"Rruga e Kombit", tarifat më të larta të pagesës në Europë për mirëmbajtje

edhe grate ne krevat tjua marri. vete ja dhate voten.?

1 Like

nuk ka ndonje diference, te njejten gje do bente dhe basha po te ishte bere kryeminister, ideja e tarifes eshte hedh qe nga qeveria berisha, packa se shqupi sot ka komoditetin e opozites te rrej pa pergjegjsi per te kunderten, ndoshta si nje prelud per nje papergjegjshmeri te neserme ne nje qeverisje tw mundshme
Ata qe hedhin voten duhet te kuptojne qe nuk i qeveris as rama e as basha por nje doktrine apo ideologji ekonomike qe e kemi perqafuar ne menyre te pavetedijshme dhe qe eshte kthyer ne common sense pa u kuptuar, neoliberalizmi me gjithcka perfaqson, edhe privatizimin e koncesioninin e cdo fitimi dhe prone publike.

Per rrethanat ne shqiperi dilema sistemike ne dispozicion mbetet neoliberalizem vs. autokraci “antikomuniste” alla shqup, e jo me shume.
Shkalla e liberalizmit eshte funksion i, dhe percaktohet si, korrelacion i zhdrejte me konservatorizmin.

jo, neoliberalizmi eshte i perqafuar sidomos nga shqupi, rama e gersheton me mire ne kuadrin e nje rruge te trete (pseudomajtizem) por shqupi nuk ka as nuk do kete konservatorizem, edhe berishizmi ( nje lloj konservatorizmi) do venitet nje dite ndersa basha thjesht spiker.

Te hengert goja mjalt se qenke mjaft optimist

5€/kalimi ( 650 leke) ne nje vend ku rroga mesatare eshte 24000 leke? Kjo nuk eshte vjedhje…eshte rrjepje :grin:.

Sa i bie me eurocent kjo?

Edhe me e rendeishmja; pse nuk e bejne faturimin ne baze te distances se pershkruar dhe tonazhit te makines? Nese e perdor rrugen vetem 2 km s’ke pse pagusn njesoj me ate qe e perdor per 100 km. Meqe qenka takse per mirembajtjen flasim.

1 Like

Ta kishin vene kete tarifen dhe per autostraden tr-dr por me pare te kishin mbyll ate shtegun ne maminas. Na u lodhen djemte dhe gocat varavingo.

1 Like

Edhe ti Brut, kundra mikut tat Kone Miushit

Hahahahaha !! I ka kapitalizmi keto shok…pse kot u ngriten heronjte e dhjetorit? Po 20 shkurti bre?? Po 22 marsi mor aman??

Si disident i vjeter qe je duhet ta dije qe nuk mund te jesh gjithmone me qiverine ( pavaresisht se mund te kesh te njohur qe punojne ne te). Bile bile bile dhe ay çuni shtatvogel por me zemer luani ben me.shume opozite ndaj qiverise se gjithe opozita e bashkume. Po ça te presesh nga ty, ti mbasi na e more para kohe dhe pa meshire shokun komandant tani vjen ketu dhe thua qe e paske pas gabim dhe ke nostalgji per te.

Sikur s’po e nigjoj mo Kone Miushin, ka ra squk siç duket

Rruga e kombit a duhet te mirembahet??? Rruga e kombit a duhet perfunduar sipas projektit ??? Sa jane keto shpenzime dhe kush duhet ti paguaj??? Sigurisht ata/ato qe do te levizin me mjetet e tyre ne kete rruge. Se po nuk i paguan ata/ato qe e perdorin, atehere ose rruga do te prishet nga mosmirrembajtja, ose do te duhet qe dhe une e shume te tjere si une qe nuk kam veture dhe qe nuk e perdorin ate rruge te paguajne per mirembajtjen dhe perfundimin e saj.

Kalova parvjet me duket me veture nga Bari ne Napoli (autostrade) rreth 260 km dhe pagova tolls 20 euro ne vajtje dhe 20 euro ne kthim. Dhe nga sa me kujtohet nuk kishte as tynele te rendesishme.

Cfare mendimi ke per idene e kthupit?

Mesa di une, pikat e kontrollit per pagesen e tarifes se autostrades jane vendosur ne hyrje te tyneleve. keshtu qe ato mjete qe do te ecin deri afer tynelit e pastaj devijojne nuk paguajne.

Shtrember Te rrime e drejte te flasem toll fees taksa e shtepive e ajo doganore jane menyra me efektive tu marresh shqipove ndonje lek per ndertimin e vatanit .taksa mbi te ardhurat e ka bere gjithe miletin te punoje ne te zeze.

image

2 Likes

Fajin e ka Saliu qe beri rruge qe Edvini s’i miremban dot!
Une falenderoj vetem ata qytetare te Kukesit qe i vune flaken traut te mafies!
Se per thirrje e bertitje 100 vjete aty
do ishte :sheep::sheep::sheep::sheep: