Qatar 2022

Ose pirdh edhe ketu, no prbl

dmth jane nda zonat e pordhes, ju pirdhni te tek tema e sportit, un te pjerdh te tema e letersise. Un thash ti perzje pordhet qe t’ju nderoj (kush nuk pjerdh in kompania o eshte fuks o eshte spia) me qe e di se vetem nje muaj pordhe syfyri keni per te bere e pastaj ku t’kom pa si me pare.

1 Like

per sot pordha sa desha me shoqnine tek sporti, po shkoj te pjerdh i vetmuar tek letersia. Ne fakt eshte ne natyren e letersise te pjerdhesh vetem siç eshte ne natyren e sportit te pjerdhesh ne shoqeri bashke me te dashurit e tu.

1 Like

:grinning::grinning::grinning::grinning:, i modh je per zotin, sa kam qesh

1 Like

Argjentina ta shpif se eshte gjithe bota me teper shkak te mesit “i varfri si nuk e ka fituar kupen e botes .cfare turpi e skandali per nje lojtar si ai” a thua se nje lojtar $200 milione eshte per gjynah e per ti qare hallin .

jo, përveç pjerit s’lejo njeri me fartue atje

me falni Tafut dhe te dashur te Tafutit, qe po pjerdh edhe nje here tjeter, por jo komplet jashte temes:

keshtu pirdhet ne temen e letersise:
art-joel-rea-3

dhe keshtu pirdhet ne temen e neshjeve te futbollit:
neshje

keshtu do te pirdhej nese do te hapej nje teme religjioze:

edhe nje pordhe letrare fenomenale desha ta ndaj me ju te dashur dashamires te futbollit. Gjynof qe mungon @STALKER se ai e njef mire kete regjizorin.

Filmi me metrazh te shkurtër, Vdekja e David Cronenberg, i publikuar më 19 shtator 2021, zgjat vetëm 56 sekonda. Regjisti i modh Cronenberg konfirmon me një ton shakaje: “Të jesh në gjendje të puthësh veten në të vdekur është padyshim fantastike. Unë mendoj se të gjithë duhet ta bëjnë atë. Të gjithë duhet të kenë një kufomë të krijuar nga një kompani e efekteve speciale!”
Kufoma e tij eshte prej silikoni, ai e puth, e perkedhel, dhe kushedi do te kete bere edhe seks me te, por nuk e lejon çensura e Hollivudit ta paraqese ne film.

Se c’hyjne paret ketu,vetem Alba me zamete (nuk po e them ate pjesen tjeter,se Peshku eshte shume i ndjeshem ndaj Albes me zamete dhe … e te ben gjemen,te perjashton) e di. Si ishte nje koment per.Ronaldon. Ai duke e hedhur kokrren e lotit na…ndersa komentuesi: Qajini hallin Ronaldos ju, atij do t’i japin arabet 200 milione dollare. Ndersa meqe jemi te Mesi dhe Argentina,nje tjeter koment perle ishte:“Mire Mesi mire,po Argjentina pa Mesin eshte nje ekip i zakonshem”. Po ne ate po themi,qe sic thone ne gjuhen barbare, Mesi “ben diferencen”. Ashtu si.Maradona dikur. Pa Maradonen Argjentina ishte nje ekip me se i rendomte.
Nejse,tani kane nisur teorite e komploteve,FIFA do tia jape patjeter Mesit kete kupe.

po

immagine

Ne na ka ftuar nja 3-4 shoke nje miku yne kroat qe ka blere 100 inch tv vetem per ndeshjen. Fitore pa fitore ne do e thajme shishe e shlivos. Po Argjentina e hapi këtë kampionat duke u rrahur nga Arabia Saudite dhe ka shumë shanse ta mbyllë duke u rrahur nga Kroacia.

rroftë populli mik i kroacisë

immagine

Unë ëndërroj për një WC publike të stërmadhe të pacenuar. Rubinete prej ari të shkëlqyeshëm. Mermer i bardhë i virgjër. Një ndenjëse tualeti prej ebani. Një shkarkues uji plot me Chanel Nr. 5 dhe një lake që më jep fletët e letrës higjienike prej mëndafshi të papërpunuar. Por parë rrethanat ku ndodhem, çdo vend është i mirë.
“Trainspotting” (1996) film modh i regjizorit t’modh Danny Boyle (e njef mire @STALKER)

ja ku e ke or qyp ate qe enderron:

instalacion-sculpture prej ari 18 karatëshe e artistit t’modh Maurizio Cattelan me titull America (2017), ekspozuar në MoMA në Nju Jork (u vodh, kishin ngel keq per hale).

kto postimet e mia i kom vjedh prej dhjetra siteve te bligsferes shqiptare ku diskutohet per artin kontemporan nderkohe qe pritet finalja e kampionatit botnor kush ka per ta fitu mer jau!

Hajde mamin atij arbitrit qe e dhjeu lojen me ate penalltine. Po ne prape do i bejme tifozllik per vendin e trete Kroacise. Balkan uber alles. :slight_smile:

Na plasi trapi

jo moj vajzë, ty të takon të thuash “më plasi bythka” ose “i plasi dafllaku mamasë time” ose “na plasi dafllaku dhe bythka mua dhe mamasë time”.

Po po,aty fli ti.Kroacia bravo i qofte qe na hoqi qafe Brazilin. Nje here shkoi gjithsej ne porte dhe beri gol.Ta munde edhe Maroku Francen sot edhe u kry. Si tha Ibrahimovici,eshte shkruar ne yje kush do te jete fituesi.

francë

The glory of God will be revealed and the flash shall see it Together .:grinning:
Franca do e fitoje edhe kete here .Frengu dukej ne fund te ndeshjes me inglizin po aq i fresket sa ne fillim .