Pse Trump u tërhoq nga Parisi

Nuk ishte për shkak të klimës, apo për të ndihmuar biznesin amerikan. Ai dëshironte t’i tregonte gishtin botës - dhe ky ishte rasti më i mirë. Por pasojat do të jenë tragjike për globin.

Nga MICHAEL GRUNWALD
Qershor 01, 2017

Vendimi i Donald Trump për t’u tërhequr nga marrëveshja e klimës së Parisit nuk ka të bëjë me klimën. Dhe pavarësisht retorikës së tij të mbingarkuar në lidhje me barrën “e madhe” dhe “drakoniane”, që marrëveshja do të impononte në ekonominë amerikane, por vendimi i Trump nuk ishte në të vërtetë për këtë. Angazhimet e Amerikës nën marrëveshjen e Parisit, si ato të 194 vendeve të tjera bashkëpunuese, ishin vullnetare. Pra, dëmi i saj karshi ekonomisë amerikane ishte imagjinare.

Tërheqja e menjëhershme e Trump nga ky kompromis shumëpalësh i hartuar me kujdes ishte një shuplakë diplomatike dhe politike: ishte për t’i treguar gishtin e mesëm botës, duke i kujtuar bazës së tij se ai ndan ankthet e saj kundrejt elitave dhe shkencëtarëve të zgjuar dhe të pemë-përaqfuesve që shohin me përbuzje amerikanët e vërtetë që gërmojnë për qymyr. Ai po i shtyn Shtetet e Bashkuara në rolin e renegatit global, duke refuzuar jo vetëm konsensusin shkencor për klimën, por konsensusin ndërkombëtar për veprim, duke u bashkuar vetëm me Sirinë dhe Nikaragua (që donte një marrëveshje edhe më të gjelbër). Kongresi nuk duket i gatshëm të paguajë për muret kufitare të Trump - dhe sigursht Meksika nuk do ta pagojë. Pra refuzimi i marrëveshjes së Parisit ishte një mënyrë më e lehtë për të shprehur temat e tij të “Kështjellës Amerikë” pa pasur nevojë të kalonte legjislacionin.

Trump po mbante një premtim të fushatës dhe njoftimi i tij në Kopështin e Trëndafilave ishte në thelb një fjalim fushate; Nuk ishte rastësisht që përmendi emrat e qyteteve të Youngstown, Ohio, Detroit, Michigan dhe Pittsburgh, Pensilvani – qytete industriale në tre shtetet e “Rripit të Ndryshkut” që e çuan atë në fitore. Veprimi i Trump nuk do të ketë shumë ndikim në afat të shkurtër, dhe ndoshta jo edhe në afat të gjatë. Pretendimet e tij se marrëveshja e Parisit do t’i detyronte bizneset të hiqnin vende pune dhe do detyronin konsumatorët të pagojnë çmime më të larta të energjisë ishin krejtesisht gënjeshtra, sepse një marrëveshje jo-detyruese nuk ka aq fuqi. Por lëvizja e Trump për ta braktisur marrëveshjen e Parisit do të ketë një ndikim të madh në pikëpamjen e bashkësisë globale mbi Amerikën dhe të një presidenti i cili preferon të troll-ojë botën e lirë sesa ta udhëheqë atë.

Natyrisht, troll-imi është thelbi politik i Amerikës ala Trump dhe lajmi i së enjtes përforcoi imazhin e tij si një rebel, i cili nuk do t’u lejojë të huajve të përpiqen t’i tregojnë Amerikës çfarë të bëj, madje edhe kur korporatat e mëdha, sekretari i shtetit, dhe vajza e tij Ivanka janë kundër vendimit. Ai ishte gjithashtu i mbështetur në identitetin e tij politik si negativ fotografik i Barak Obamës, duke çmontuar trashëgiminë progresive të Obamës, dhe duke hedhur rërë në fytyrat kozmopolite të qytetarëve të botës.

Por është e rëndësishme të kujtojmë se çfarë bëri dhe nuk bëri Obama kur udhëhoqi komunitetin e kombeve në një marrëveshje në Paris. Ai nuk lejoi që bota t’i diktonte Amerikës politikat e energjisë, sepse Parisi është vetëm një mekanizëm për shpalljen e angazhimeve kombëtare për të ulur nivelet e karbonit, jo për zbatimin e këtyre angazhimeve. Triumfi i vërtetë i Parisit nuk ishin premtimet e Amerikës; ishin angazhimet serioze nga Kina, India dhe vendet e tjera në zhvillim që më parë kishin insistuar në të drejtën e tyre për të djegur karbon të pakufizuar derisa ekonomitë e tyre të arrinin botën e zhvilluar.

Ndërkohë, toka ende po ngrohet, akullnajat polare vazhdojnë të shkrihen dhe detet po rriten. Trump mund të besojë se ndryshimi i klimës është një mashtrim i prodhuar në Kinë dhe republikanët e Kongresit mund të vazhdojnë të kundërshtojnë çdo veprim për ta trajtuar atë, por kjo nuk do të bëjë që realitetet fizike të thatësirës së nxitur nga klima, përmbytjet, pandemitë dhe migracionet e refugjatëve të jenë më pak brutale. Kjo më kujton një shprehje popullore të vjeter: Nëse e quan bishtin këmbë, sa këmbë ka një kalë? Katër; sepse bishti mbetet bisht. Trump mund ta quajë ngrohjen globale një mashtrim, por 2014 ishte viti më i nxehtë në rekord, derisa u zhvendos nga 2015, i cili u tejkalua nga viti. 2016. Ky bisht nuk është këmbë.

Marrë nga Politico Magazine (http://www.politico.com)

4 Likes

c’eshte ky toc kuklle qe e ka shkrujt ket. arritja qenka angazhimi i kines thote, qe angazhimi i fillon ne 2035, dhe perderisa kjo marreveshje nuk qenka detyruese, sipas ketoj tocit Kina ne 2035 … leje fare se keto toca e zhyten ameriken krize mbas krize deri sa tashti na ka dale qe edhe Maqedonia na paska prish zgjedhjet e amerikes te obames, po shyqyr qe kane celsat e kashtes tashti.

nderkohe qe ta ka bo oferten, ulu bej nje deal me te mire se ky te thote, futu prape pastaj ose krijo akord tjeter.

1 Like

ja ku e ke, informohu:

1 Like

Nese e quan hajdarin kurreshtar, kjo do te thote se kurreshtari eshte me pak hajdar?

1 Like

Tjeter goditje huq e Trumpit qe del thjesht fjale e jo vepra, njesoj si muri, ndalimi i myslimaneve, e gjithe brockullat e tjera qafekuq-ndjellese.

Euronews
The White House is standing by Donald Trump’s decision to pull the US out of the Paris accord on climate change – and refusing to say whether the president believes in the phenomenon or not.

While protesters outside the president’s residence in Washington made clear their objections, there are signs of division across the United States.

The administration’s top green official defended America’s record:

“We have nothing to be apologetic about as a country. We have reduced our CO2 footprint to levels of the early 1990s, in fact from 2000 to 2014 we reduced our carbon footprint by up over 18 percent. And that has been largely accomplished through innovation and technology, not government mandate, so when we look at issues like this we are leading with action and not words,” Scott Pruitt, head of the Environmental Protection Agency (EPA), told a White House briefing.

The Democratic governors of New York, California and Washington states have vowed to respect the Paris deal.

Former New York mayor Michael Bloomberg, now the UN’s Special Envoy for Cities and Climate Change, says the US can still meet its commitments.

“The fact of the matter is, Americans don’t need Washington to meet our Paris commitment and Americans are not going to let Washington stand in the way of fulfilling it. That’s the message that mayors, governors and business leaders across the United States have been sending,” Bloomberg said during a visit to Paris.

The Paris accord signed in 2015 by nearly 200 countries, aims to limit global warming to 2 degrees Celsius or less by the end of the century, mainly through emissions cuts.

Evangelical Christian groups – most of whose supporters voted for Trump in last year’s election – have strongly condemned the president’s move.

One said it showed the administration cared “about the economy and jobs only”.
Read more at https://www.liveleak.com/view?i=ca6_1496500199#PRugDoYrBl3O3o4X.99

Ndalimi I muslimaneve do te miratohet nga Gjykata Supreme kete muaj.
Muri do te ndertohet.
Keta guvernatoret kane po aq fuqi ,ne politiken e jashtme,sa ka Erion Veliaj ne punet e Ballkanit.

Do te… do te… do te…
Harrove dhe qe do ta paguaje meksika. lol

Meksika do ta paguaje…kujton vertet qe do te paguaje Amerika?
Ne nje menyre apo tjeter parate nga meksikanet do te dalin.

Vazhdon me “do te” sikur te ishte ne fushate.
Asnje hap konkret qe nga fushata per asnje nga keto ceshtje.

Po 4 muaj ka qe eshte ne zyre.
Fole ne 2020 kur i mbaron mandati e votohet.
Atehere po mund te behet bilanci.
Sido qe te jete mbetjet arabe skane per te hyre me ne SHBA sic hynin ndersa per 20 vjet ne Europe do te vendoset ligji I Sharias.Keshtu qe beni mire te praktikoni te mbani Ramazan,nese doni te jeni gjalle.
Mos ja u ka fajin Trumpi europianeve qe i kane thyer qytetet e tyre si Kandahari?

Po si, kur sapo u shtriu doren arabeve dhe firmosi marreveshje qe arabet te vijne ne Amerike e t’u punesojne amerikanet se amerikanet vete ncuk…? Jo vetem qe do te hyjne, por do te hyjne si zoter e amerikanet si hyzmeqare.

[quote=“Donald Trump, post:11, topic:2629”] “We signed historic agreements with the Kingdom that will invest almost $400 billion in our two countries and create many thousands of jobs in America and Saudi Arabia.”
[/quote]

1 Like

E ke shiquar ndonjehere shkallen e vrasjeve per 100 mije banore ne shba vs europe?

  1. http://thehill.com/blogs/blog-briefing-room/news/306990-trump-appeared-to-register-eight-companies-in-saudi-arabia
  2. https://www.theatlantic.com/business/archive/2017/06/donald-trump-conflicts-of-interests/508382/
  3. https://www.google.nl/amp/s/www.forbes.com/sites/datadesign/2017/02/01/mapping-president-trumps-travel-ban-vs-his-business-interests-in-muslim-countries/amp/
    Etc etc etc
    Te pakten u kenaqem me dasmen:
    https://youtu.be/hZAQAe7R-0s

Nuk po flasim per shkallen e vrasjeve por per nje komunitet qe jeton me rregullat e Mesjetes,qe refuzon te integrohet ne shtetet ku jetojne.
Sic e thashe mos u cudit kur pas 20 vjetesh te ndalohet muzika e Bethovenit,Bahut apo Mozartit se ofendon shtetasit muslimane…

Trump u terhoq nga Parisi, po terhiqet nga bota perendimore, dhe po lidhet fort me boten Arabe.

Po prish marredhenie biznesi te gjelber me gjithe europen dhe boten e qyteteruar, dhe po lidh marredhenie te erreta me arabet e naftes e te tymit.

Po i premton gjermanise se do t’i pakesoje bizneset me Ameriken, dhe po fton arabet te shtojne bizneset me amerikent.

Nuk mund te flasesh me mbetjet osmane te Arberise per vellezerit e tyre te nje gjaku.
Te hidhen direkt ne sulm.

Nuk mund te flasesh me mbetjet osmane te Arberise per vellezerit e tyre te nje gjaku.
Te hidhen direkt ne sulm.
Per ke Europe e ke fjalen o derdimen?
Per ate qe i ka kthyer qytetet ne Kandahar?
Ju rrofte jeshilleku…kur mutin e kane ne tavoline.

Ti je bole.

Edhe ti si kahu peles.