Shkollat si qendra komunitare në periferitë e Tiranës

Stefano Boeri Architetti ka projektuar 3 shkolla në Tiranë që do të jenë të hapura 24 orë, çdo ditë të vitit duke i shndërruar ato në qendra sociale për banorët e të të gjitha moshave.

Tri strukturat e reja do të jenë të integruara në planin urbanistik të Tiranës, projektuar nga po e njëjta studio arkitektësh. Këto shkolla do të jenë të pozicionuara në 3 zona të Tiranës veri-perëndimore, përkatësisht në lagjet ‘Don Bosco’, ‘Kodër-Kamëz’ dhe në ‘Sheshin Shqiponja.’ Brenda këtyre strukturave do të integrohen çerdhe, kopësht dhe shkolla së bashku me hapësira të tjera të hapura për të gjithë komunitetin të cilat do të shërbejnë si vendtakime sociale.

Stefano Boeri thotë “shkolla duhet të jetë e hapur ndaj një ritmi të re jetese. Duhet të jetë një vend aktiv … për çdokënd, për të gjitha moshat; gjyshërit, të rinjtë, shoqatat lokale, ndërmarrjet kreative, institucionet. Shkolla e hapur është zemra e shoqërisë tonë, që rreh bashke me jetën që rrjedh brenda dhe përreth saj.”

artikulli origjinal

3 Likes

Duket projekt interesant po nuk shkruheshe ne tekst arsyeja se pse duhet te rri hapur 24 ore. Per shkolla nate kemi degjuar po 24 ore hapur?!

Po kulle do kete kjo? Se po qe pa kulle brenda… Nuk e dum!!!

1 Like

Per Autocad kjo qeveri jane mjeshtra.

komunitare do te thote komuniste. Kto jan pun fuksash komuniste njesoj si shkolla e nates (24 ore shkolle), puna vullnetare, administratoret vullnetare te Peshkut me shkolle nate qe nuk lexojne libra si Katrori.

Te vetmen gje te mire qe ka kjo qender eshte forma katrore, njesoj si Katrori qe lexon libra.

28 vjet ka tirana qe rritet si popullsi, dhe shkollat jane ende ato te enverit. Duhen patjeter shkolla te reja. Kush i ben, fiton shume pike.

Shkollat jane ne ato vende ku i kish ndertuar Enveri por ato shkolla u shkaterruan dhe jane ri-ndertuar shume bukur sa nuk dallohen me. Ca prej ketyre shkollave ne kohe te Enverit ishin me cati me kalloma. Ambjentet e shkollave ne Tirane jane shume te mira e me te mira se ne uesej, pavavaresisht se baza materiale e niveli i mesuesve calon

Vetem leket mungojnë, te tjerat i zgjidhëm

Shkollat si godina ne Tirane jane shume te mira. Me cfare lekesh apo qysh nuk e di. Por edhe donacione per arsimin ka pasur prej vitesh. asnje nga 4 shkollat qe kam qene une nuk e dallova prej ndryshimeve per mire.

:wink: ca beje ne 4 shkolla? apo per vizite?

do te ishte interesant si eksperiment. ne mos gaboj nje prototip i kesaj ideje ekziston tek qendra Don Bosco e cila eshte fondacion/private. kane ambjente te ndryshme, perfshire fusha sportive ku lejohet hyrja e lire ne orare te caktuara, pasdite. me sa kam pare ka goxha frekuentim.

1 Like

Po nje fillore, dy tetevjecare, e nje te mesme, e larta e pesta nuk kish ndryshuar

1 Like

per kushtet e shqiperise duhet investuar ne arsimin online . eshte me i lire dhe me i shpejte ,ne vend te ndertosh shkolla me tulla e llac ne cdo cep te vend nje qender me server ku nxenesit me VR headsets ndjekin mesimet nga cdo cep i botes.

arsimi online personalisht vetem per ata qe jane mbi 30 vjec. te tjeret gjate te nxenit kane nevoje per kontakt fizik.

1 Like

kjo lloj qendre nuk ka per qellim kryesor arsimimin, por sensin e komunitetit. Ndersa online ka per qellim te ndegjosh pordhet komunitare vullnetare te shkabes, Pjerit, Katrorit te rrumullaket etj.

Duhet te jesh vizionar per te bere gjera te tilla. Po thuj shyqyr qe kjo kohe erdhi me ne fund.

Po kopjojne europen as gje tjeter, vizionar sot eshte te mos ndjekesh me europen siç beri anglia. Po aq femije loqe qe po prodhon bota tek keto brezat e rinj do te nxjerre tek ne edhe ky sistemi i tyre qe ne e marrim kallup siç morrem komunizmin qe e çuam deri ne çmenduri,
Tek Adobe (firma me programet e te ciles behen keto maketet vizuale) nga i pari deri i fundit punonjes jane indiane sot. Ngaqe s’ka me te bardhe amerikan te jete i afte te programoje sot. Brezat e rinj te femijeve kane degjeneru.