Shqiptari më i urryer në USA

Martin Shkreli ,34 vjecari shqiptar rrezikon deri 20 vite në burg për mashtrim instrumentash financiarë,sigurimesh dhe konspiracion.


Ky ishte verdikti i jurisë e cila e shpalli fajtor në 3 nga 8 akuza që qëndronin ndaj tij.

Shkreli ka qënë i njohur për median dhe opinionin publik që në vitin 2015 pas rriti me 5000% cmimin e ilacit për HIV Daraprim cfarë i dhuroi dhe titullin si personi më i urryer në Amerikë.

Në daljen publike pas gjyqit në intervistën e tij pranë FoxBusiness Shkreli deklaroi se konsiderohet edhe mundësia e rrëzimit për 3 akuzat që qëndrojnë ndaj tij, në pjesën e dytë të gjyqit.

Më tej ai shtoi cfarë e quante ekzagjerimin dhe fryrjen e cështjes gjyqësore nga qeveria amerikane,e cila po e sulmonte vetëm për shkak të vendimeve kontraversiale dhe të cmendura që ai kishte marrë si kreu i kompanisë Turin Pharmaceuticals. të cilat sollën vëmendjen e autoriteteve amerikane dhe në implikimet e tij në bursën e Wall Street.

Rreth 200 anëtarë jurie potencialë janë liruar në procesin gjyqësor që zgjati 5 javë pasi nuk mund të gjenin anëtarë të cilët ishin të paanshëm,në shumë raste shprehën hapur që e urrenin për atë cfarë kishte bërë e deri në akuza të padëgjuara për mungesën e respektit që Shkreli kishte treguar ndaj grupit të famshëm të hip-hop Wu-Tang Clan edhe pse asnjë nga këto nuk kishin lidhje me akuzat ndaj tij.

Shkreli e bleu albumin e grupit legjendar për 2 milionë dollarë me klauzolën që nuk mund ta publikonte komercialisht për 88 vitet e ardhshme por pas fitores së Donald Trump ai e ndau me ndjekësit e tij në livestream albumin misterioz të padëgjuar më parë,rrjedhimisht duke thyer kontratën konfidenciale.

Më herët ai gjithashtu ka publikuar edhe disa këngë nga albumi “Tha Carter V” së Lil Wayne duke thyer premtimin e përsëritur por mesa duket ai thjeshtë nuk reziston dot pa qëndruar në vëmendjen mediatike, gjë e cila sot mund ti kushtojë lirinë.

1 Like

@Ilia_Toli @gjembi @TironciLebetit Cfarë mendimi keni ju shqiptarët e Amerikës ?

1 Like

Per te disaten here, boll e quajtet shqiptar kete loqen. Ai vete nuk identifikohet si shqiptar, mediat amerikane nuk e identifikojne si shqiptar, nuk di te flase shqip, nuk perfshihet me komunitetin shqiptaro-amerikan ne SHBA, keshtu qe boll e quajtet “Shqiptari me i urryer ne SHBA”. Vetem gazetaret shqiptare e quajne shqiptar a thua se po na bejne nder. Kishte shkuar dhe Rojters ne Shkrel e po intervistonte rob me mbiemrin Shkreli qe s’kane lidhje me kete tipin, ec e merre vesh se c’donin te thoshin me ate.

6 Likes

Etiketimet janë të ndryshme , por ai shqiptar mbetet edhe pse ndoshta nuk e personifikon veten si të atillë.

1 Like

Nga eshte shqiptar? Nenen e ka kroate, vete i lindur ne SHBA. Apo do kapemi te linja e babes tani e ta nxjerrim shqiptar? S’ka bere asgje per komunitetin shqiptar. Per mua ky eshte njesoj me ate zarin tjeter me 2 PhD. Rastesia e solli qe te kene dell shqiptar, por nuk jane shqiptare. Domethene ata te ancestry.com mund t’i thone qe ke prejardhje nga Shqiperia, that’s it. Kjo s’e ben shqiptar.

3 Likes

Urbano, se ti je i ri ketu, per kete personazhin e blerjes se te drejtave te ilaçit te HIV , ne e kemi diskutuar para nja 3-4 vjetesh, ne mos gaboj.

2 Likes

Po tu kontrollosh defteret i gjithe Wall Street duhet te futet ne burg .shqipua yne nuk diti ta mbante gojen mbyllur por u kruajt me njerezit me te fuqishem te amerikes duke terhequr vemendje mbi veten .

2 Likes

pavaresisht titullit thelbi nuk eshte ne eshte shqiptar, me origjine shqiptare apo largesisht shqiptar, per mendimin tim.

thelbi eshte te lajthitja e nje personi dhe pasojat. rast interesant.

1 Like

Jo vetem aq kthupo po shikoje kush po çirret me shume per ta quajtur “shqiptar” dhe per te na diskredituar ne bote : Balkanweb i Detroiti me pronar indian por qe shkruan shqip, Gazeta Panorama e Nju jorkut me pronar japonez po dhe kjo shkruan shqip, Gazeta Shqip me pronar rus po dhe kjo per dreq shqip, Gazeta Tema me pronar braziliane po dhe kjo shkruan shqip…ketu ka konspiracion burra!

3 Likes

Ky nga foto me ngjan pak si mirditor. Mbase i jati e ka andej origjinen.

1 Like

Gjyqi ndodhi keto dite eshte ngjarje e fresket i nderuar se e di qe jeni fosile ketu , i keni diskutuar te gjitha.

1 Like

Titulli eshte tendencioz , per te terhequr vemendjen e emigranteve shqiptare ketu , por sic the edhe ti me interesant eshte fodulliteti dhe egocentrizmi qe e mori ne qafe.

1 Like

Tete akuza per mashtrime ndaj investuesve, tre prej tyre te vertetuara me fakte, dhe as nuk e kishte kapur dot njeri deri me sot ne Ameriken “ku funksionon ligji”, ku sipas klouneve “shteti te ben zap e s’ka terci-verci”. U be i famshem ne media per rritjen e ilacit, pa nisen t’ia zhbirilojne bizneset. E zhbiriluan dhe gjeten nje mal me shkelje, Imagjino cfare bejne ata qe nuk zhbirilohen. Dhe pastaj vijne e japin mend ketej.

1 Like

Origjina e ketyre eshte nga Shkreli i Malesise se Madhe.

Ky eshte si puna e Trampit, nje idiot qe i pelqen publiciteti. Ka vite qe ben nga keto pislleqet, po nuk diskutohej shume publikisht. Edhe tani, ngaqe e beri Hillari qepaze si pjese e fushates se saj “kunder kompanive farma dhe AC/DC” se ndryshe nuk do t’ja ndjente njeriu, ose s’do behej kaq e madhe.

2 Likes

Presim te na e spjegoje Kosta B

1 Like

@urbantelescope Ky Martin Shkreli është scapegoat (azazel, עזאזל) për Yom Kippur. Është goy dhe e sakrifikojnë kollaj. Tregon dhe që jo të gjithë ndyraqët janë çifutë. Ato pisllëqet që bën ai, çifutët i bëjnë për breakfast.

Mirë që e di

1 Like

Oy gevalt, the goy knows.

Martin Shkreli është shqiptari më i urryer në USA se është sociopat joçifut.

Ate qe beri ky e bejne kompanite farmacautike cdo dite por gazetari qe cilesoi kete si njerun me te urryer,ka frike te denoncoje lojrat qe ben Merk Novartis etj dhe merren me Martin Shkrelin.
Thjesht ky ishte viktime e kompanive te sigurimeve.

Sa per shqiptarine e tij une nuk e njoh por mesa di une ka qene ne kryesine e Keshillit Kombetar Shqiptaro-Amerikan.

1 Like