Shqiperise dhe Balkanit mund t'ju duhen 200 vite te arrijne standardin e BE

profete te vdekjes se Oksidentit ka sa te dush edhe para Niçes. Por ti nuk e di se nuk e ke gjet akoma Linkun, Linku ekziston, por kurranjosi nuk e ka gjet akoma!

Problemi tjeter qe ti se di sepse nuk e ke gjet akoma Linkun, Niçja eshte psikopat me dy bole, here tregon njeren bole (ne rastin tend te vdekjes se Oksidentit), e here tregon bolen tjeter si evropianist i modh qe donte nje Evrope te bashkuar me qender Gjermanine. Prandaj dhe simpatia e nazizmit dhe Hitlerit per te, por njekohesisht edhe e avangardisteve qe ishin njekohesisht niçeane dhe marksiste. Nje shembell qe e njohin te gjithe: Majakovskij.

Tanime nuk del gje prej tij, vetem studentet, presoret dhe psikopatet intelektuale ngambrapa merren me te.

sa kenaqesi, ishim me nje Pjer, jemi bere me dy Pjera.

hitleri e keqkuptoi. ndersa ti nuk kupton gje prej gjeje ne fakt, je i paafte per kete pune.
majakovski do e ket kuptu se vrau veten. qe i thelle majakovski.

Pjer, behet fjale per citimin e Niçes qe ka sjelle kurranjosi.

mjakovski vrau veten per pune pithi, edhe Hitleri gjithashtu, sepse politika ne thelb pune thellesie pithi eshte.

kurranjos, a e ke lexu Frojdin? Se Katrori i rrumullaket e ka lexu, pranej merr vesh nga thellesia e politikes.

kurranjosi ka per te vra veten se ka kuptu Niçen si Majakovski. :rofl:

mjaft per sot, u realizu norma.

po pra per ate citim, qe ishte ne gjuhe te huaj, te cilen une nuk e kuptoj, pikerisht ai citim çfar thoshte,

Pjer, pa u lodh fare perdor gugell tradhetorin frengjisht-shqip dhe kuptimi del afersisht qe Oksidenta ka marre fund me t’gjitha:

Ujërat e fesë janë në rënie dhe lënë prapa këneta ose pellgje; popujt janë përsëri në armiqësi të egër dhe po përpiqen të heqin njëri-tjetrin veç e veç. Shkencat, të kultivuara pa masë dhe me verbërinë më të mprehtë, shkërmoqen dhe shpërndajnë gjithçka që ishte objekt i një besimi të fortë; klasat e kultivuara dhe shtetet e civilizuara fshihen nga një rrjedhë e shkëlqyeshme e biznesit.
Kurrë nuk ishte një shekull më laik, më i varfër në dashuri dhe mirësi. Qarqet intelektuale nuk janë më shumë se lighthouses ose refuges në mes të këtij shakullinë e ambicieve konkrete. Nga dita në ditë ata bëhen më të paqëndrueshëm, më të zbrazët nga mendimi dhe dashuria. Çdo gjë është në shërbim të barbarizmit që po afrohet, gjithçka, duke përfshirë artin dhe shkencën e kësaj kohe. - NIETZSCHE, Konsiderata jo reale

Ja se kam dhe diçka për ty heretik
Ky profesori i analizon saktë marrëzitë e postmodernizmit liberal…e fut dhe ca në siklet kete zonjen andej nga minuta 22:14

ama çfar paska thone, budalliqe, gjera qe i kan thone te tjeret, edhe me mire e qarte,

Artikulli skishte nonji lidhje per raportin. Gjithsesi pa e lexu mund te them eshte nonji nga ato raported qe bohen me u gjete Kola ne pune.
Tani, nuk eshte se besoj edhe fjalet e baces qe na siguroi qe ishim ne vend te dyte.
Du te them qe felat ia fusin kot here pas here.

eshte perkthy me google or shok. nuk perkthehen tekste te tilla keshtu se s’kupton gje kur e lexon persmbari jo per se prapthi.

ai po thote qe oksidenti po vdes, e kam shpjegu me lart, me dy fjale te gjithe essencen e tekstit. po per ty besoj se eshte ne rregull, se ka akoma birre dhe qofte. kur mos kete nga keto, ndoshta e kupton dhe ti nje dite vdekjen e vendit ku jeton aktualisht.

dhe fjala vdekje eshte metafore, se normalisht nuk ka per te vdek gje. pemet dhe pyjet do te jene akoma, etj dhe bile gjithnje do te kete njerez. po nuk prodhohet me Kulture. nuk gjenerohet me ndriçim. jetojme per nje çap buke te gjithe dhe kaq. per dy qofte dhe nje birre.

si dhe nuk i ka thene njeri tjeter keto gjera. po ti s’besoj se kupton per çfare flitet. shkenca dhe arti sotem po shkaterrojne Jeten, po thote ai. kur te gjithe ketu ne kete faqe, ti bashke me ta, mendojne se shkenca te permireson jeten. etj.

E paske gjet Linkun qe kerkon kurranjosi me duket.

shif ktu Adi, se ndoshta me kupton qe nuk me ke dhene gje te re, dhe s’ka se si, sepse nuk ka gje te re autoktone ne Evrope.

E kam thene shpesh dhe e perseris, ka kode per te kuptu gjerat dhe situaten. Ne nuk merremi vesh bashke (njesoj si edhe me kundeshtaret e tu neopostlibrale ngambrapa) pa njohur dhe perdorur te njejtin kod. E ne baze te kodit qe njoh dhe perdor, Evropa dhe Oksidenti ka mbaru me t’tana sepse ka mbaru me t’tana krishterimi, i cili eshte baze formuese e Oksidentit. Kur them me t’tana, do te thote se keni mbaru edhe ju qe gerthisni kunder BE (qe vertet ka marre fund, por edhe ju bashke me te), sepse nuk kthehesh dot me ngambrapa si kerkoni ju qe nuk ju merret vesh se çfar kerkoni djathtas duke i rene majtas. Te pakten kurranjoseve ju merret vesh, qe kerkojne te kthejne boten ne gjendjen e majmunit.

do behen muslimane thote wellbek, nuk do ngelin pa fe kauret. pastaj fene te importuar e kishin, jo te tyren. vete u faleshin pemeve, s’kishim me shume se kaq imagjinate te krijonin diçka me siperore.

nuk eshte pra dobesimi fetar qe po u sjell vdekjen por borgjezia. burg e quajme ne, vendin ku keta u formuan. imagjino çfare lloj kllufash kane sot pushtetin. per dy lek, e kane vetem mendjen, s’kane nevoje per shume.

Kjo puna e be-se per shqiptaret ka zvendesuar lugen e floririt njehere qemoti.

1 Like

po po Niçja ka than qi aristokracia e majmuneve do te shpetojne boten.

mbas skizofrenit Niçe, solle skizofrenin tjeter Uellbek. I vuni dhomet apo jo Uellbeku? Apo s’ka pare, nuk i shiten librat e?
O hajvone o hajvone, tek psikopatet skizofrene e keni shpresen. Dhe ankoheni qe Evropa ka degradu, po jeni ju vete te paret evropjane te degradu. Çer leshin eshte aristokracia gjirokastrite? Kineze?

ate pra thoshte dhe niçja ne kohe te vet, qe edhe ata qe jane akoma pishtare ndriçues ne erresiren kohore, do te behen si te tjeret me kalim te kohes, se s’do t’ja u vare njeri mnjf.

ka ardh pra dita e sotme ku jemi t’gjithe kllufa pa perjashtim. pranej vjen dhe fundi i nje civilizmi. sepse shume pak vete duhen ne fakt, t’i japin mend gjithesise. por masa amorfe gjithnje me e madhe i kufizon, i asgjeson edhe keta pak vetet. s’u le asnje mundesi te bejne diçka.

Klluf po, ama i ke kepucet me te shtrenjta se te Macron, mund te kesh veturen me te shtrenjte se Merkel. Shtratin mund ta kesh me te bute e ngrohte se bill gates. Dmth keto sot mund t’i kesh edhe duke qene askushi.
Kete quan ti dekadence.

Artin e mozartit dhe bethovenit, niçes e mikelanxhelos, kohen e tyre e quan ti jodekadente e te denje per te jetuar. Duhet qe 95% e popullir me vuajte per buke, e me vdeke rrugeve murtaje tuberkulozi sarilleku e kolere si ne kohen bethovenit, per me qene ti i kenaqur me artin e kulturen?

Mireqenien e pergjithshme, qasjen e secilit ne shkollim e punesim e sherim, nuk mundesh me i mbrri sa here te duash.
Per art e letersi te mirefillte mjafton me pase fukarallek mortje e morra, ki me pase inflacion te inspirimit.

nuk jane vetem keto qe thu ti, qe jan shum te verteta, por te verteta te jashtme, te dores se dyte. E verteta e dores se pare, e verteta shpirterore e brendeshme, eshte se edhe tramontistet, dmth kasandrat e perendimit te perendimit ku ben pjese edhe kurranjosi yne me ankesat e tij per kohet moderne, nuk kuptojne (sepse nuk ju leverdis te kuptojne) se ata vete jane pasoja te te njejtit fenomen qe kritikojne: Vdekjes se Oksidentit. Duke kritiku fenomenin, kane iluzionin se distancohen prej tij. Nje lesh distancohen!

Ka nje tradite te tramontisteve qe para Niçes, edhe pas tij ne gjurmet e tij, edhe me te zote se Niçja per kete çeshtje. Me i modhi eshte Spengler, ne shum pika, profet per ç’ka ndodh:

e sigurte qe kurranjosi nuk e ka lexuar, sepse akoma nuk e ka lexuar Katrori i rrumullaket qe lexon libra. Ndersa kurranjosi lexon vetem blogje lepeniste, te kundert e atyre qe lexon Stalker.