Sublimierung (Dashuri e dashurisë, vijon II)

Moxart llomotiste nga nentoka si cdo artist, ai ishte nje gjeni, por qe ka jetuar ne klasicizem dhe nentoka e tij prodhonte sipas frekuences se klasicizmit.

edhe ketu ka disa pyetje provokuese, me banalja:

Pse klasiçizmi u mbyll si etape llomotitjeje?

ou bre , qitu ma ke perzi diqysh Inkuzicion bre, krejt , ma ke perzi , qito qe i the i kam valla krejte A e kuptoj muziken operistike , a e krijoj artin urban , a shtyhem me piktor ( ketu jam pak e zhgenjyer me ata sa qe kam ardhe ne perfundim qe nima talent pikturimin e kane po oratorine e njohurine zero , ma shume po ju jap une informacion per art se ata qe po me japin njohuri kur po rrime si grumell , fillozofi e psikollogji i qita e i lash , bile edhe prej psikollogve tane jam pak e zhgenjyer , por nejse ,per muzike valla nuk me del kush para , ska mbet loje shperblyese ne radio pa fitu shperblim ne vakt temin te tinejxherllekut , shkencat egzakte pak me veshtiresi po i studiova , guht e huaja here me zor e here me qjef u deshte me i mesu . Keshtu ne jeten reale bajgi si tuten ma kane,e nomi i njerzve nuk shtyhen fort me mua , Veq behonja qe jam katunare .
Tash me ke vu ne mejtime ? Une analizave tua deri me sot cka kam lexuar me kane pelqyer edhe ju besoj ( kur flas per shkrim dhe krijim vetem ,eshte fjala ) A me vazhdu une kesisoj si jam formuar deri me tani ,apo po ti hjeki prej qiti dakiki qito piktura qe i kam perbmi kry e qat pianino qe ja nisi me me bo nervoz , e po ti kthehem jetes idilike te katunit se vallahi kohen e fundit shume em ka shku mendja me i mbajte ne oborr do dhi , asi te kuqe se ishin me kyd , do pula shejtone , 1 lope e kisha vnu ne balle te oxhakut - te oborrit ,se me duket kafsha me syte me te bukur ne planet . Kisha meditu tuj e shiku , si antistress …
nimoj blogeres …

Kurioziteti i njeriut per te pare dhe eksploruar stile e teknika te tjera, evolucioni a ndoshta devolucioni…?

Apo revolucioni?

P.S: dafne ca ke llomotit moj moter?

llomotitja e dafnes eshte shum artistike dhe shum e ralle si sinqeritet, megjithse akoma nuk e kam kap komplet kuptimin, por qe eshte shume e bukur arrita te perceptoj sot ne mengjez. Kur e lexova dje me ngriti nervat, e me dukej se do me u talle me mu, plus nje shqipe çapraz ose ne dialekt me mire. Akoma e kam dyshimin se do me u talle, por eshte aq llomotitje e bukur, sa bukuria e saj fiton mbi krenarine time. Eshte shum i vyer si veterrefim, e kam lexuar disa here, e vazhdisht e shijoj ndryshe.

dafne me duket se do me zbatu trekendeshin zhirardian midis meje, teje dhe asaj vete. ha ha :smiley:

1 Like

kjo shtese e dyte revolucionare qe bere me pelqeu duke pasur parasysh kuptimin origjinal te fjales “revolucion” qe eshte me i gjere se perdorimi revolucionar modern dhe deri pjeserisht i kunderte me te. Ne kuptimin etimologjik “revolution” ka brenda edhe kuptimin “kunderrevolution” si rikthim ne origjine. Njesoj si trupat qiellore, kometat, qe duken dhe zhduken ne qiell per tu ridukur prape ne ndjekje te trajektores se tyre qiellore. (le te thote xixa masanej qe historia eshte rrefim)

late 14c., originally of celestial bodies, from Old French revolucion “course, revolution (of celestial bodies)” (13c.), or directly from Late Latin revolutionem (nominative revolutio) “a revolving,” noun of action from past participle stem of Latin revolvere “turn, roll back” (see revolve).

edhe dafne kerkon te beje ne jeten e saj nje “revolution”, nje rikthim ne origjine katunare, nga urbaniste arkitekte moderne qe shef piktura, lexon libra, degjon muzike, do te behet nje shtepijake qe rrit pula gjela pata ne oborr me avlli dhe pus me kove e me çikrik, e gardh me hunj te shtremet.

Ha ha mi dafne vone e kam kuptu talentin e fshehte qe ke. Ndjese, te mbaja gabimisht per nje gjysem budallaqe. Si gjithmone te del asi aty ku se pret, e aty ku e pret, del nje deluzion i vertete.

kadal dal de , kadal dale, Ikuzicion ! Aaa, Dafne vehteveten e vet nuk e kupton , aq shume transformohet , as tjeret qe kane nje jete me te perreth nuk e kuptojne , lere individet virtual te nje blogu ta deshifrojne …
p.s.
komenti yt i pare me pelqej , ( 2 x e lexova ) me pelqej sepse mes rreshtash kuptova qe nese don, e deshiron Inkuzicioni, gjithe ate bagazh intelektual qe ka kur eshte fjala ne komunikim me tjeret mundet ta zberthej here me ironi here me alegri , por nuk done , ncuk , nuk don edhe pike .( po pritoj me shkru ma shume valla ,rreth qeshtjes )
Inkuzicion ,cka ka te keqe jeta idilike fshatareske ,bre … nima me ka hy mendja me e punsu dike qe dine me u perkujdes rreth kafshve e me ti mbajt ne oborr , veq per qjef , Mandej nuk i dihet si perfundon lufta e Sirise … ne rodi jone mendojme larg …

fiqirova Aqua , fiqirova ato dakika …
Sa kesh kthy prej tollovise milionshe urbane , shtirjes snobe ( fundi shqipe )lodhjes e netve pa gjume , ahengeve formale me buzqeshje miresjellje , ) dhe sa e lexova shkrimin e Inkuzicionit qe mi kputi te dy komt … edhe mejtova , mejtova e mejtova cka vlen kjo jete virone kur ti lodhesh e lodhesh e lodhesh e dynjane done ta fusesh ne xhep e tru … realisht Ikuzicioni ndikoj qe te reflektoj e kuptoj qe te dyjat mu kane merzit …
si duket gjeni thrret Aqua , ai i homossapiens-it , natyra po me mungon Akua , thjeshte natyra dhe vllezerit e rodit tone, animalet

2 Likes

dafne, e modhe je pa diskutim.

tani kape kete, eshte i njejti autor qe ka shkruar Dashuria e Perendimit qe ka pas pothuaj te njejtin problem qe ke ti. Per ta zgjidh kete problem beri nje eksperiment, shkoi te jetoje ne nje ishull te vogel te Mesdheut, per te pare nese nje intelektual shkrimtar mund te jetoje pa para ne mes te indigjenesh, pulash, gjelash, lopesh. Ky eshte ditari i kesaj eksperience.

http://arkivi.peshkupauje.com/2015/09/pjese-nga-libri-ditari-i-nje-intelektuali-te

Jane shume interesante edhe komentet e postit per te kuptuar se sa kane ndryshuar kohet dhe njerzit ne pak vite.

valla Inkuzicion nuk ta pranoj komplimentin sepse e ki shkru … e modhe , jo e madhe , prandaj po e marr me rezerv .

qe nje shembull forme tjeter e nje pejgjigjen qe jap , ( dua te deshmoj si funksionte truri - ne frymen dhe boten ku jam rritur ne Katun temin ,- me t -hundore )… prandaj …
ne fillim Ne , zakonishte e shtrojme pytjen …

kete temen qe ma sygjyrove? A mos dashte mem kallxu qe po me kategorizon si
model ( i ,sublimierung pjesa V vijimi II) e kryqezon ne kete trinin ( qe ja shton ) + i modhi + roli i viktimes sofiste ( te moderirizuar ne kohe te sotit ne personazhin e nje ditari te nje intelektuali pa pune - a? )
( nese kete forme te deshifruar te komunikimit e pergjitheson ne dy temat qe ke shkruar plus nje pesonifikim neper kohe , lirishte te dorzojme qelsin e Katunit tone si katunar nderi i venit tone - n e forte )
masnej , po vet e kthejme pergjigjen …

E jo vallahi , jam hibrit , unikat , pra apet po kthena , tuj e dite qe koha eshte shume dimensionale nashta nashta , diku ne hapsire mendimi im i shendruar ne energji eshte tangentuar me energjin e kthyer te mendimit te tjetrit nga kjo ide por per kohe reale dhe kordinata aktuale jaaa , mendim autodidakt ke …
p.s. a u deshmova tipike gjen shqipeje , kembengulese e vetpohuese e avantgarde …(ne balle te oxhakut per gjithecka , bile bile kam pershtypje qe gjithe kolost e historise jane shqipe por historia botrore i ka modifikuar si te tjere qe mos te hidhrohet bota )