Pika e ujit që derdh kupën e mbushur të vëllezërve Dardenne


#21

Robert Zemeckis … What the heck…? :flushed:

Marion Cotillard pashe qe e kishte levduar goxha nje review e ketejshme e Allied, i kishin dhene meriten per krejt filmin.


#22

Ka kohe eastwood qe ben filma me keto lloj personazhesh konservator, le ti quajme, jo ne sensin negativ, kontrastin e vlerave qe perfaqsojne sot ne postmodernizem. Ne fund e ve theksin te faktori njerzor.


#23

Albanoid, ne Epoken Ngambrapa, nuk ka me kontrast vlerash dyfelor konservator-progresist (ose liberal), sepse mungesa e ketij kontrast (ose prania e ketij kontrasti ne forme te siperfaqshem dhe formal ne forme surrogato) perben thelbin e epokes ne fjale. Zgjedhja epokale e Trump eshte shenja me esklamoroze e konsolidimit perfundimtar te epokes ne fjale.

Stalker, po pate mundesi me gjej ndonje shkrim origjinal ose interviste te Godard qe flet per Fundin e Sinemase, se me ke bere te humb goxha kohe. Kam tere masditen qe lexoj artikuj me fraza pa kuptim njesoj si komentet e Korrikses dhe grupit tuaj.

Apo keto lloj frazash jane vete shenja e mberritjes ne Fund te Sinemase?


#24

ne fakt ne fillim vajta ta shkruaja sot ne modernizem, estwood eshte aq i vjeter, por ne kete rast kemi postmodernism, mosbesimi ne narrativen e madhe te shpetimit te avionit.
por them se kinematografia e mire ne thelb nuk ka epoke.
duhet te shohesh filmin tori, fillo me screnshotet me siper


#25

faleminderit, nuk kam nevoje me per droge, plus nuk du me i dhene me paret e mija pederasteve, çdo akt blerje eshte ak politik, ndoshta i vetmi akt politik akoma i mundeshem dhe me vlere per anonimet.

Edhe kur me bie rasti te shof film i detyruar nga shoqnia, ha pop kornin dhe pi coca colen, mbas pak me ze gjumi ne kolltuk, dhe zgjohem ne skenen e fundit:


#26

Dy fjalet e fundit të mesazhin tënd jane ato qe më erdhen në mend sapo dola nga kinemaja kur pashe filmin: fare mirë ato mund të ishin titulli i filmit.

Tu as tout compris !


#27

tori ka shkruar me teper ky ne kete analize(vecan pjesa e la grande belleza) per epoken ngaprapa se sa ti ne gjithe postimet e tua te marra se bashku, qe nuk jane pak me thene te drejten


#28

Pse gara qeka kush shkru me teper, apo kush shkruan me prej verteti?

Ne epoken ngambrapa te vertete nuk ka, pranej fiton garen kush shkruan me teper, dmth kush shkruan shkarravina me teper (se Korriksja), sepse shkrime pa te vertete, shkarravina jane. Eshte banale te riperseris shprehjen e famshme te Niçe fashistit (me pak ndryshim), por kjo eshte e verteta e kesaj epoke: nuk ka te vertete, ka vetem interpretime. Sakte te njejten gje ka thene Marks komunisti, profeti juaj, me shprehjen e modhe qe e verteta ka natyre klasore. Tani nuk ka me as gare, ka vetem nje vrapim te marresh sa andej kendej ne korridoret e çmendines.

Pastaj, a te ka shku ndonjehere ndermend qe garen mund ta fitoje ai qe nuk shkruan fare, por ai qe ben? (Qe te benurit qendron me lart se te shkruarit).

(gje qe permban ne vete te njejtin problem me te shkruarit, qe ka rendesi jo vetem qe ben dhe sa shume ben, por se ben gjene e vertete). Sakte te njejten gje i kam thene Stalkerit per enderrimin revolucionar ne komentet e shkrimit qe ti linkon:

Nuk mjafton te jesh enderrimtar per te shpetuar boten sepse mund te enderrosh profka, ose mund te enderrosh makthe. (sigurisht mund te enderrosh edhe ate qe duhet, endrren e vertete, nuk eshte se jam kunder enderrimit).

Mjafton te enderrohet (edhe endrra ne diell), apo ka rendesi lloji i endrres?

Te pretendosh se nuk ka te vertete - ekuivalente me ka vetem interpretime ose vetem te vertete klasore - eshte te vrasesh veten me kollare! I bi te jeni kunder vetes suaj, sepse fiton ai qe ka shkrujt me shume, ka fame me shume, ka pare me shume, ka pallu me shume e çfardo gjeje tjeter me shume, dmth fiton shkrimtari dhe regjizori borgjez, çfare perfundimisht i bi te jeni, e çfare eshte e verteta me banale e psikologjise te thellesise qe armiku i vertete eshte vetvetja. Çfare ju urreni me shume jeni vetvetja!

Ndersa borgjezet cinike jane me lart se ju (pranej e kane fituar dhe do te vazhdojne te fitojne garen) sepse jane me te lire se ju prej ngacmimeve te ndergjegjes, nuk rrine te çajne derrasa duke bere salto mortale si pune e juaj “… se borgjezia zotrie …”, por thjesht grumbullojne pare, zhdepen me te ngrena e te pira, pallojne ronshem, e ju hedhim ndonje kocke çmimi letrar edhe ngambraparevolucionareve qe fitojne sepse shkruajne shume!


#29

Stalker, a do kete naj top filma per 2016, duhet vazhduar tradita…,
anipse duhet the peshku format i ri ende s’me ka ngjit dhe veshtire se.


#30

mbeshtes kerkesen e Albano-id me lart.


#31

po qe per top-e, m’keni edhe mu, biles te parin, per mbeshtetje.


#32

Në pergatitje e siper, por fundviti paska surpriza te reja…