Pse Serbia tërhoqi të gjithë diplomatët nga Maqedonia?

Stafi i ambasades serbe ne Shkup u thirr i gjithi nw Beograd kete jave dhe kryeministri Vuçiç tha per mediat se kjo ndodh per shkak se ne Maqedoni sherbimet e inteligjences po planifikojne dicka shume fyese ndaj Serbise. Cdo gje do behet e qarte brenda dhjete ditesh, - ka thene Vucic. Tenisionet mes dy vendeve nuk jane te reja dhe ne Maqedoni pretendohet se ne ngjarjet e renda te marrjes peng te parlamentit ishin te perfshire agjente sekrete serbe, te cilet ndodheshin fizikisht brenda godines.

Disa analiste besojne se keto jane levizje te Rusise per ta mbajtur Ballkanin Perendimor sa me larg integrimit ne BE. Te tjere besojne se ma lidhje me voten pro Kosoves qe Maqedonia ka shpallur paraprakisht se do te jape per ta futur vendin ne UNESCO. Ivica Tadic, ministri i jashtem serb ka thene se stafi i ambasades dhe ambasadori do te rikthehen ne Shkup pas konsultimeve ne Beograd.

Sinqerisht, nuk e di.

Po ndonje burim lajmi te verifikueshem ka apo eshte thjesht permbledhje lajmesh nga ndonje peshk raportues?

seriozisht? eshte ne cdo media

Serbia eshte merzitur sepse për here të parë, Maqedonia (kjo aktualja, pra e social-demokratit Zaev) nuk eshte më vendi sllav Number-One anti-shqiptar par excellence (monopol të cilin e pat trasheguar qe nga koha e Titos: nuk ka patur republike jugosllave më anti-shqiptare se ajo maqedonase!!).

Hajt se do ti kaloje Serbise po he. Bën si e nevrikosur. Do mesohet

@STALKER kam pas pershtypjen se ngaqe nuk e ke te lehte te flasesh per ‘anti-shqiptarizem’ e ne pergjithesi ‘kombetarizmat’, i refuzon ne egzistence ato sepse mentalitete… etj.
Me behet qejfi qe qenkam gabuar.

Fjala ishte për politikat shteterore

1 Like

Qe ne 1991 ma ka thene nje shqiptar nga Maqedonia kete, shok universiteti, qe serbet jane lule para maqedonsve, kur me tregonte per vertet heroizmin e te shkruarit ne derrase te zeze “Kosova republike”.

Sepse Serbet ishin ma te forte se maqedonsit qe nuk dinin se cer ishin Bullgar apo Serb??? Kjo i bente ma te liq, nderkohe nuk ka pas ma anti-Shqiptar e ma te poshter se Minoriteti Serb ne Maqedoni…pjesa ma e shkedhyme…SerbMaqedonie…

E di kete justifikim, i njejte me ate te “Shqiptarit te vjeter” delte pa dhembe do thoshte Tori i Moth, per greket, po prape eshte justifikim, ose nuk po di te gjej fjalen me te sakte. Edhe popuj/bashkesi te tjera mund te jene “te pasigurt”, mund te jene ne rrruge e siper te formimit te nje identiteti kombetar, po kjo nuk i bejne te urrejne per vdekje te tjeret. Keta pastaj, serbet e Maqedonise, sigurisht qe jane gjarperinjte me te keqinj, se mbledhin nga te dy helmet.

Shiqo, une nuk di se cfar thot TOR BQ, qe si Merhumin injorantet e mbajne per Profet… Maqedonasit kan qene nen luften se cfare duhet te ishin Maqedonas apo Bullgar apo Sllavo Serb. Te kercenuar, Maqedonasit u ban Kanibalet me te liq…prandaj edhe ne forme reaksioni…Shqipet ne Maqedoni dolen me flamur Jeshil Islamik…si pasoje e ksaj shtypje Maqedonse, Maqedonsit hapen kampe perqendrimi mer kur Shkija i perzuri Kosovaret si bagetia ,kur ra mortja.
Nejse Serbi ishte superios dhe korruptonte Kosovaret…si KryeGjeneral si Krye Intelektual si KryeMuzikor…Maqedonsi ishte ne konfuzion kriminal

Po ate pra po te them, nuk eshte justifikim “kercenimi” qe te behesh kanibal. Shqipot dolen me flamurin jeshil vone, dhe kane per tia pare sherrin atij flamuri, une po flas per urrejtje qe nga koha e Jugosllavise se Titos, kur per me teper, te pakten ne siperfaqe, nuk u fryhej nacionalizmave te republikave, por i kendohej bashkim-vellazerimit.

!!!

Nen veshtrimin e drejte te kesaj analize ishalla e terheqshin trupin diplomatik edhe ruset.
Nga ana tjeter, me teper perfaqesim te BE-se ne Maqedoni.
Reaksioni serb, si letra e litmusit per pH e demokracise ne ate vend.

Nese shkaku paska qene vota pro e Maqedonise per Kosoven ne UNESCO,sic raporton b92,atehere i bie qe te beje te njejten gje me Ameriken,Angline dhe tere vendet te tjera qe kane votuar pro.
Serbia po e kruan shume Maqedonine dhe Malin e Zi.
Do ti kushtoje shume kjo loje dhe sic kane nisur do te mbeten me vilajetin e Beogradit.

Nuk behen politikat shteterore me ‘ishalla’ (me inate). Perndryshe, Rusise vecse 24 ore ju desh ta permbyse situaten politike ne Mal te Zi, ok? (duke e detyruar te pakten Gjukanovicin te terhiqej nga posti i kryeminstrit).

E di ti psh qe ne Mal te Zi ka 28% serbe?

po prandaj uroja per me teper influence (perfaqesi) te BE ne Maqedoni.
Duke shfrytezuar rrethanat demokratike ne vend, shancet jane te mira per te bere edhe me perpara, dhe te arrihen objektiva me te veshtire te demokracise aty.
(ok, ‘urim’ eshte prape deshirore)