Shqiptarët u përballën me rënie të ndjeshme të pagave më 2016

s’kam gje per te zgjidhur. Nese kompanite kane nisur t’i paguajne me pak punetoret e pagave te uleta, une s’po e kundershtoj ate. Por edhe kjo ndikon. Kamerieret ne shume lokale kane nisur te paguajne sigurime, te pakten neper rruge kryesore. Sic mund te jete e vertete ajo, ashtu mund te jete e vertete dhe kjo. Pse te trazon e verteta?

E verteta nuk eshte spin.

Nga artikulli:

Megjithatë, për një ekonomi të re dhe të varfër si Shqipëria, rënia nominale e pagave është një fenomen i pazakontë që tregun me vështirësi të konsiderueshme ekonomike. Mungesa e analizës për shkaqet reale të kësaj vështirësie ekonomike dhe fshehja pas shifrës boshe të rritjes së PBB-së me 3.5 për qind me gjasë e mbyll shtegun për marrjen e masave reale për zgjidhjen e problemeve.

Pra fajin e ka populli edhe per kete ulje? Ghaa@

edhe nje here, nuk e mohova ate te vertete, ama dhe kjo eshte e vertete. Spinin po perpiqesh ta besh ti sepse do vetem te vertetat qe te pelqejne, ndersa te vertetat e tjera do t’i minimizosh.

ok pra, spinin po e bejme te dy.

e verteta nga shifrat e instatit eshte qe pagat jane ulur ndjeshem.

rikthehemi ne piken fillestare te artikullit.

E ke fjalen per ata qe nuk deklarojne te ardhurat nga kompanite e huaja dhe bejne evazion fiskal?

2 Likes

Rrofte Ripjellja!

Mire se kto te tjerat po i hollojm me uje qi me kursy i çik, po ujtin qi u shtrenjtu me ça ta hollojm? :frowning:

2 Likes

Ujtin duhet me e pi me tapa shishesh. Veç me lag buzt e perzhitura

po pse i lejojne keta me paga te uleta te raportojne, mo aman? si e si te na ulin mesataren :face_with_raised_eyebrow:

1 Like

Bie era sabotim…

Po mire more zoteri sa jane keta qe punojne me paga te ulta ( psh. kamariere, banakiere, roje parkingu etj.) qi e ulen mesataren e rrogave? Nji kjo.
Dy, neve kemi lexu njiktu qi edhe ata qe merrshin rroga te trasha deklaronin cantima (tm .tH) kshu qe me deklarimin e rogave sic duhet, duhej te kishin nje ngritje te nivelit te rroges mesatare. Treri, po ata qi bejn fet e fet disa faqe fejsbuku, apo qi paguhen ( nji lesh paguhen po hajt mo se dun me shit pordhe) nga jashte a i deklarojne te ardhurat? Se nje faqe fcb 5k € apo komisione qindra apo mijra euro e ngrene goxha galexhantin e rroges mesatare. Kaq njiher per njiher. Linja ne studio.

Udhezimi nga plaku, eshte qe; asgje te mos ngelet pa u regjistruar, ti e di shume mire.

e perserit EB vete sa here kete gje: STOP informalitetit!
Ndaj dhe jane marre masa dhe po levizet se te ishte nga theniet tuaja i nderuar, aty ishte dhe buall mavria. E pame c’beri

Mos mi sill zorret ne fyt i dashur, se Buall Mavria e nisi mire, filloi me formalizimin e njesive te vogla ekonomike, mirpo nuk e çoi deri ne fund. Sa per Kone Miushin, mos e reklamo kot, se ai ngelet njeri i vogel.

do ta shohesh si do ndryshoje bujqesia, o Pjer. Do lutesh te te lene te hysh te dera e ministrise qe t’i dhurosh lule, cokollata e stilolapsa po nuk besoj do t’i pranoje

Per mua ai eshte i mbaruar, nuk e morri dot klasen. Per çdo njeri ka nje date/periudhe provimi, ai nuk e kaloi dot.

Komenti i njerit ne qershor 2017 ;
" … E frikshme. Gallup: Më shumë se 56 % e shqiptarëve duan të ikin. Jemi më keq se Afrika

Shqipëria rezulton vendi i dytë në botë më i pajetueshëm, por edhe më i pashpresë për qytetarët e saj. Agjencia më e njohur botërore e sondazheve Gallup deklaroi se 56 për qind e shqiptarëve duan të largohen nga vendi i tyre.

Përfundimet kanë dalë pas një sondazhi, në të cilin janë pyetur rreth 587 mijë vende në 160 vende të ndryshme të botës.

Sipas Gallup, më keq se Shqipëria renditet vetëm një vend në botë. Ai është Sierra Leone, republika Afrikane e cila prej vitesh është e zhytur në luftra civile dhe ku jetëgjatësia mesatare është rreth 30 vjeç.

Të gjitha republikat e tjera afrikane renditen më mirë se Shqipëria. Më konkretisht, pas Shqipërisë renditet Liberia me 54 për qind të popullsisë që do të emigrojë dhe Kongo me 50 për qind…"

Pa allishveeishe nuk mbijetonet me keto rroga…
Kam parasysh krim, prostitucion, vjedhje dhe media qe i permbledh te treja.

Analize e ceket dhe aspak korrekte. Perpara se te citoje ritmin e levizjes se pages mesatare (vetem ne 2 vitet e fundit) duhej te informonte sesi ka levizur numri i te punesuareve sebashku me fondin e pagave gjithsej. Nese numri i te punesuareve psh ne 2016 eshte me i larte se ne 2015 dhe po ashtu, nese totali i fondit te pagave gjithsej eshte po me i larte, atehere ulja e pages mesatare mund te shpjegohet si rezultat i krijimit te vendeve te reja te punes ne sektore me pak te paguar, perfshi ketu edhe luften ndaj informalitetit apo kalimin nga informal ne formal te nje pjese te punetoreve qe ne vitein 2015 e me pare punonin ne te zeze (pra qe nuk paguanin sig shoqerore dhe shendetesore. Nese eshte keshtu, atehere kemi bere 1 hap perpara dhe jo mbrapa sic perpiqet ta nxjerre rutina e punes se gazetarit Erebara.

1 Like