Robotët vrasës janë më afër sec kujtoni

Nëse ju kujtohen filma si Terminator,Robocop apo Ex-Machina transformimi i
fanta-shkencës në realitet është më afër sec e mendoni,po të mendoni që roboti Sophia tashmë është një qytetare e Arabisë Saudite.

Video më sipër është publikuar në një ndër konventat e fundit të Kombeve të Bashkuara në Gjenevë,e cila kishte për qëllim ratifikimin e traktateve dhe ligjeve mbi sistemet militare autonome.

Organizata të pavarura shkencëtarësh dhe aktivistësh paralajmëruan se cfarë mund të ndodhë nëse nuk merren masa për ndalimin e prodhimit së robotëve autonomë për qëllime ushtarake,të cilët mund të zgjedhin shënjestrat e tyre dhe të sulmojnë në mënyrë autonome duke e përjashtuar faktorin njeri nga operacioni.

Disa nga nismëtarët janë edhe pionierët e zhvillimit së robotikës apo inteligjencës artificiale,si Elon Musk i Tesla apo Mustafa Suleyman i Alphabet dhe 116 sipërmarrës nga 26 vende të botës.

nga ana teknologjike, jane gje shume e bukur, por si gjithcka duhet buon sens

per sa kohe nuk behemi budallenj:

duhet te jemi ok

Per ate behet fjale, te krijohet infrastruktura ligjore qe te mos behet realitet autonomia e militarizimi se kur vjen fundi vetem vendet e zhvilluara mund ti prodhojne ne mase si arme njesoj si armet berthamore e bota ne anen tjeter ka ende fise tribale qe luftojne me shkopinj e gure :stuck_out_tongue:

per sa kohe jane vetem makina, dhe nuk ju japim luksin e koshences, jemi ne pergjegjes mbi cfare ato makina bejne

ma merr mendja s jemi te pakten 50 vjet larg ‘singularity’ ku kompiuteri te arrije nje gjendje self koshence, deri atehere duhet te jemi mire

sot eksistojne dronet qe te leshojne bomben me nje klik nga google maps :slight_smile: , dhe problemi eshte se ne dore e ka maliqi (military) dhe jo ligji

Ajo video qe solla une per kete flet, per programet qe jane ne zhvillim e siper nga DARPA e te tjera qe duan te krijojne robote autonome , pa koshience po e po , po te programuar qe te opeojne te pavarur e hajde ti japesh drejtim.

Problemi eshte sot per te ardhmen , se s’do mend qe duhen dhe 30-50 vjet qe te futen ne perdorim si makineri.

Dronet ne fillim u krijuan per surveillance , pastaj tha njeri pse mos ti ngjisim dhe nje 2 Hellfire e te mbarojme pune shpejte. Ketu eshte problemi me zhvillimin e teknologjise se gjithmone devijon nga qellimi apo vizioni fillestar, dhe njerezit e thjeshte s’kane fuqi per asgje.

1 Like

teleskop, qeke njeri ambicjoz, ziliqar. Nuk mund te arrish dot madheshtine e te Modhit, hidhu perpjete!

Qekur flet per veten ne vete te 3te je i paarritshem nga une e te gjithe te tjeret…

Ca lidhje ka nje teme mbi robotet me ambicien apo ziliqarllekun tim, s’eshte se kam kompani mrrokllash :stuck_out_tongue:

sepse paralel un kam bere temen ngambraparobot, dhe e bere edhe ti si ziliqar, me tregu qe marr vesh edhe un nga gjerat ngambrapamoderne.

As nuk e kisha vene re , tani e pashe po gjithesesi ti je nivell tjeter , une thjeshte shof e raportoj c’behet neper dynja s’kam kohe ti hy filozofive te mendjes njerezore ngambrapa.

perveç ziliqar qeke edhe hipokrit, nuk te besoj qe te pakten nuk e ke hapur si teme, per ta lexu eshte gje tjeter, por edhe per kete nuk te besoj komplet.

Ti po tjesh burre e te ma kalosh, tani qe bere nje teme te feles thanatos per robotet e luftes, bej edhe per felen tjeter eros per robotet e seksit qe “jane me afer seç kujtoni”.

po te dush linket ti gjej neser, sepse tani ho le palle piene duke sqaru njerez qe bojne sikur nuk e kane vene re qe e kane ngambrapa.

Beso cfare te duash o i moth , se kisha pare te thashe se kam per turp mos kerko audience me zor si ai miku yne ekonomist , se ti anon dhe nga filozofia dyfelore…

Une shkruaj per ate cfare me intereson mua dhe ndoshta te tjereve jo per ta kaluar ty apo ndonje tjetri se ketu se kemi me norme koperative te shkrujtmen ,se sdoli burre ai suportuesi jot qe thonte do behen temat me pagese :stuck_out_tongue: … Keshtuqe per mua 4 fjali mjaftojne, te tjerat shto uj shto miell sic komentuan peshqit me siper duke kontribuar ne diskutim…

1 Like

i vetmi burr me pagese ne bote eshte Mosadi, dhe ti si ziliqar e ke zon vendin e duhur te burrnise me pagese, ne na kan mbet vetem therrimet.

Shume halucinacione ke po te falet se je i moth

Që është shtetase e Arabisë saudite është fake news, si punë 1 prilli…

1 prilli eshte feste nacionale, jo fake news

kina qysh nothteshtatn qi e dim