Rritu

Dranje , te jemi te sinqert me pergjiegjen , te leme lojen e fjaleve dhe mendimin e saj me nje ane dhe te mirremi me mesazhin qe reflekton poezia .
qe nuk e ke menduar 70 vjeqar femine kuptohet se do tingellonte donkishoteske , i kane vdekur Ati moti, moti nuk i ka 70 vjeqari prinderit ,
3 vjeqari edh 5 vjeqari edhe 8 vjeqari edhe edhe 13 vjeqari vetekuptohet qe rebelohet kunderejte normave qe i ofrohet por poezia juaj me reflektoj qe ju kerkoni nga femiu vlersim , gjykim dhe revanshim , prandaj prap une pyes .
cfare moshe duhet te kete ky femi i poezise ?

Krejt dakort me ty. Nga halli. Por ky hall do zgjidhur një ditë dhe jo trashëguar brez pas brezi.

por historia e ka treguar, sidomos historia e fundit, qe Revolucioni nuk zgjidh hallin, por rishtron problemin per zgjidhje finale te hallit.

Dafne, nuk thashë kërkund të rebelohet ndaj normave. Ka prindër mizorë si ka dhe prindër dashamirës. Ka prindër neglizhentë si ka dhe prindër të kujdesshëm. Ka prindër të dhunshëm si ka prindër të butë. Prindi nuk është perfekt se u bë prind. Dhe nuk ka të drejtë vetëm se është prind. Po ta shohim veten me syrin kritik, mund të gjejmë plot trashëgimi shtypje e ndrydhje që ua transmetojmë dhe fëmijëve.

1 Like

puna eshte se s’jane njesoj te gjithe femijet e botes apo te gjithe popujt e botes. ky mund te rroke ata femijet qe i ka ku jeton dhe vete.
popujt te tjere i rrisin ndryshe dhe edukojne ndryshe. s’jane popujt te gjithe njesoj.

1 Like

Zgjidhja finale është dashuria. Por ti nuk mund të duash pa e ditur nga vjen dhuna dhe padrejtësia brenda teje. Fund.

u terhjeka une , spekter i panjohur me vjen …
megjithat si poezi e bukur ,( por pa e menduar me gate …)

e drejte kurreshtar relativisti ngambrapa, ka popuj psh primitive, por edhe moderne si disa komunitete ne Kaliforni qe besojne dhe praktikojne qe incimi seksual te femijes duhet ta bejne prindet, dmth sa t’me pallojne te tjeret femijen, me mire po i fus nje t’pallume vete. Nuk eshte traumatike pallimi ne kete menyre. Do link? Linku ekziston, por Arti nuk e ka gjet akoma Linkun.

pikerisht, gjithe puna eshte ne fakt qe jeta e komunitetit, grupit, fisit, races, etj, te jete sa me e gjate e mundur. eshte instiktive.

ata qe pallojne femijet s’ma ha mendja ta shpien grupin e tyre larg ne kohe. se do e kishim marre vesh.

pse i dhe fund pa na sqaru se si rebelimi do perfundoje ne dashuri? (qe ne eppoken e sotme ngambraparebeluese dashuri=pallim)

prap nuk e kuptoj , zgjidhja finale …dashuria ? Si mund te kete nje happy end apo love in the end story, kur e gjithe rruga tek finalja eshte akuz ,rebelim , revanzh, ?
ah kjo hipokrizia mesuse e keqe e jetes ,
p.s. kuku , une jam tip qe i qendroj besnike linjes time te bindjes apo veprimit ,ne te kunderten nuk kam se si ja fali vehtes pse humb kohe kote ne atagonizem , si eshte zgjidhja finale sipas mendimit tend ,tash ?

ja po ta them une, jane po ata qe merren me robotike, sepse teknologjia me e rafinuar eshte ne Kaliforni, Kalifornikejshen mbetet akoma avangarde kudo.

amerikanet jane popull i ri. dhe kane per tu zhduk po aq shpejt sa çu formuan. akoma dhe nja 20 vjet, dhe do fillojne te flasin spanjisht. se do jene ne minoritet anglofonet.

pa tjeter qe do zhduken, por do te mbijetojne robotet amerikane qe do pallojne kombet e lashte, te paret francezet mu ne sume. Of te pallume çer te pallume dhe pellazgeve qe lexojne francezet!

kjo qe thu ti, jane vlerat e sotme te edukimit. prandaj dhe nje ministre franceze u tha prindrve qe femijet s’jane tuajt por te Shtetit.

per vete mendoj se raporti femije - prind, eshte raport FORCE (si kudo tjeter ne natyre). nje femije me i dobet se prindi, nuk ka si te mos influencohet prej tij. nje femije me i forte (me i zgjut) fiton shpejt pavaresine.

rremuja apo drama apo tragjedia fillon atje ku si prindi si femija jane njesoj. ne te njejtin nivel mental. ne dyshe te tilla, pavareria e çon femijen kurve rrugesh ne itali ose bandit.

e pra si dikur bij te Partise, te gjith spermatozoide te Baces shok Enver.

spermatozoidi me i forte eshte ai qe ja fut ovulit. lufte per ekzistence.

…e une mendoja qe krijohej qetesia ?
nese nje mendim eshte i njejte me tjetrin si mund te lindin divergjencat --( rremuja …) ?

qetesine e sjell apo krijon vetem TRADITA. nuk ka evolucion rregullash per ata qe nuk e meritojne, dmth qe nuk e bejne diferencen me grupin. keta duhet me patjeter t’i nenshtrohen diktatit te Tradites. se i ka dhene provat.

s’ka pra nevoje me filozofu per te gjet rregulla apo forma te reja edukimi.

kur majmuni i pare rebel u rebelua ndaj Tradites Majmunore, atehere u prish qetsia, erdhi njeriu, pastaj erdhi Niçja tradicionalisti qe shpalli fundin e njeriut dhe u ribe qetsi. Pa le pastaj kur erdhi edhe Foucault suma qe shpalli vdekjen e njeriut dhe te atyre qe lexojne francezet çer qetsie u bo!

me qetesi ta kam fjalen tek jetesa ne harmoni e nje grupi, e domosdoshme qe ky grupi te Mibijetoje. pra qetesia jo ne plan familjar por kombetar.

ne familje duhet diktat per femijet medioker apo prinderit medioker. vetem te zgjutve u jepet pavarsi, sepse ata e meritojne. dhe ne fakt nje femije te zgjuar prinderit e lejne te lire te beje çfare te doje. po jo te dobtit, ata s’duhen lene te rebelohen, se rrezikojne te gjithje jeten e grupit, mbijetesen e tij.

shifet larg ky muhabeti. jo vetem ne plan familjar. apo individual. siç e shikon mesa duket autorja e kesaj temes. eshte bere zakon qe te drejtat e individit i marrim sot te shkeputura nga ato te shoqerise, te grupit, te kombit. eshte gabim.