Sanremo sot mbush 70 vjeç!

Alketa Vejsiu i bie te jete nje nga te shumtat ne funksion te varietetit e diversitetit, dhe jo nivelit, kam pershtypjen.

ose duhet te jesh motra e Mias (dmth Loredana)

1 Like

youtubi sugjeroi “Siamo donne” mbreme.

gjynof qe Pati Pravo nuk e fitoi Sanremon, eshte artiste shume e modhe, e kan pallu Ezra Pound, Leo Ferré, Vinìcius de Moraes, Lucio Fontana, Tano Festa, Mario Schifano, Mick Jagger, Jimi Hendrix, Robert Blunt. (menjane aventurat ne ishullin e Lesbos qe i tregon vete ne autobiografi). Gjith keta artiste t’mdhenj, te gjithe kan pallu, vetem Dostojevskij ka ngel pa e pallu.

cfare interpretimi massimo ranieri

dhe ana hoxhen ne san remo nuk mund ta anashkalojme

2 Likes

sanremo i fundit me Rita Pavone

korrikse, lenia lesbiket Stalker modernit, e kape kete short film te vjeter bardhe e zi qe trajton RAI-n e atehershem demokristian:

hehe, e kisha ne mendje Ana Hoxhen por nuk ja gjeta qe nuk ja gjeta nje vend në dhjeteshe.
Pretekst i mire per

11. A lei - Anna Oxa, 1985 - siç e thote edhe titulli i kenges : A lei !


12. Vita spericolata - Vasco Rossi, 1983 - Kjo kenge u klasifikua e parafundit ne Sanremon e 1983shit :grinning:


13. Complimenti - Stefano Sani, 1983 - kur kam mesuar se kete kenge e ka shkruar Zuchero, kam kuptu më mire pse e adhuroja asokohe
:wink:


14. Storie di tutti i giorni - Ricardo Fogli, 1982 - edhe kete kenge e ka shkruar Maurizio Fabrizio!


15. Inamoratevi come me - Lena Biolcati 1985 -edhe kete, Fabrizio e ka shkruar :wink:

vijon

1 Like

sa mire ti qe di c’te kerkosh ne nje kenge (a film)

nuk besoj qe me kenget mund te orientohemi sipas rregulles film i mire = ai qe do rishikoje
Nje kenge e degjon shume here edhe pse jo shume e mire…

Mbreme ridegjova/ndoqa me shume se nje here kryesisht Fai rumore, Niente (resilienza 74), Ho amato tutto - Toska,

16. Cosi e la vita - Mariella Nava, 1995 - pa dyshim, Nava eshte kantautorja me e mire italiane, autore e kengeve te tilla si “Spalle al muro” (kenge per te cilen, pe rmomentin, nuk ka vend në liste)
:grinning:


17. Vattene amore - Amadeo Minghi & Mietta, 1990 - ndofta dueti me i bukur në nje Sanremo!


18. Les notti di magio - Fiorella Mannoia, 1988 - muzika Ivano Fossati !


19. Regalami un sorriso - Drupi, 10984 - Drupi per sempre!


20. La tua ragazza sempre - Irene Grandi, 2000 -edhe kjo eshte kenge e sgkruar nga vasco Rossi

2 Likes

ah ! edhe kete :

Morirò d’amore - Giunni Russo, 2003 - RIP Giunni Russo :disappointed_relieved:

1 Like

kohezgjatja eshte e ndryshme, sigurisht, por mendoj se principi eshte i njejte per cdo veper te cilesdo gjinie arti (pkture, muzike, film, liber,…) : rishihet, ridegjohet, rilexohet… etj, nje veper e mire (gustot pastaj, tjeter kapitull)

po principi eshte me i ngushte se rregulla

Drupi ka vetine qe ndryshe nga pergjithesia me kengetaret italiane ai nuk intelektualizon kengen. Duke mbetur i vertete dhe jointelektual ai kurre nuk eshte banal. Ai mendoj se dallon per optimizmin pozitivitetin, sa per ‘powerful singing’ aq dhe elegance.

1 Like

po si mer jau keni llokoçit gjithe ujrat e muzikes se gadishullit Apenin, Stalker ka dhe edhe 10 kengetaret me te mire, e nuk shof gjekundi emrat e 2 me te medhejve te canzonetes italione qe jane jasht çdo klasifikimi, hane buke veç te tjereve.
Harram buka qe ju ka dhene Partia tu pa Rai-n mçeftas, edhe fuksat kane me teper shije se ju. Edhe çifteline tropojane te Berishes teper e keni, nuk meritoni me teper.

Pothuaj nuk i kam degjuar ne fakt. Me jane dukur te dobta si kenge…
Mbreme me kapi veshi ate te Piero Pelù dhe me pelqeu. Per fat ishte i ftuar Zuchero (qe eshte kenaqesi ta degjosh).

Sonte eshte nata qe ndofta ja vlen me se shumti, meqe do kendohen 24 kenge te vjetra sanremeze nga konkuruesit

Shto qe sonte eshte edhe jona:

1 Like