That's my boy!

korriku, cfare lidhje kam une me te persekutuarit me temen? Cfare lidhje ka komenti yt me mua?

Intervista e Palloshit , para 23 vjetesh, tregon se ndryshimi ne allosoj, i ka filluar diç me perpara.

Ky vend e ka provuar njehere emancipimin e gruas me urdher nga lart. Nuk funksionoi, rezultati ishte nje shoqeri me femra gjysem burra, femije te rritur neper lagje apo te degdisur neper fshatra dhe pa kujdesin dhe ngrohtesine e nenes. Rrofshin gjysherit per aq dashuri sa mbart ndonje i rritur ne ate kohe. Pasojat e kesaj po i vuajme ende.
Une flas per ate realitet qe njoh: gra qe nuk marrin dot te plot lejen e lindjes sepse kane frike mos humbasin vendin e punes, dhe nuk u jepet mundesia te shkojne me orar te reduktuar ne pune kur kane femije te vegjel. Kjo Olta Xhacka konkretisht cfare ka bere qe te ndihmoje ne kete realitet tani qe eshte nene? Asgje! Permend kete sepse paska qene pjese e nje komisioni per ceshtjet sociale. Cfare thote ligji eshte tjeter, cfare ndodh neper pune shteti e privati eshte tjeter. Po flasim per keto gra qe u eshte dhene mundesia dhe shansi te bejne karriere pra, se kshu e vendosi Partia i duhen per kuotat dhe pamje te mire ne foto.
Nese KM e ka thene kur ishte i ri kete gje, eshte nisur vetem nga ceshtje hormonale, dhe kjo me duket normale, po tani qe duhet vene logjika ne pune se s’eshte me njezete vjecar, duhet te mase dikush pasojat reale qe sjell presioni i madh i shoqerise mbi femrat ne karriere po dhe ato shtepiake. Dhe jo ne qender te Tiranes, po deri ne skajet e Shqiperise.
Sa per ate tjetren qe vuri ministre, qe u duk sikur i shkoi keq peshtyma se s’dinte gje, une prape nuk e kuptoj si mund te te vendosin ministre pa pasur ndonje ide ti vete, e pa pasur ndonje plan cdo besh ne ate ministri. Kjo vazhdoj te them qe vlen dhe per burrat, se Beqja as nuk e kishte idene kur fliste ne konferenca per cfare po fliste.
Une nuk jam feministe, por roli i femres ne shoqeri eshte i tille qe nuk ben para shoqeria nese nuk permiresohet gjendja e grave. Sigurisht qe dhe e burrave po keta kur jane ne stres futen ne ndonje lloto ose rrahin grate, kurse grate rrahin femijet qe mua me dhimbsen pak me shume se te medhenjte.

Enveri e mori femren ne stadin e kafshes se punes edhe e bani mjeke,ekonomiste agronome inxhiniere,msuse. Normal qe nje pjese jo e vogel ngelen prap pothuajse ne stadin qe kishin qene,pothuajse,sepse edhe grate ne zonat rurale paten avancu disi ne permirsimin e jeteses se tyre. Femijet rriteshin neper cerdhe e kopshte dhe pas orarit zyrtar ishte me prindin e vet. Gjyshrit ishin thjeshte zgjedhje dhe jo imponim rrethanash,te pakten ne pjesen dermuese te rasteve.Sot prindi nuk ka orare fare,mund te punoje 12,13,15 ore dhe as qe ka kohe fare te konsumoje me femijen e vet. Ai qe s’ka punen,ska mudesi t’i ushqeje,akoma me keq. Femrat gjys burra u kthyen me revolucioni kulturore kinez qe i bie ne dekaden e funit te regjimit. Te shohesh Margarita Xhepen dhe Edi Luarasin ne film ne fund te viteve 60 dhe fillim te vitetve70 nuk kane dallim nga koleget e tyre evropiane,kurse kur sheh Elvira Diamantin te “Radiostacioni,” ndonse 18 vjece, duket me plakur se sot.
Edvin Kristaqi ka ba me te miren per t’i dhene hapsire grave ne vendim-marrje dhe kjo nuk eshte pak.Ne kushtet e mungese se barazise gjinore,politika s’mund te baje ma shume se t’i diskriminoje grate pozitivisht.Emancipi i tyre pastaj,shkon paralel me stadin e emancipimit te shoqerise, qe lidhet ngushte edhe me zhvillimin ekonomik. Sa me perfshire qe te jete gruaja ne tregun e punes, aq me dinamike behet jeta e saj neper ingranazhet e shoqerise, duke sjelle mepatjeter edhe emancipimin .

Kriteri me i mire per te percaktuar nje shoqeri te zhvilluar dhe te emancipuar eshte kriteri i pallimit, dmth ne lidhje me muhabetin duhet kuptuar: kur palloheshin me teper grate, ate bote apo sot?

Ky diskutim eshte bere disa here ne Peshk, por nuk eshte zgjidhur dot. Eshte ne natyren e pallimit te jete gje e ngaterruar. Edhe ngaterrestare.

Po, e mori nga ai stad dhe i tha shkollohu dhe puno, po kur kthehej ne shtepi prape gruaja lante me ore e s’kishte kohe per femijet. Dhe beri ca filma ku ne dukje burri e ndihmonte gruan qe punonte ne shtepi, por realiteti nuk ishte ky. keto grate ekonomiste etj etj qe rreshtove jane pikerisht ato qe detyroheshin femijet ti conin te prinderit ose te jetonin familje e madhe ku gruaja prapeseprape ishte kafshe pune dhe ne shtepi. Ky realitet eshte dhe sot, ku shume nga keto gra detyrohen te marrin te tjera gra ne shtepi qe te perballojne ngarkesen reale me te cilen perballen. Stresi dhe kontradikta e madhe natyre biologjike- shoqeri me standarte e rregulla nuk eshte i perballueshem nga cdo mendje, per fat te keq. Shiko inkuizitorin qe te pallimi i ka ngel mendja :slight_smile:.
Thjesht mendoj qe shoqeria do ishte me e mire dhe paqesore nese gruas do i njihej roli real i edukimit te te ardhmes, dhe vleres qe ka ne kete drejtim, sesa te luftonte gjithe diten per te treguar sa vlen. Nese nuk inkurajohet disi familja, shume shpejt do te marrim fund si shoqeri. Edhe Edvini yt u detyrua te bente familje te fitonte ca pike.

1 Like

"Ne kushtet e mungese se barazise gjinore,politika s’mund te baje ma shume se t’i diskriminoje grate pozitivisht’

ajo eshte, diskriminim pozitiv. Dhe per shkakun qe ke percaktuar ti.

“Emancipi i tyre pastaj,shkon paralel me stadin e emancipimit te shoqerise, qe lidhet ngushte edhe me zhvillimin ekonomik”

edhe kjo percaktim i sakte i hallkave shkak-pasoje, qe lidhin mireqenien ekonomike te nje shoqerie me te drejtat e gruas.
Te drejtat e gruas ama, jo emancipimin e saj.
Ne perendimin me mireqenie, gruaja (dhe ne pergjithesi shoqeria) gezojne mjaft mire, me shume te drejta se ne boten e varfer te trete. Por nuk mund te thuash se jane domosdoshmerisht te emancipuar.

1 Like

Lideri, emri i liderit, qejfi i liderit.
Ligji e shteti nuk ekziston.
Sistemi?!

Ti krenohesh me kristaqin, tjetri me ilirin, tjetri me saliun, tjetri me enverin… askush nuk krenohet me Shqiperine. U vjen turp, ikin.

Edvin Kristaqi,po edhe une bashke me Edvinin,po punojme perdite qe shqiptaret te nduhet kerenare me vatanë.

Ma merr menja qe ti per burre te mirë e njeh veten :slight_smile:
(thjesht po supozoj)

Bleta edhe ju tek pallimi e keni mendjen, dhe s’keni si te beni ndryshe sepse he per he pallimi eshte problemi i botes, prej tij pasojne te gjitha te tjera probleme.

Ndryshimi prej meje eshte se ju beni sikur nuk ekziston si problem, ose sipas Frojdit e keni represionuar psikologjikisht, dmth e keni mbuluar me probleme akademike per linguistike, me zgjidhje problemesh sociale dhe ekonomike, studime darviniste. Ja ti psh sapo zgjidhe problemin e emancishpimit te grave.

Ti temat I hap per komplet tjeter gje dhe kur vjen te temat e tjera e ke mendjen vetem te represioni seksual. Frojdi per kohen ku ka jetuar ka pasur shume te drejte por ja qe per fatin tone te keq qenia njeri eshte shume me komplekse se aq. Po te ishte ashtu si thua ti atehere ti nuk do kerkoje te terhiqje vemendjen ketu, po do ishe ne ca zona te globit ku represioni seksual nuk e dine cfare eshte, zona qe Frojdi nuk ua dinte ekzistencen. Ja qe kete drejtim zhvillimi mori shoqeria dhe ti e une per kete qe jetojme flasim, se nuk ndryshojme dot gje ne ato qe jane bere e I kane zgjedhur te tjere para nesh. Por per veten mund te ndryshosh po deshe se ka vende ku jetojne lakuriq e shijojne natyren e nuk e njohin as frojdin as darvinin, po njohin tigrin e luanin. Nje zgjedhje larg eshte çlirimi nga kaq mendime te zymta.

Bleta ti nuk merr vesh as nga seksi e as nga bota, sepse ti merresh me studiime linguistike te represuara. A di gjermanisht psh, qe te tregoj un nje vend te qytetruar ku te jetosh pa represione seksuale:

Kurse ti duhet te martohesh dhe te behesh me femije keshtu nuk do kesh kohe tia fusesh kot e te humbasesh ne filozofira :slight_smile:

futja kot apo plot s’ka rendesi fare, ka rendesi t’ja fusesh! Kshu thote Frojdi!

Lexova kete intervisten te “Lapsi” dhe thashe ta sjelle te peshku me titullin “that’s my boy” . Po sikur e kam sjell dicka per Edvin Kristaqin me ket titull - menova. Po mire, thashe, po coj me “that’s my boy 2” :grinning:. Kontrollova ne google per siguri, dhe pashe se ishte e njejta gje. :joy: