Përse po braktiset Shqipëria ?!

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Edhe une jam dakord me ty shabano! Sidomos kur do me u be sumsqut! Kisha nje rezerve te vogel te ai krahasimi me vendet nordike ( pavaresisht se je komplet avdall ne fakte dhe ngjarje) qe jane rregulluar mbas ikjes se qytetareve te tyre. Si ka mundesi qe mbas 25 vjet rrjedhje kriminelash (rreth 1m e popullsise ikur) nuk po del qe nuk po del ne drite ai atdheu yne? Kete pyetje e bej ne forme retorike duke ngritur me gishtin e mezit syzet e miopit, njesoj si avokat spartakus ngjalus.

1 Like

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

:chart_with_upwards_trend::chart_with_downwards_trend:

Kete e besoj dhe une, por me thene te drejten ne Shqiperi kam hasur pengesa nga me te cuditshmet qe mund t’I krahasoj me vende si Guatemala dhe jo me vende evropiane ku synojme te shkojme. Ne keto 15 vitet e fundit jo nje here, por 4 here jam perpjekur te sjell investitore ne Shqiperi dhe te katra heret kemi dale huq dhe jo per fajin tone. Ne nje rast ne fushen e turizmit, u sorrollatem 2 vjet e gjysme me arsye nga me idiotet vetem e vetem se te njejtin objekt qe donim te blenim ne e donte dhe dikush tjeter ne Tirane. Si perfundim e bleu tjetri nga shteti me 500,000 USD nderkohe qe oferta jone ishte 2.3M USD plus dhe garanci per nivele punesimi dhe standarte te tjera. (Ne nje ankand normal kjo nuk ndodh dhe po ndodhi e hedh ne gjyq). Nje here tjeter, deputeti i zones donte pjesen e tij si bashkepronar ne biznes dhe investitoret nuk donin t’ju hynin atyre pazareve keshtu qe e lame. Heren e fundit do hapnim nje fabrike dhe morem kercenime me jete nga konkurrentet (dogjen magazinen naten si paralajmerim) dhe nuk ishin as ne te njejtin qytet. Te siguroj qe nese do ishte nje vend relativisht normal ku te kesh ku te perplasesh koken, me gjithe ycklat qe ka jeta dhe puna ne Shqiperi ose nese dhe une do t’i hyja asaj rruges se kercenimit do dilja i fituar, por synimi nuk ishte pasja e biznesit me cdo kusht.

Nuk them qe nuk ka histori suksesi dhe qe nuk do kete deshtime te tjera, por per cdo histori suksesi ka 10-12 deshtime dhe kjo eshte cka duhet te ndryshoje, raporti mes te dyjave, se nje cope buke e ha dhe qeni. Kam miq shqiptaro-amerikane qe kane biznese te suksesshme, ashtu sic ka dhe te tjere si une qe kane hasur probleme. Mua me duket cudi dhe madje me vjen inat pse Microsofti ka laborator R&D ne Serbi dhe jo ne Shqiperi, apo pse Maqedonia terheq fabrika qe prodhojne pjese nderrimi per makinat europiane dhe Shqiperia jo. Harroje pastaj faktin qe kompanite e medha te hotelerise si Hilton apo Marriott nuk afrohen ne Shqiperi nderkohe qe ka minimumi 5 shkolla hoteleri-turizem ne gjithe vendin qe pergatisin staf te kualifikuar vit per vit. Pervec nje Sheratoni nuk ke tjeter hotel zinxhir. Nje Club Med qe erdhi, e ndoqem se helbete fshataret e Nivices do ndertojne resortet e tyre ne Kakome. Edhe GE qe do modernizonte trenat i vume hune. Si qemoti qe kerkonin “Dum Baben” kur Evropa na dergoi Princ Vidin apo kur ndoqem Fan Nolin dhe kthyem Zogun. Ca gjera nuk ndryshojne. Ate mentalitet kemi.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

WTF? Nga gjithe postimi im kape nje rast me tender dhe e mbylle muhabetin? Po turizmi qe s’ka tender shteti? Po magazina/fabrika private qe paguam qera dhe na e dogjen? N.q.se ti I lexon gjerat se prapthi s’ta kam fajin une. Deputetin s’e donim ne biznes, ai donte te hynte. Tenderin e menaxhonte qeveria, se ishte objekt shteteror, cfare t’i beja t’i fryja?

Une po te flas per punesim masiv me fabrika, laboratore dhe hotele. Ti aty mbahu te zanatciu dhe kafexhiu qe hap nje vend pune. Sic thashe, ate mentalitet kemi c’ke c’i ben. Nuk ndryshojne ca gjera.

1 Like

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Do ishte ineteresante sikur tere shqiptaret qe jane sot ne shqiperi te emigronin e tere shqiptaret qe kane emigraur me pare te ktheheshin ne vendin e tyre.
Kushedi a do ishte perseri vend rrumpallhane apo jo.

pak info: po flet per zhvilim ekonomik dhe krijim mundsish te barabarta biznesi me dike qe nga ekonomia di qe:
1 - papunesia ne Shqiperi zhduket fare thjesht, mjafton te punesohen qindra si pastrues/e ose kamariere.
2 - Kina eshte ekonomi “e forte” sepse monedha e saj ka tregu qendrushmeri ndaj USD
3 - Ne Shqiperi jeton si mbret, mjafton te kesh 200 mije euro
4 - Amerika manipulon “peseten” meksikane dhe kjo shtremberon fuqine ekonomike amerikane perballe asaj meksikane
etj, etj

2 Likes

Nuk mund t’ja hedhesh te gjitha fajet Saliut. Ka dhe ai ato te tijat, por jo te gjitha Saliut. Serbia u bombardua nga NATO, nuk ka shkaterrim me te madh se aq. Prape laboratori aty eshte dhe te garantoj qe serbet nuk jane me te zgjuar se shqiptaret.

Kjo nuk eshte fare e vertete, mor po fare. Edhe Mali i Zi eshte vend i vogel, hotelerine e ka me te zhvilluar. Hoteli nuk ndertohet per vendasit, por per te sjelle turista. Vendasit kane shtepi. Nejse, vazhdo pi kafen ti. Kur nuk ke as me te voglin fleksibilitet per te pranuar qe mund te kete te drejte edhe dikush tjeter, qofte edhe ne nje pike te vetme, eshte e kote te vazhdohet.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Ky eshte justifikim. O ka patur nam te keq Gjermania pas luftes se dyte boterore o s’ka patur vend tjeter. U shkaterrua gjate luftes me bombardime dhe u rimekemb per 10 vjet. Tani kontrollon Evropen. Ne nje grusht vend jemi, s’ka te beje as nami i keq as viti 1997. Investitoret qe te permenda une as e dinin fare per 1997 apo ndonje reputacion emigrantesh. Moren reputacion vendesish kur ju dogjen magazinen ama.
Kroacia ishte ne konflikt te armatosur me Serbine, ndersa tani t’i rruash sqetllen. Edhe ne Evrope ka hyre, edhe turizmin e ka te zhvilluar, edhe megaproduksione televizive po zhvillohen qe ndihmojne ekonomine lokale. Por ke te drejte, nuk mund te presesh te njejtin ritem zhvillimi sidomos kur i perndjek ata qe duan te zhvillojne qe nga kompanite e medha te tipit GE dhe Club Med, po ashtu dhe ata qe jane rritur aty dhe kane mundesi te ndihmojne. E cuditshmja eshte qe une prape mendoj se ndoshta pas 5-10 vjetesh vijne gjerat ne terezi e do perpiqem prape.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Para nja dy vjetesh kam pi kafe me nje shok feminie. Kisha 23 vjet pa e pa. Meqe ishim edhe ne pallat edhe ne klase bashke,gjithe femijrine e kemi kalu bashke.Ai ka qene me origjine nga jugu dhe ne 90 iken prej knej. 16 vjet ne USA,pa ardhur fare. Me beri pershtypje se shqipen e fliste paster,nuk i mungonte fjala dhe t’a perzinte me anglishte,sic ndodh rendom me emigrantet e kesaj kategorie. Vetem nja dy here perdori fjalen “truck”. Lek kam boll me tha,problemet financiare i kam zgjidhura,po nuk kam jetu. Kam 6 vjet pa bere nje dite plazh. I thashe se kenaqsine e te jetuarit e kishte marre permes fitimit. Jo,tha,ne fillim eshte ajo,pastaj edhe leket s’te hyjne me ne sy. Gjithsesi,ai tha se ishte si ta zgjedhesh,mund te punosh me pak dhe te kesh kohe me shume per argetim dhe fitim kuptohet me te vogel.

kur kam shku ne US ktu e 16 vjet me pare, rastisa te flisja me korçare te vjeter. Shqipe te bukur sa ska. Shqipe te shkartisme degjon kudo dhe kjo eshte mese normale. Nga ana tjeter, personalisht, as me bezdis nje i brezit te ri qe e flet anglishten me mire sesa shqipen ne nje ambient me shqiptare. Nuk e pertyp dot kur shof nji 40 vjecar qe ka 5 vjet qe ka shkel dhe i lexoj ne fb nje anglishte te masakruar teksa komunikon me shqipe te tjere.
Ajo e sakrifices se shokut tend pastaj, eshte zgjedhje personale qe nuk besoj se eshte norma. Une personalisht nuk jam nga ata qe udhetojne 3 here ne vit po kam shume miq te mi qe nuk i mbledh shtepia; qe thuajse cdo fundjave i gjen ne nje vend larg shtepise, qofte me shoqeri duke marre ndonje vile me qera, ose duke i hyp avionit per diku me larg.
Kto shperthimet histerike per pjatalares e deshtake qe nuk dinin te gjenin suksesin ne Shqip., jane per adoleshente ose te mete. Ne na falet nqse tallemi cik me shkaben. Jam i sigurt se nuk na e merr per ters

Emigrimi nuk eshte jete e lehte,kjo dihet dhe vetem nje pakice i buzqesh fati te stabilizohet persmari,sic thuhet. Dikush me pat thene(emigrant ne Kanada) i kam rrit femijet ne tren. Nje shok qe ka hik ne Itali relativisht vone,po qe eshte tashme me gjithe familje atje i stabilizum ,me thoshte, qe po te ishte per te,vinte knej dhe bente ket jeten tone,me pi i gote raki e me lujt calceto,po c’tu bente femijve. Kaq eshte jeta ,e kam than edhe njehere me duket,segment nga pika A ne piken B. Kush ja del ta pershkruje ket rruge duke u argetu,ka jetu,pak rendesi ka, ka jetu ne USA apo ne Kongo.

Tirana shtet i pavarur, qe kufizohet me Shqiperine?

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Pyetja mund te behet njesoj: pse po braktiset Peshku?

Po ta shikosh betejen midis dyfeloreve ne kete teme (si gjithnje kushtezuar nga politika, personazhet i gjen te reshtuar majtas dhe djathtas) eshte absurde, bashkebiseduesit e nderuar ne thelb mendojne njesoj, gjithe muhabetin e vertisin mbi paret ose kushtet e jeteses (qe eshte e njejta gje).

Ka mundesi qe e ardhmja e Peshkut te jete muhabeti midis kater veteve, dy çifteve: Korriksja e shkaba, dhe perkundruall tyre gjembi (qe nuk ka stabilizuar akoma shokun e jetes) me ndonje kalimtar te rastit qe qellon te majtet me shkelma boleve.

1 Like