Rama, Thaçi kritikohen për deklaratat, "Bashkim nëse..."

Deklaratat e lëshuara nga kryeministri Rama në intervistën për Politico fillimisht gjetën jehonë tek sivëllai në Prishtinë e më pas hasën kritika nga ambasadori amerikan në Tiranë. Lu i ka quajtur të pakujdesshme deklaratat, duke nënvizuar se këto debate pengojnë rrugën e integrimit për të dyja vendet. “Qeveria Amerikane mbështet sovranitetin e Kosovës dhe Shqipërisë. Jemi kundër çdo diskutimi të pakujdesshëm për bashkim. Ai pengon stabilitetin e rajonit dhe rrugën europiane për të dyja vendet,” tha Lu për BIRN.

Në shtyp, Enver Robelli bën një kritikë therëse ndaj deklaratave të dy kryeministrave shqiptarë për bashkim mes Shqipërisë dhe Kosovës. Duke ju referuar intervistës së kryeministrit Rama për Politico, Robelli shkruan se të kërcënosh me “çmenduri” është pikësëpari problem për ata që “do çmenden”, pra ne, e jo aq kërcënim për Bashkin Europian. Ai shkruan se askush nuk e pengon një bashkim ekonomik, institucional dhe kulturor midis dy vendeve shqiptare më fort se interesat e oligarkëve serbë. Dhe se sa më shumë flitet, aq më pak bëhet nga dy Qeveritë në këtë drejtim.

Edi rama eshte budalla.

Eshte budalla tamam. jo kshu si thuhet ngandonjehere: ik ore mos u be budalla. Eshte budalla prej verteti.

Edi Rama eshte budalla sepse kujton se Bashkimi Europian e ka me te vertete se do te fuse Shqiperine ne Bashkim.
Ne 100 vjet jo. (ne 100 vjet vetem nese Le Peni nuk fiton neser ne France dhe gjermanet cmenden deri ne behar dhe zgjedhin Merkelin prape).

Po Rama si narcisist qe eshte mendon me veten e tij. " Keta do na fusin qe do na fusin ne Bashkim. Me mire te na fusin pas 100 vjetesh. Atehere, dua qe njerezit te me kujtojne 100 vjetorin e lindjes dhe ta vendosin foton time ne zyrat e qeverise si ate te Ismail Qemalit, si njeriu qe trembi Europen per ta futur shqiperine ne Bashkim.

p.s.: Ani bre, Enver Robelli. Po ti a pse po tutesh? Qysh bre ti nuk po e di qe ata burokratet parazite te BE tallin bolet me kyt budall?

Streha e fundit e horrave, tha.

Ai qe e ka thene ka qene hor dhe beqir. Baza e demokracise eshte e drejta shtetformuese. Vetem shqipet shikon te coptuar ne 5 shtete

1 Like

Rama dhe Thaci kane kusuret e tyre,por dy shtete shqiptare ne Ballkan eshte situate qesharake…
Qeveria shqiptare duhet te kete gati projektin qe Shqiperia nga 12 prefektura te kaloje me 20.

Po, ta bejne e ta nderojne kombin ty bossat e krimit e kanabisit.

Bashkimi eshte i Parakohshem per Jugosllavi Nostalgjiket si edhe per Haxhi Qamilistet. Shqiperia e Kosova ne pritje te futjes ne BE jane izoluar ekonomikisht e po degradojne ne parazitizem. A jane te ndergjegjshem Shqiptaret se nje popull qe tradicionalisht eshte marre me blegtori nuk mund te eksportoje produktet e veta blegtorale ne asnje vend te BE? Po me cfare do levize ekonomia duke i shitur produkte Tironsi Kavajasit vetem? Bashkimi i Kosoves me Shqiperine rrit tregun dhe i jep pak frymemarrje ekonomise. Ndryshe BE do vazhdoje pranoje vetem Canabis gjysem ilegalisht nga Shqiperia ndersa Kosova do vazhdoje te jete e varur nga ekonomia e Serbise. Per Jugoslav nostalgjiket me siguri edhe Jugosllavia e RE eshte e pranueshme se Thaqi me Edvinin me kte levizje bashkojne Shqiptaret e Liq e jo ata te miret.

Jugosllav nostalgjiket kerkoji ne shtepi a familje ti nese do.

Betimi i ushtarit te uçk ishte “nese e ndali pushken pa i bashku trojet etnike qoft i humbur gjaku im”. Pastaj thaqi me shoke nja 17 vite i ra lekut e hajnise e bene kosoven fitil, u puth e shkerdhy me shkije te sheshelit, burgosi e shiti shoket e luftes, tash kur i kane mbete ndoshta pak muaj para se te arrestohet nga gjykata speciale, iu kujtua bashkimi kombetar.

T’**fsha bashkimin e krimineleve injoranteve e dembeleve.

Paradoks i habitshem, kercenohet Europa, qe shqiptaret do bashkohen ne nje, nese Europa nuk i merr nder vete- dhe kjo vjen nga liderat …shqiptare. Nderkohe Europa, luan po pamoralshem, mos u bashkoni si shqiptare, se ne ju premtojme qe do bashkoheni ne Europe dhe kjo do ndodhe pas…100 vjetesh.:grin::grin::grin:

Ne skena qen ne Jugosllavi prandaj smund te jemi Nostalgjik …kaq a e kupton?
Po Mustafen a e keni Jugoslav-Nostalgjik se vete per te tille e akuzoni? Thaqi me Edvinin nuk kerkojne te bashkojne Shqiptaret e Kosoves me te Shqiperise sepse nuk kane aq force me bind kotruvet si puna jote qe din me thon veq JO. Thaqi e EDvini e kan kuptu atje siper ku jane qe Kosova e Shqypnia vec e jashte Evropit jane shtete te Deshtuara e sdo mund te mbijetojne. Morali i Thaqit dhe Edvinit nuk me duhet fare perderisa e shof bashkimin si gjene me te duhur. A te bofte mire Buka qe e kollufit me miell Shkie tan kto vjet. As Miell ore as Miell nuk arrini te gjeni ne ate vend te falimentum.
Po me familjen time cke? Direkt te familja hudheni ju Koqevaret…e ku e di ti se Une se kam Gruan Serbe dhe ajo eshte per Serbi te madhe e jo Jugosllavi a Jugosllav Nostalgjike???

shqiperia e madhe tremb morrat e vegjel

ne desh perdorem hitlerin per bashkimin kombetar, rendesi ka qellimi, jo mjeti

Une nuk kam pa deri me sot njerez me te zjarrte se shqiptaret kur vie puna te patriotizmi. Teper e duan atdheun e tyre. Sidomos neper komente blogjesh virtuale, me shqiperi te madhe e me morra. Zjarr zjarrrrr.

Ndersa sa i perket shqiperise se madhe, rama e thaqi nje M*t te Madh e kane ba deri me sot.

te flasesh per kauzen eshte barriera e pare qe duhet thyer. deri sot politikanet kane pas frige edhe ta permendin si qeshtje, kurse tani dicka po ndryshon.

me kete hap pas 100 vjeteshbdo jemi te bashkuar

Cfare e pengon kavajsin Te shese ne peje?

Politikanet shqiptare ne shqiperi, kosove e maqedoni i ke te shantazhuar, te zhytur ne dosje krimi e trafiku. As doreheqje nuk mund te japin pa “lejen” e vucicit e gruevskit.
Ruaju kriminelit kur flet per shqiperine e madhe.
Ai qe e ben, nuk flet hiq. Thjesht e ben.
Te flasesh dmth t’i thuash armikut rrugen nga do t’i biesh.

Barrierat doganore si edhe monopolet. Para ca kohesh desh filloji lufta Prishtine Tirane per Pataten e Kosoves, ndersa Miellin Serb per gjedhin qe e hane ne buke Kosovaret e marrin me detyrim.

ajo cfare e pengon pejanin te votoje per lsi

Kompania importuese eshte prone e thaqit e rames, pa dokumenta. Dmth ketyre qe flasin per shqiperine e madhe.

Ore ju flisni si me qen quna te Hoxhes te tan, cdo methene kriminel e chy kjo me bashkimin e dy vendeve? Te tan Mbreterit e Evropit para se me u bo Krajla kan qen Hajna por Hajnat me te zote qe vrane Hajnat e tjere. Bashkimi i Kosoves zgjat ma shume se karrierra e Thaqit dhe Edvinit.

Ani budallë, ani.

Ti po me flet per jugosllav nostalgjik, une po te flas per argate te vucicit qe do ta bejne shqiperine e madhe.