Presidenti shtyn zgjedhjet

https://www.kohajone.com/2019/06/08/presidenti-ilir-meta-shfuqizon-dekretin-nuk-ka-zgjedhje-me-30-qershor/

Gjynof.
Se do e kishin da robt i here e mire mendjen tuj votu midis Edit dhe Rames :joy:
Ja paska kthy nderin S1KQ-se Like florini

1 Like

Veq Sonila Siliconit dhe Zhej Zhulsit kush e fend Liderin President te Opuzites?
Ja qe zgjedhjet nuk shtyhen, Presidenti te kaloje pak kohe me Monen se kan 2 jave qe nuk jan takuar, eh sa gjona ndodhin per dy jave e te mirepresim opuziten e re.
Thank you Mr Trump.

1 Like

Qetesohuni njerez, kete gje e zgjidh Gjykata e Larte.

Oh prit se vetem 2 gjykatesa paska.

Kshu eshte kur vini gjykates hajdute …qe edhe Kapen si hajdute. Te mbajme hajdutet gje ne?
Po nese zgjedhjet behen vertet ne 30 qershor?
Ore po Mona me Lulthimin sikur do jepnin doreheqjen ne Shkurt nese Edvini nuk largohej? Eh sa I moth eshte Likja…

Faleminderit per vleresimin e larte! Ke te drejte, une kam vene gjykates ne Shqiperi.

E keqja qe mbroni Gjembi se edhe 100 000 komunista nuk krijuan gulag jo. Po vete jeni akuzuar Gjembi si force politike per shitje postesh gjykatesish per 120000 evro e permbarues me 60000 evro ne rang President e nenkryetaresh te keshillit te drejtesise. Akuza brenda llojit.
Sherbimet informative te huaja kane te dhena te mjaftueshme per politikanet tane.
Iku Rama ?

Republike bananesh!
Dava horrash e bastardesh!
Fakju!!!

2 Likes

2 po persembari. Dal nga dal vjen behari.

Presidenti i shpetoi nerin upuzites. Dikush duhej te dilte burre i mire e dikush burr i fort ne ket qorrsokak qe B’risha futi upuziten.
Me kel preteks upuzita nuk do te dergoje horrat te rrihen me shkopa goma, ose tamam tamam, nuk do te deshtoje ne dergimin e horrave ne rrahje me shkopa gome. Ne shesh nuk ka aq njerez sa te ndalojne zgjedhjet ne Rreshen e jo me ne rang republike.
Votimet do te mbahen, horrat do te gafurren kafeneve me preteksin se zgjedhjet jane te jashte ligjshme.
Si gjithmone Luli me budalli nder shoke.

1 Like

o Gjemb, komenti jot eshte pasoja me banale e diskutimit midis banditeve virtuale ku tjetri nuk diskuton nje koncept, ide ose ngjarje per gjen pretekst per te share ke t’i dale para, politikanin, gazetarin, bashkebiseduesin, kedoqofte, mjafton nje qenie ku te shfryje kotesine e ekzistences personale, mizerjen e jetes se tij personale.

Sharjet e mia me sume, qe ti i merr si model, jane karikatura te qellimta per te demaskuar gjendjen, asgje tjeter. Per me teper ne asnje rast, perseris ne asnje rast, nuk kam share un i pari. Ti ke te drejten tende te mos mbash mend tere idjotlliqet historike te blogut, por edhe un kam te drejten te mbrohem nga akuzat e maskarenjve. Perseris nuk kam qene une share i pari. Psh Stalker mbahet burre me edukate, shkrimtar i modh, intelektual i modh, por ka qene ai qe kur u zgjodh Tramp sha nga nona tere fashistet e blogut (e per te fashist eshte edhe kush interesohet te gjeje origjinen e gjerave). Qe atehere sharja nga nona fitoi legjimitet kushtetues. O ju qifte derri nonen o komuniste qe nuk doni te dini per origjinen e gjerave perveç leximit te gazetes!

Un nuk e di si e ke hallin ti ne jeten personale, e nuk me intereson te di me then te verteten, por te them qe sakrifica jote si admine do te kete vlere per ty si person, nese nje dite kupton ndyresine e ketij lloj diskutimi me banda politike, i cili ka qene prezent, ne menyre me te sofistikuar, dmth me i ndyre akoma, edhe me banditet intelektuale t’mdhej te Peshkut te Vjeter. Edhe pse disa mbeturina i kemi akoma prezente ne Peshkun e Ri, me nickun e atehershem dhe me nick te ndrruar.

1 Like

Po sikur ta heqin liken,ça bëhet??
100%,luli i vocër i salës i ka vene kusht mones-o mua,o liken! Burri i bashkkryepozitares ishte ne pozitë të vështirë. Nuk i prishet qejfi gruas,për një datë zgjedhjesh

1 Like

Po hoqi liken, vërteton se ka marrë çdo pushtet. Do verë vallen si president të pergjithshem të përkohshëm :slight_smile:

Kot per kuriozitet, po sikur te mbledhe nja 200-300 mije nga sheshi te universiteti, a e legjitimon kjo marrjen e ter pushteteve? Se fundja leshokracia eshte pushteti i popllit apo jo?

“PS”:Ky ish shanci perfekt per te gjithe ata bq e “barazlarguar” qe te futeshin ne votime, te benin fushate e te tregonin se nuk ishin te blere. Bojaxhij e llustraxhij bashke, nje grup bq te blere sa nga njera ane sa nga tjetra.

Eh sa e duan Dhemokracian Pulitikanet tane kur bi era burg…


Frika e burgut te cmend fare…

Nderkohe Frikacaku Kryeminister po dridhet ne vilen e tij Surreliane…:


Nderkohe qe gazedari Presidencial keshillon KM te mbaje hapur nje tynel ne Dajt per te marre arratine, se kur Maloku i Viqidolit e Maloku i Skraparit bohen bashke…kamunista trima dilni nga vrima…

ndersa si analist Ngjela sikur s’nuk…, keshillimit ligjor nga ana e tij i do vene veshi. Gjykate e Strasburgut mund te jete nje opsion kushtetues nese shkarkohet president floriri

Sipas Edi Ramës Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë parashikon kompetencën e presidentit për të caktuar datën e zgjedhjeve dhe ajo dispozitë për këto zgjedhje është ezauruar. “Referenca kushtetuese për caktimin e datës së zgjedhjeve të 30 qershorit është konsumuar për këto zgjedhje dhe nuk mund të merret vendim për shfuqizimin e saj” pretendon kjo palë e cila thekson se presidenti munt ta ripërdori këtë të drejtë vetëm kur të ketë zgjedhje të tjera

Por krahu që mbron Metën nuk e pranon këtë logjikë. Ata e hedhin poshtë logjikën sipas të cilës Kushtetuta i jep kreut të shtetit vetëm të drejtën e dekretimit të një date zgjedhjeje dhe jo atë të zhdekretimit të saj. Madje për këtë ka edhe precedentë. Alfred Moisiu e ka ushtruar të drejtën e zhdekretimit pas historisë së famshme të certifikatave në zgjedhjet locale të vitit 2007. Po të njëjtën gjë bëri edhe Nishani pas marëveshjes Basha- Rama dhjetë vite më pas.

Por nëse socialistët përgjigjen se në dy rastet e mësipërme zhdekretimi u bë me konsensus të forcave kryesore politike, mbrojtësit e presidencës pretendojnë se ruajtja e paqes dhe pluralizmit në vend është dicka më madhore sesa marrveshja mes partive. Prandaj presidenti thonë ata ka të drejtën që të bëjë zhdekretim.

Këtë obsion e mbështesin edhe zërat që këmbëngulin se e vetmja mundësi që dekreti i Presidentit (që pritet të formalizohet të hënën), të atakohet është në Gjykatën Kushtetuese, e cila nuk është funksionale. Prandaj, për shkak të kësaj situate, ky dekret mbetet vetëm të zbatohet.

Nëse ata 200 a 300 mijë vetë dalin vete, e jo me lista, edhe mund të flasim. Por ti e kupton se 10% e shantazhuar e popullsisë nuk përfaqëson dot tërë popullin.

Pjesa më e madhe e familjeve të djathta që unë njoh, shikojnë protestat nga TV, por nuk dalin në shesh, pasi nuk duan të bëhen vegla te monikes dhe Lulit, ata gjithsesi mendojnë se PD është e keqja me e vogël

Cilet te djathte??? Pijanece ordinere,hajdute,kriminele,dembele,zaptues tokash,fshatare te lodhur, bushati com,?
Edhe i djathte,edhe me serbin,nuk behet!.
Vetem nqs tipat si lubonja dhe fahri paçja,i konsideron te djathte

Në date 30 qershor njethundraket do te shkojne ne rradhe dhe kokeulur qe në 8 te mengjesit dhe te votojne per kandidatin e Frontit Socialist.

Rezultati 99.99% per kandidatet e Frontit Socialist

Gramoz Rucin e kemi kryetar parlamenti.
Skender Gjinushin në krye te Akademise se Shkencave.

Te gjithe te zgjedhur nga Edi Rama me pelqimin dhe voten e tij.

Edhe Ilir Meta u zgjodh me bekimin e votat e Rames.

Bile Rama tha qe eshte presidenti me i mire qe ka pasur ndonjehere Shqiperia.

Tani e nxorri poliagjent :grinning::grinning::grinning:

Rrofte PPSH!

1 Like