Rama-Vuçiç-Zaev shtrëngojnë duart: Nuk do presim Bashkimin Evropian, s’jemi prioritet i tyre

Jane nje gjenerate serbesh te lindur pas lufte te cilet nuk I kane bere dem asnje shqiptari dhe po ashtu nje brez shqiptaresh te cilet nuk jane demtuar nga serbet.ky brez duhet te bashkepunoje me njeri tjetrin e te mos trashegoje hasmerine e brezave para tyre .

2 Likes

Po flisja me nje nga kto Serbet qe thu ti. E civilizume e me humor por kur permendi vete masakrat e Bosnjes si pa e ca shume bothen me tha: ehu kush merret me kto gjona mo … cfare ndodhi ndodhi.
Problemi qendron tek ata qe vdiqen e qe lane nenat e grate e femijet ne mjerim pasi humben gjene e tyre me te shtrenjte…jeten.
I kemi Serbet… dhe ma te miret…Cuna e goca problematike.
Sa per shtrengimin e duarve eshte bere qe ti jape fryme sadopak ekonomive te izoluara te Ballkanit e te levize i cik PARA A EVRO

Dakord brez I vjeter ka hesape per lare por brezat e rinj nuk duhet te urrehen me njeri tjetrin per shkak te asaj qe ka ndodhur perpara se ata te ishin lindur .

1 Like

Sec kane nje fjale greket e vjeter “Mekatet e prinderve i paguajne femijet”.

Yes, te shihet nga e ardhmja, por si do paguhen mekatet e te shkuares?

ou Alba ,me duhet te publikoj nje defekt kompleksativ timin qe ta keni me te lehte komunikimin me mua . Ne perceptimin e vlersimit ndaj tjetrit ne komunikim tek une luajne rol shume mekanizma konkretisht vizual por gjykues , te thjeshta jane keto , mosha e bashkbiseduesit , qendrimi i tij , gjetikulacioni , fokusimi i shikimit etjera ,jane te gjitha keto parametra qe me japin gjykimin e drejte sipas meje per vlersimi te dijes qe posedon bashkpiseudesi qe te me arsyetojne retoriken e tij , te gjithe keta perceptor te aktivizuar tek une nuk sherbejne per asgje tjeter veqse per nje qasje reale per frekuenca te njejta me komunikuesin tim .
A e kupton sa veshtire e ka tipi im ne nje komunikim virtual , kur te gjithe mundohesh ti konsiderosh ne superlativ e nuk e din sa e si do te kuptohesh .

ja nje shembull konkret qe shpjegon si humbi orientimin pa perceptoret e mij real , e gjene tek pergjigja e me poshte …

`

Citim
atehere o burra i vrasim te gjithe te mbijetuarit e luftes sepse… njeriu i ri lindi tek dy popujt dhe bashkejetimi idilik u arrite . sdi pse u shpik historia kur kemi mitollogjine feniksiane ?
Alb , pas asnje lufte popujt nuk shuhen , jane po te njejtet popuj qe konceptet i avansojne dhe bashkeveprojne …

edhe pse egoja me jepte te kthej kete forme pergjigjeje .
shume bukur Alba , me kete rast luften dhe urrejtjen i sjellim mbenda vehtes sone , fillon distancimi mbrenda familjes dhe popullit te njejte ,
ja pershembull rasti , nje nene qe ka humbur djalin ne moshen 10 vjeqare nga agresori dhe ka lindur nje djale tjeter menjehere pas luftes ,pra i rritur ne paqe e sot ka 19 vjet qe ka shok nje tjeter djal apo vajze nga populli agresor dhe i sjell ne shtepi familjes per drek shokun e ngushte … ?
cfare do te thonte e ema ne kete rast , e lumja Une, sa pacifist djali , sipas teje ?,
`

C’ke me Dafnen, lere rehat, se e ka me ne te “kendej kufirit” qe ia kemi traumatizuar marredhenien me te atin dhe nuk i kemi kerkuar falje. Ne fakt, traumen keta te “andej kufirit” te Peshku, si kjo, si dylberi i kombit kosovar, e kane nga fakti qe ne Jugosllavi kane qene qytetare te dores se trete, me keq se zezaket ne Amerike, dhe kujtojne se e kompensojne duke na percmuar ne “te kendejmit” dhe madje duke u munduar t’i largohen te qenit shqiptar. Prite kur te fillojne serbet te kendojne: “Skiptarski, jugosllavski nuk behesh dot”.

P. S. Sic thote dhe Delta, une kete Colicin e c’jane keta, tani po e degjoj. Vetem nje Lepa Brena mbaj mend, meqe mbahej si derr p… Shqiptaret, sidomos ne qytetet kryesore, kryesisht kane pare TV italian, dhe te dyshi i Jugosllavit shihnin vetem “Electric blue”. Qe nuk ishte “jugosllav”.

1 Like

nuk eshte i vertet rasti qe sjell , jam e bindur Tironc qe e ke adaptuar .
e dine pse ?
sepse ska se si nje serbe e civilizuar ( nenkupton e formuar ) dhe sens humori te jep nje pergjigje te tille , jo vetem qe bie ndesh me ate qe ti e vlerson ne te pershkruar por nuk korspodon atherere as civilizimi i saj me dijen .
p.s.
te jemi sa me real , flasim per gjera te prekshme …

Arban , nje pergjigje dua ,
ti emigrove, pra preke boten , jeton dhe vepron atje ku je ?
a ndihesh si qytetar i botes se trete atje ku je ?

p.s.
njejte si ti tash atje ku je, ndiheshim dhe ne per 45 vjete .

Jo, e kam prekur boten, kam bredhur shume, po nuk kam emigruar. Domethene, ndihem ose jam perbotist, sic do thoshte Delta, qytetar i botes, por jo emigrant. Pra, ne mos gaboj, ti po thua qe nje shqiptar ne Jugosllavi qenka ndier si nje emigrant. E kupton pasaktesine qe ke ne thelb, pastaj diskutojme per gjera te tjera nga ky paralelizem?

ok , e hjekim -e-ne ,pra migrove ?

jo shqipe , te japa shembull te gjalle sepse ju te izoluarit mendonit qe edhe e gjithe bota praktikon lufte klasash , (prandaj me mesuesen te shtrova shembullin e krahasimit .)

aty ku jeton a ndihesh shtrese e botes se trete ?
jo pra , njejte as shqipetari i ex jugosllavise nuk ndihej qytetar i rangut te trete ,
Arban kupto drejte , kosovaret 45 vjet nuk paten nencmim , paten trusini asimilimi ,

Mirembrema shok ! Shume ide e mire ! Shume here me mire po te realizohej ! Ku problemi ? A jemi ne kapitalizem? I ka kapitalizmi keto … Apo doni te na ktheni ne komunizem ? Atehere thoni qe jeni komunista ! Kush eshte kunder kesaj ideje eshte nje komunist , biles nga ata te keqij fare…komunist Enverist !

Ty moj moter te ka lene Enveri trauma me shume se c’na ka lene neve. Kujton se ne e shohim boten me syte e dogmes marksiste. Une “i izoluari” kam levizur qe 25 vjec, shume se shpejt se c’nis te levize nje i paizoluar europian per shembull. Po kete nuk paten nencmim nga e gjete? Kete e thone serbet vete. Ka qene per shembull nje artikull i nje serbeje te moderuar ta themi, qe pikerisht donte te bente kete pajtimin e thoshte se ne i kemi pare shqiptaret (nuk e kishte fjalen per te Shqiperise) nga lart-poshte, si njerez te paqyteteruar, por tani eshte koha t’i njohim me mire e terci e verci. Apo te duket edhe ty vetja e perzgjedhur e kujton se serbet te kane adhuruar.

Popujt e tjere te evropes jane vrare e prere me njeri tjetrin ne te kaluaren e sot jane ne paqe.

1 Like

Po b*tha jote prej gabeli sheh amerikanet latinet sirianet afganet greket gjermanet e kosovaret nga lart-poshte :slight_smile:

Na sot ne kosove i shohim serbet e kosoves nga lart poshte, perkunder qe ne leter u kemi pranuar barazine etj.

Eshte parakusht i domosdoshem me u pa nga lart-poshte, perndryshe s’ka qysh vjen lufta e masakrat. Te njejtin qendrim nga lart-poshte serbet e kane pase edhe ndaj kroateve slloveneve e boshnjakeve, ndersa edhe sot i konsiderojne malazezet e maqedonet te padenje per te qene ortodoks te pavarur.

Vitet 60-70-80 gjithe kosova per cdo qytet ka pase mesatarisht nga 3 fabrika serioze, me drejtore shefa inxhiniere e punetore shqiptare kosovare. Ka pase lepa brene por ka pase edhe Gjurmet, Fisniket, Teleks e Minatori me tren per perzeren, te dua sa kosoven, zoteria juaj, e era. Ka pase rexhep qosje rexhep ismail e akademike te nivelit evropian e boteror.

Nuk ka asnje dyshim qe ju te shqiperise kosovaret i shihni si pengesen kryesore qe ju te mos kenaqeni e shkerdheheni me zorana zdravko e dragana e bregoviça.
E keni kompleks e enderr rinie te putheni me çetniket sllav te sheshelit e arkanit siç eshte vuçiqi. Per kete eshe i urreni me shpirte kosovaret.

Kjo eshte keshtu. Realiteti.

Po na e ju mundemi me e lujte lojen e vellazerise e dashnise kuq e zi per nja dy tre leke qe sjellin koqevaret shkerdhata gjate veres, por nuk e ndryshon aspak faktin qe na per juve mendojme gjeresisht qe jeni gabele pa dinjitet pa identitet pa moral e pa gjak, ndersa ju per neve qe jemi kosovare e qe nuk jemi si ju :).

Une po te tregoj cka thone ndjejne e mendojne kosovaret, konkretisht, e ti qe rri e takon ndonjehere dy a tre kosovare qe ta bejne qejfin si budalles, lirisht hajde ketu me thuaj qe ti njeh kosovaret me mirë se une :slight_smile:
S’ka problem :slight_smile:

Nuk eshte I vertet rasti thot Drania… po un sjom as Shkie e as Jugosllav qe jan Genjeshtar patologjik… po e pysja Serbicken per xhentilese dhe folem pak per DinoMerilin e aty doli lufta e Bosnies… une desha ti fusja kallashnikovin e jo tu merrsha me qeshtje globale… Po kshu mtha… e kush e rru Mo per luften… e te them te drejten… ma peshtirosi

Ti mos fol per Kosovaret se je Jugosllav Titist… qe ju jepje Liri Kosovarve tu ju fut pasoshen nsum e degdis ne Oksident.
Por ti vazhdo fushaten Titiste e Rugoviste qe theksoni dallimet Shqiperi Kosove. E keni kot sepse tipat si ti jan 2-3 % e popullsis. Tip Buzhal majmuni.

Ti nuk je shkie as jugosllav, ti je gabel. Ti je thjesht gabel.
Pa qendresen e gjakun e derdhur lum te kosovarit, durresi do te ishte sot bregdet i serbise.
Ti edhe sot e gjithe diten je tu punu me cdo kusht me e shkele kosoven e me ba shqiperine vend te pajetueshem e te pabanueahem per vendasit, me i hape gjithqysh rrugen serbit me e marre shqiperine, me shengena ballkanik e me nete te zjarrta hoteleve te serbise me pinjollet e sheshelit e te millosheviqit. Ti ende sot i ke heronje te shqiperise milladinin mugoshen e rankoviqin qe kane pi gjak kosovari.
Edhe kur te them je gabel, nuk ta them kurre per ofendim, po seriozisht je gabel.

Mos shaj gabelet or Trung. Ver foto te kengetarve a Vipave Te Prishtines e jeni te gjith Gabel…veni fotot. Skeni nji Bjonde me sy bojqill… nejse Shqiptar Ndihesh nuk Lind…ti ndihesh Jugosllav Superior pavaresisht se para pasqyre dukesh per gjith boten Gabel
Serbia kurre nuk ka pas kellqe mbajt Durresin ene kur e ka pushtu.
Malesoret tan te sulen si ulkonjat … te hane mishin te gjalle e te vjedhin ene rrobat e kepucet. Prandaj ndejt I serbi rehat ne sum tate. Ne jena te pa kontrollueshem e prandaj na shani ju titistet

Shok , Kosova po nuk u be shtet(sot nuk eshte) nuk ka gje ne dore per te vendosur as per fatin e vete ne te ardhmen e jo me te vendos per fatin e ballkanit . Me pak fjale nese kjo ide shkon perpara praktikisht Kosova e Shqiperia behen nje shtet,(e ky do te ishte shpetimi i Kosoves e fati i Shqiperise) prandaj UDB-istet jane terbuar, sepse vetem nje idiot nuk e kupton qe ne nje shengen ballkanik me te fituarit dalin shqiptaret , por sa ta kuptoj Albin Kurti , i cili flet ne intervista per idiotesira me lufte me Serbine ne 92 e 93 per bashkim kombetar apo per supremaci te kombit shqiptar…oj nene nene !

Ne fillim te viteve 90 kur filluan te levizin kosovaret ne shqiperi, ka qene pershtypje absolute dhe fjala e pare e secilit qe kthehej “ata ishin gabel”, ndersa na hynim ne shqiperi per here te pare me shpresen se do te takojme gjakun e ismail qemalit skenderbeut nolit e frasherit.

Adem Demaçi, simboli i qendreses se Kosoves kunder serbise, 30 vite neper burgjet e udb-se per “nenen shqiperi”, kur e ka vizitu per here te pare shqiperine ne fillim te viteve 90 ka thane “ma mirë te kisha qene i vdekur e mos ta kisha pa shqiperine kurre. Atje nuk kishte shqiptare më, kishte veç gabel”.