Rama, Thaçi kritikohen për deklaratat, "Bashkim nëse..."

Leni thikat mbas shpine …Ti ke qene ne Saint tropez duke u ngrof plazheve franceze, ekonomine e tregut e ke provu qe ne 1960, coca colen origjinale e ke pas ne shpi qe ne 1980… ne 70-80 ke kendu si Lenon aka Zdravko…ti sme dukesh i vujtum mue dhe sigurisht si bash bajraktari me nje kom ne Beograd e me nje kome ne stamboll ta prish terezine bashkimi i dy shqipnive prandaj duhet ta luftosh me shpirt. Cere te ka bo Serbi tye? ka persekutu ata qe smendojne si ty dhe dun me u bashku. Shqipe te tjera.

moron✌️…

s,te vie turp nga niveli qe ke rene ,machiteve ne komunikim ?Po ty Tironas qe lebetit …?
po ska lezet keshtu de , del shqipja nga ana e malin dhe ta prishe romancen e te shtundes mbrema e te gerdite dhe fis e rrenje ku te kane lindur .

1 Like

duam teme me sex.

1 Like

E thjeshte, me 1989 ne pushtet vie millosheviqi, anulon kushtetuten dhe gjithe te drejtat e kosoves, dmth deri ne ate moment kosova kishte te gjitha atributet e republikes (republike pa emer quhej). Fillojme rezistencen ne unitet absolut 99.9 % kunder serbise per pavaresi. Deri ne clirimin qe u arrit.
Pse e deshi fati qe te mbetemi nen jugosllavi, sdo te benim vetevrasje kolektive, do te kendonim e do te punonim e do te zhvilloheshim me mundesite qe kishim. Shfrytezuam buken e zvicres e gjermanit per te mos i shtri doren serbit qe kerkonte ne kosove te flitej e frymohej vetem serbisht.

Dafne, perpara se te Martohen dy njerez duhet ta njohin njeri tjetrin. Si e thashe me pare, Thaci me Edvinin dun me i hy detit ne kame sepse popullsite shqiptare ne te dy krahet sme duken te gatshme. Une jam ne mbrojtje kurse Koqevari ne sulm… kta jan Shqipet si ndryshojme dot. Po futi nje perralle nese ste pelqen realiteti dhe e Shtruna mbetet perfekte.

Boll pra se na lodhe o cun Beogradi, deri ne 1989 ti i perket asaj shtrese qe ka qen mire…sapo e pranove…je Mustafovic e Jugosllav Nostalgjik…kur shume kosovar nuk ishin te lumtur deri ne 1989. Me ne fund e pranove, shyqyr…

Dafne,
Kjo faqja e ka nje X ne qoshen lart. Ke te drejte edhe te fikesh fare “kompjutrin” ose tel.

Respekt

Shqipot nuk dine me u qeveris.

Adem Jashari e zahir pajaziti e 90% e deshmoreve e prijesve te luftes kane qene ushtare te jugosllavise, kane pase vetura personale e jete te dinjitetshme, o shpirti i kanoqes.

Po ik ere cun diplomati i Titos, Kosova ka qen tenxhere me presion qe nga 1946 prandaj Tito u jepte pashaporten Kosovareve te zbraznin venin se nuk i mbante dot nen hyqem e donte me fjet rehat. Ti ke bo cejf si Azem Vllasi e Fadil Hoxha dhe sot ne rregull e ke.
Une e kam shpresen tek ky brezi i ri i lind pas 1998 ne Kosoven e Lire… se ata te perparshit hallve e ftohte ishin…edhe nje pushke qe qisnin tek bolet e tyre e mbante frymen plumbi e larg shkijes.

1 Like

Tironc,
Fabrikat e kosoves kane prodhu panderprere pjese per peugeot e vw. Kamionet 24/7 kane eksportu ne te gjitha shtete e evropes deri ne amerike. Te gjithe punetoret e menagjeret shqiptare. Universiteti me te gjitha fakultetet profesora shqiptare qe nxirrnin mjeke e inxhiniere cdo vit e me shume. Frymohej shqip e zhvillohej shqip. Asnje metode tjeter nuk u mbeti serbeve perveq ndaljes se ketij zhvillimi me lufte.

Digjo mer Nostalgjik, Shqiptaret e Kosoves jane urryer ne Jugosllavine e Titos e deri ne 1989 tate si askush tjeter e jo vetem nga Serbet por Nga Maqedonsit, Boshnjaket e Kroatet. I shifnin dhe i trajtoshin Shqiptaret e Kosoves si qenie te dores se dyte e me neveri. Babai Kroat aka Ilir e edukonte femijen qe te mos shkonte e te blinte akullore tek Akullorexhiu shqiptar, Kapterri Boshnjak Adem Jasharin me shoke e ka torturu ne ushtri dhe e ka shty drejt vetvrasjes…ndersa Jugosllavia jetonte parajsen KapitalisteKomuniste kosovaret jetonin ne qytetin me te Shpifur te komunizmit Lindor ne Prishtine, asnje investim dhe asnje shprese veq deprimim e pocaqi. Por nje shtrese si puna jote ka jetu mire eshte shume e thjeshte. Ankesat, renkimet dhe vuajtjet e Kosovareve mbas 1974 u bon shurdhuese e veq ti nuk i paske ndi. Keni jetu mire por na keni ca meneren neve te vendit Ame gjithe jeten. Rrituni e boll shitet pordh se ju ka mbytur nje status primitivizmi ku mireqenia matet me 2 iphone per koke e 2 emigrant gabel per shtepi. RRituni se keni nivel adoleshenti si popullsi.

2 Likes

Tironc, gjate fillimviteve 80, paga mesatare ne kosove ka qene rreth 1500 marka gjermane (qe sot mund te kene vleren rrreth 1500euro). Edhe ata shqiptare qe kishin shkuar ne zvicer e gjermani kishin filluar te ktheheshin neper fabrikat e kosoves. Cdo plan e enderr serbe po shkonte duke u shuar. Serbet vazhdimisht po largoheshin nga kosova, edhe perkunder fushatave per te kunderten. Shqiptaret tashme e kishin pesefishuar numrin e popullsise prej 1945.
Keto i ke me siguri absolute. Edhe perkunder represionit.

Ne vitin 1989 serbia ben pushtimin klasik te kosoves, me tankse ushtri e polici. Per nje moment ne u beme qytetare te rendit te dyte a te trete. Sollen drejtore e profesore nga beogradi, te dhunshem. Shqiptaret nuk pranuan bashkepunimin, si pasoje ne menyre kolektive u larguan nga puna e nga shkollat.
10 vite pa asnje vend pune, pa shkolla, pa spitale. Nxenesit duke mesuar neper shtepi private, mjeket neper ordinanca private, gjithsesi ilegale e te perndjekur. Gjate ketij 10 vjeteshi serbet vodhen e shkaterruan fabrikat e pasurite e kosoves, ne fund u vune edhe zjarrin. Sot jemi ketu ku jemi.

Po tregon perralla. Marka me dollarin ka qene 0.62 me 1, euro me dollarin 1.2 me 1, hajde nxirre ate 1500 dm 1500 evro sot. Kishit Papunesi masive ne shifra alarmante, popullsia shqiptare ishte e terrorrizuar perballe nje minoriteti Serb te armatosur deri ne dhembe nga shteti Jugosllav, femijet Shqiptaret aspironin ti nxirrnin jashte ne cdo menyre kurse ne per fshtra jetonin si ne shterrethim. Gruaja Shqiptare ishte jashte jetes shoqerore ekonomike e politike. Ju rrofte Katjusha Jashari.
Nejse ti i perkisje asaj shtrese qe ka qene mire ndoshta si shtrese keni qene me shume nga sa e mendoj une por nuk ishit Kosova

Tironc, mos kujto qe nuk e kam parasyshe qe ti as nuk ia ke idene kesaj teme qe po shkruan e ketyre qe po thua. Thjesht nuk po ta them sepse po dua te provosh e te lexosh keto qe po te tregoj.
Keto qe po tregoj une jane te verteta poaq sa buka qe hahet e uji qe pihet.
Me 1500 marka gjermane (qe sot mund te kene vleren e 1500 euro) dmth vlera ka qene e madhe per ate kohe (shkurt cka ke mujt me ble me 1500 marke ne ate kohe, e cka sot). Pra vlera, jo sasia.

Mesueset e profesoreshat une i kam pase shqiptare, femra shqiptare dmth. Ne vitet 70 kane shkelqyer nexhmije pagarusha, shpresa berisha e liljana cavolli.

Ne vitin 1989 e tutje me shqiptaret e kosoves ka ndodhur dicka e pabesueshme, si ne filmat fantastiko-shkencore. Si te kapesh sot suedezet e t’i detyrosh te jetojne ne kushtet te mesjetes, ose te apartheidit.
Profesora e doktore shkencash, artiste e mjeke kirurge duke punuar neper ara e male per buken e gojes.