin??? Lenia mer Katnarve Canabisin …ne nevoje e kontrollo me ushtri e polici veq kufirin… Rreziku i mbetet peshqve te mbedhenj. Po ja dhe Koqos e Nerenxin tregetine legale …canabisi do shkoj me cmim poshte dahonit…e katnaret do hedhin ne lume jo patate por canabis.

Katnaret te mbjellin domate e kastraveca te hajrit ,miser e grure ky eshte sport tjeter.

Tani ka mbetur pa legalizuar edhe heroina dhe kokaina por me kete vrull qe kane marre te majtet nuk eshte cudi qe te legalizohen edhe keto ne 2-3 vjet.
Ne fund te fundit edhe keto ilace jane kur perdoren ne sasi te vogla.
Kush pjerdh se marihuana eshte shume here me adiktuese se duhani dhe heroina apo kokaina jane 10 mije here me adiktuese se marihuana?

1 Like

So nese nuk jemi ne gjendje tendalojme aktivitetet ilegale ti legslizojme ato si beme me ndertimet epaligjshme .

Eshte kollaj te ndalosh tendencat ilegale.
Vetem pak vullnet per zbatimin e ligjeve kerkon…

Mendoj se Shqiperia nuk e legalizon dot Marijuanen pasi kjo kerkon nje mentalitet disa fish me modern nga ai i cili i ngul rrenjet ne injorance aktualisht ne Shqiperi. Te legalizosh marijuanen do te thote te mendosh per shoqerine si nje e tere, qe leviz sebashku drejt nje hapesire lirie pasi e ka studiuar dhe vendosur si do ta menaxhoje per te miren e vet. Ndersa tek ne “hashashi” eshte mjet i mafias per t’u pasuaruar, duke e shitur droge.

Pra ne nuk jemi ende tek marijuana, nje substance rekreative fitimprurese, qe nuk demton (dhe aq) shendetin dhe mund te gjeneroje taksa te tilla qe te ngrejne investimet publike. Ne jemi akoma tek, hashashi droge e rrezikshme, mall i te forteve, trafik, helm, pau-pau!!! :wink: Kultivimi ne mase qe i bene kriminelet dhe retorika politike qe shoqeroi kete kane edhe efektin e tyre demonizues mbi lenden ne fjale, qe do mbese aty edhe per ca kohe.

PS. dhe avokatet e legalizimit nuk mund te jene koqe.

1 Like
1 Like

Nje qytetar i pergjegjshem (dhe mire nga trute) do te shtronte pyetjen: Pse Shqiperia nuk ka kontroll mbi territorin e vet?
Pse Shqiperia nuk po e kapitalizon dot vijen bregdetare?

Kjo me marihuanen eshte shperfaqje e mendjes parazite analfabete dhe kriminale.

Ka arsye pertej atyre morale qe nuk legalizohet ne shume shtete. Degjojme per efekte te mire po ashtu dhe te demshem te perdorimit hashashit. Personalisht jam pro legalizimit, por me ngjajne te dy te padobishem si demonizimi ashtu dhe entuziazmi per te. Kusht mendoj qe duhet jete jo vetem mentaliteti i ndryshuar por edhe njohurite karshi drograve dhe efekteve te tyre. Kulturalisht duhet te kete nje baze ku shqiptaret kane lidhje te balancuar me ushqimin, pijet, substancat rekreative. Jemi ne gjendje femijesh te babzitur per momentin methinks.

Para se te qash hallin e territorit , te sugjeroj te lexoj para se besh komente @machitewa e me trego pak ku e pe siperfaqen e mendjes parazite dhe analfabete ?

@bsalaj Po me vjen habi , se kjo tregon ose pafuqine e shtetit , ose bashkpunimin e shtetit me mafian. Po te legalizohej situata do ishte me e qete, ata 15-17 vjecaret qe jane arrestuar me sasi te pakonsiderueshme , jane denuar njesoj si trafikantet e medhenj, gje qe sjell kosto ne institucionet e burgjeve,gjyqe e mbi te gjitha kur ti e fut ne burg ate adoleshent per 0,3 gram hashash , kur del pas 3-5-7 vitesh ti ke nxjerre nje kriminel te vertete. Ky eshte problemi , pastaj vjen lufta e bandave , pazaret, territoret, parate e pista , financimi i trafiqeve te tjera me serioze, korrupsioni etj.

Nejse te pakten opinioni qeka pozitiv dhe unanim per kete ceshtje , qe ia vlen te legalizohet po ne Shqiperri si per cdo gje, e me varja…

Perpara legalizimit te hashashit, duhet legaliziuar kryerja e mardhenjeve seksuale kundrej pageses, apo sic i thone ndryshe shtepite publike. Eshte turp, biles krim qe shteti shqipetar nuk e ka regulluaer legjislacionin per kete ceshtje qe eshte nje nga me jetesoret.

hashashi të mos ligjërohet,por të lejohet. kështu do i ngelet çmimi më i lartë. ndërsa shtëpitë publike një orë e më parë

Ja nje perle e Muc Nanos sot

LOL - thote Moza. Meqe jeton ne Amerike, sa e suksseshme ka qene “war on drugs” e Nancy Reagan?

Mua me duket se shoqeria Shqiptare per Canabisin nje e tere eshte bere bashke duke levizur drejt kanabizimit.
Mbjellja masive ne cdo cep te vendit tregon mbjellje rutine e indiferentizem e jo demonizim te canabisit. Sigurisht qe Mafia do kete me shume fitim tek shitja e canabisit, si per cdo mall, …Ai qe shet mobilje ka me shume fitim se marangozi qe ben mobilje me duart e tij!
Problemi per mua eshte Politika e jo Shoqeria, Politika ka mbetur meskine, imorale dhe e paskrupullt e shfrytezon politikisht cdo dukuri sipas interesave te ngushta partiake qe ndryshojne si nata me diten kur je ne opozite a pushtet.

1 Like

Sepse nuk ka vullnet e nderuar.
Nancy ishte e vetme dhe per aq sa luftoi beri goxha,pyet Alisa Milanon.
Por kur krye te luftes jane shoket e drogaxhinjve si do te kete sukses nje lufte e tille?

Por edhe legalizimi pa fre nuk eshte rruge:
Boll kemi duhanin dhe alkoolin,por sic duket ata qe komandojne kane nevoje per legalizmime…prandaj jemi ne kete derexhe,ku qytete te tera jane kthyer ne zona lufte si Chikago kur nga Janari deri tani ne mos gaboj ka mbi 2 mije te vrare.
Legalizimi I drogave nuk do te sheronte plagen,aq sa po e sheron legalizimi i marihuanes ne shtetet qe eshte legalizuar.