Provokacija

Thjesht u mundova te perzgjedh fjalet e te evitoj ofezat, nje koncept i pazakonshem per ty. Sic mund te jete vulgare veshja e ketyre vajzave ne ekran ne oret familjare televizive ashtu eshte edhe vulgare gjuha qe perdor ti qellimisht.
Evitoni Vulgaritetin ne gjuhe e ne veshje sepse krijon negativitet brenda qenies suaj.

ti s’ke faj, eshte nje bande e tere (jo tironsish te trashe me jau, por evropianesh dhe amerikanesh buzeholle, o shqiptaresh qe jane bere te tille) qe ve ne radhe pare vulgaritetin para kurvllikut. Dhe kete e ben me qellim qe te mbuloje kurvllikun qe eshte kryesori. Vulgariteti ne kete rast as qe do te ekzistonte pa kurvllikun. Eshte kurvlliku, pa eshte dhe vulgariteti.

e perseris, ti s’ke faj, e ke gjet taze kete lloj morali, ashtu si gjete taze moralin komunist, a fashist, a pidhi somes qofte morali (na fal vulgaritetin). Faji i vetem i juji eshte qe nuk keni force te veni ne dyshim dhe prere moralin ekzistues.

Sigurisht qe e ve ne dyshim moralin ekzistues sepse ndryshe nga ty kete moral nuk e shoh si te vetmin moral perderisa ka Femra qe vene perce ose veshin kostum dinjitoz apo mbulojne Cicat mire kur dalin ne televizor. Ti shikon vetem moralin e keq si mbizoterues kurse une shoh shumellojmeri qendrimesh morale ndryshe nga ty.

e pra pra per kete moral e kisha fjalen, moralin pluralist buzeholle, qe eshte me i nyti ne histori, sepse te tjeret mir a keq kane pretenduar qenin e nje morali te vetem (ai qe propogandonin), kurse ky ve jo vetem ne dyshim qenien e nje morali, duke paraqitur shume (gje qe eshte fakt), por ka motivacionin e nyte dhe kriminal, te tregoje indirekt qe nuk ekziston asnje moral, pra qe nuk ekziston morali ne vetvete.

Morali pluralist ka qene historikisht dominues ne fshatin tone global. Norma te tjera ka pasur Evropi, Kina, Arabi e Amerika, bile edhe Kina ka pasur norma te tjera vete ne periudha te ndryshme te historise.
Kur Evropianet e inkuizicionit te modh zbuluan Ameriken ishin fizikisht te palare dhe gjeten Femrat e Ujit lokale me floke te gjata qe ofronin seks lirshem pa influence nga Buzehollet e cdo lloji, perfshi qishtaret. Fundin e di ti se si Moralistet nuk lane krim pa bere me vone ndaj vendalinjve, kafsheve e natyres, e Morali i Moth nuk i pengoji.

gjitha keto jane letersi, nuk jane tamam e verteta, dhe kete e kam treguar disa here, kjo eshte nje genjeshter iluministe antiklerikale e mbushur me gjysem te verteteta.

po edhe ne qofte e vertete, nuk me rref fare se un nuk jam kristian dhe nofka ime eshte ironike (tani po mendoj ta vej fuksi me sakte), nuk eshte argument kunder çfare po them, po eshte argument me qellim per te turbulluar ujrat qe te behet e pamundur te degjohet çfare po them.

Un nuk flas per historine e moralit, qe e njof me mire se buzehollet (njoh te gjitha historite pluraliste), por flas per ekzistencen e moralit: ekziston nje moral apo jo?

se i bie qe ne temen tjeter po hani mut kot te gjithe kunder gjykatesit te korruptuar.

ç’keni qe hani mut kot kunder korrupsionit, perderisa ka pluralitet moralesh? ju keni moralin tuaj prej indjanesh te amerikes, gjykatesi ka moralin e Inkuizicionit!

Asgje nuk eshte tamam e vertete por ka te vertete ne te verteta. Morali eshte personal, individual por ti sdo ta pranosh. Sic ka Amish qe nuk perdorin energji elektrike e telefon per te mos u infektuar nga moralet alternative ashtu ka edhe Vajza qe hedhin rrobat per para duke u mbajtur si majmuni tek nje shtylle hekuri ca dhjetera Kilometra larg Moralisteve.
Po nuk thith ti o nuk thith, ta kum thon. Edhe ai gjyqtari me siper nuk ka te njejtin moral si gjyqtaret e tjere, pershembull, gruaja e Azem Hajdarit eshte nje gjykatese me Moral akoma me te keq se Lulo e nuk i rref fare kur fut leket ne xhep se e ka pas burrin pishtar te Moth Demokracie

ti po te kishe te pakten moralin e diskutimit, i pergjigjeshe pyetjes qe i permbledh gjithe diskutimin. Po nuk e ke, fatkeqsisht, dhe ngelet shpresa qe ta kete dikush tjeter qe ndjek diskutimin. Fund muhabeti.

Hej ç’je tuj m’kenoq o Inkuiz.

Pyet veten dhe vet i përgigjesh vetes tate. Kulmi i debatit!

jo nuk kam pyt veten, kam pyt Tironsin ho me ç’kina, e me ket pyetje, kam pyt gjith ho me ç’kina-t e blogut.

ja o njeri, edhe nje moderatore e thjeshte eshte ne gjendje racionalizon bukuri per dilemat ku ngec ti, pse duhet me cdo kusht te ngacmosh anetaret me bezdisjet e tua

Linkun nuk e hapa se pa e hap shof shale jasht, ma ngref moderatorja me shale jasht.

Kurse pyetja qe kam bere un nuk ngacmon pse e kam bere un qe jam nje anonim pa pike rendesie, por se pyetja ka nje logjike brenda qe ka rendesi me teper se un dhe ti, e kushdo tjeter qofte (qofte dhe Godardi me Marksin po desh, e kushdoqofte tjeter).

Dhe pyetja logjike direkte kerkon pergjigje logjike direkte, jo hapjes shalesh indirekte (aq me teper qe behet per hapjen e shaleve). Dmth maksimumi i pranueshem eshte te mos dish t’i pergjigjesh.

ose mos dush t’i pergjigjesh, se eshte pytje elementare.

me nje popullsi qe eshte e dyta ne Europe per nga numri i azilkerkuesve pas sirise e afganistanit mendja normale do te sugjeronte se shqipot kane probleme me te mprehta per te diskutuar se sa cicat e grave.

mbasi te diskutoje per azilkerkimin, le te diskutoje e dyta ne Evrope per cicat e grave.

Ja dhe ca te virtytshem ne Meke
image

neqoftese kete foto e ke sjelle qe ta lidhesh me pytjen time, ti po perserit gabimin qe ke bere deri tani ti dhe korriksja, je duke u hap shalesh drejt nje feje te caktuar, ndersa un ta kam bere te qarte qe pytja eshte universale dhe elementare, perfshin te gjitha fete dhe te gjitha laiçizmat, qe jane me teper se fete si numur. (te kujtoj psh moralin kantian, moralin marxist, moralin fashist, moralin antifashit, antikomunist kush rri e merret me gjithe gomoret e botes)

Deri pak komente me pare po u merrsha me Katoliket e Inkuizicionit… nuk eshte hapje shalesh por denoncim hipokrizie

edhe un ta kam thene pak komente me pare taktiken dhe strategjine “iluministe” per te çvendosur vemendjen nga problemi i vertete, qe e ka edhe shkrimi qe eshte shkrujte me maximumin e mjeshterise, lere mos e nga komentet e tuja prej tironsi te trashe qe e ka pas baben ose gjyshin me brekushe.

Brekushe mban ene Edvin Kristaqi per ate pune…po hapesh shalesh drejt nje veshjeje te caktuar dhe ke rene ne dekadence ideologjike…problemi i Tironcave nuk jane Brekushet

kte e thashe me te nxef ty, por fakti qe nuk nxefesh, tregon se e ke kaperxyer kete kompleks. Bravo sinqerisht, edhe sepse problemi i tironsve jane brekushet, dhe Edvini Kristaqi pranej e ka bere kete hata, si dopio salto mortale.

ke pa ti çer koincidence, jam duke mbledh material per me shkrujte per stilistin japonez te brekusheve te Edvinit.