Turisti, restorantxhiu, sherbimi dhe rregullat per ter palet

Jo turqit, jo. Komunizma. I shikojme gjithe njerezit sikur na e kane me te futur e do na spiunojne. Nuk i zeme bese as vellait e komshiut, lere me imperialistit.

pavarsisht stilit te veçant e te çuditshem te shkrimit, alba, aty mesojme se turqit qendrojne me larte se ne shqiptaret ne sherbimin e turizmit.

Ajo fjalia per paragjykimin sikur ishte pa lidhje.

Qendrojne me lart o pjer se e kane kuptuar se pronari I resortit I sherben turistit dhe jo anasjelltas :joy:

Nuk mund te flasesh ne pergjithesi duke marre nje a dy raste te vecanta si kjo teta. Plus qe kjo nuk ne duket se po krahason resort ne Turqi me resort ne Shqiperi, por me ndonje lokal a restorant.

Une kam qene turist ne Turqi dhe pergjithesisht ishte eksperience e mire, por kishte dhe ajo ato te sajat. Nje pronar hoteli kishte bere double book dhomen tone dhe na ofroi te flinim jashte ne tarace, nja dy tipa ne rruge te llafosnin, silleshin si te sjellshem dhe mikprites (come inside for a tea) e pastaj te kerkonin leket e cajit, kur zbrita ne Antalya nuk po orientohesha dot se ku ishte hoteli megjithese vetem 50 metra dhe nje tip qe ofroi te me ndihmonte me coi deri te hoteli dhe me kerkoi para per sherbimin. E megjithe keto, prape ne total eksperienca e Turqise me pelqeu.
Shqiptaret kane dy gjera qe ju shkojne kondra ne kete aspekt: Shqiptaret nuk sillen mire me shqiptaret se me te huajt sillen ndryshe, keshtu qe te jesh turist shqiptar ne vendin tend nuk eshte njesoj si te jesh turist i huaj. E dyta qe te dyja palet duan te shesin cik mend, sikur e dime me mire gjene tende se ti vete, edhe kamerieret edhe klientet. Kamarieri ne Shqiperi mua me ka thene “Te porosis une per ty se ju andej nuk e keni idene e ketyre gatimeve tona”. Une dhe gjithe tavolina po flisnim shqip. Plus qe jemi popull cik i vrazhde, nuk na del kollaj fjala e mire, por ama kur te kemi per zemer e tregojme me vepra qe te kemi per zemer. Eksperienca ime ne Shqiperi ne vija te pergjithshme eshte qe kalohet me mire ne shtepine e nje fshatari ose ne nje bujtine sesa ne restorante qe mund te kene nje emer.

3 Likes

interesante , thosh mire Emigranti dikur; shifni statistikat, te gjykoni drejt ;

Midis probabilitetit dhe matematikes ekziston i njejti relacion qe nderlidh tregun e zi me ekonomine - shitesi i zarzavateve ne cep te rruges.

“There is terror in numbers,” writes Darrell Huff in How to Lie with Statistics . And nowhere does this terror translate to blind acceptance of authority more than in the slippery world of averages, correlations, graphs, and trends. Huff sought to break through “the daze that follows the collision of statistics with the human mind” with this slim volume, first published in 1954. The book remains relevant as a wake-up call for people unaccustomed to examining the endless flow of numbers pouring from Wall Street, Madison Avenue, and everywhere else someone has an axe to grind, a point to prove, or a product to sell. “The secret language of statistics, so appealing in a fact-minded culture, is employed to sensationalize, inflate, confuse, and oversimplify,” warns Huff.

Although many of the examples used in the book are charmingly dated, the cautions are timeless. Statistics are rife with opportunities for misuse, from “gee-whiz graphs” that add nonexistent drama to trends, to “results” detached from their method and meaning, to statistics’ ultimate bugaboo–faulty cause-and-effect reasoning. Huff’s tone is tolerant and amused, but no-nonsense. Like a lecturing father, he expects you to learn something useful from the book, and start applying it every day. Never be a sucker again, he cries!

Even if you can’t find a source of demonstrable bias, allow yourself some degree of skepticism about the results as long as there is a possibility of bias somewhere. There always is.

Read How to Lie with Statistics . Whether you encounter statistics at work, at school, or in advertising, you’ll remember its simple lessons. Don’t be terrorized by numbers, Huff implores. “The fact is that, despite its mathematical base, statistics is as much an art as it is a science.” –Therese Littleton

1 Like

Ma pe’ me la statistica curiosa
è dove c’entra la percentuale,
pe’ via che lì la media è sempre eguale
puro co’ la persona bisognosa.
Me spiego: da li conti che se fanno
seconno le statistiche d’adesso
risurta che te tocca un pollo all’anno:
e se nun entra nelle spese tue
t’entra ne la statistica lo stesso
perché c’è un antro che ne magna due.

Trilussa

Esistono cinque categorie di bugie, la bugia semplice, le previsioni del tempo, la statistica, la bugia diplomatica e il comunicato ufficiale.

George Bernard Shaw

Po e ben Shqiperine Gjigandi avash avash … po e ben. Ardhi dita qe Shqipetaret te pushtojne plazhet e Truqise e Greqise gjithashtu. Ne Greqi ishin te kenaqur nga shpenzimet ditore te turisteve Shqipetar. Na buzeqeshi fati edhe ne nje here Pjerin me nje Lider si Gjigandi. Po Prishtina kur do nxjerri nji Cun puneshume si Gjigandi?

1 Like

tironco, se sa do fikja kompjutrin se vajti ora 24,00, gjigandi nga trupi dhe tru pule :grinning:

Shyqyr qe na mberriti me ne fund se kishim vite qe e prisnim si uji i paket… ardhi…ardhi…


Ja dhe gruja e Mones…e hongri edhe burri i shtetit…Kingamekeri

http://www.gazetadita.al/voa-drejtori-i-dash-ne-tirane-nuk-takon-presidentin/

1 Like

tironco, per koktulen siç i them une, apo koklopen siç i thone shume atje, nuk me bie shume ndermen, rendesi ka stabiliteti i shqiperise,
per postin e presidentit kisha respekt e njekohesisht edhe per te, dhe e kisha mbrojtur figuren e tij kendej, aq sa ingranazhi kunder tij kishte ngecur, sa i kishte vene ne dileme e ngurrim edhe keta ketu,

do thuash ti pse ky ndryshim opinioni i imi, ta them une pse;
ne daten 7 korrik te ketij viti, i çova nje mesazh presidentit, apo me sakte dy, nje me email dhe nje tek pagina e presidentit, mirpo asnje pergjigje.
çfare emri ti vejme kesaj ?
per mua, ai e tregoi veten legen, i vogel.
ne mesazhin qe i dergova i kerkoja qe Jan de Smetit, ti jepej me nderim nenshtetesia.
" I nderuar President, mendoj se mikut tone te Shqiperise, z. Jan de Smet, i duhet dhene nenshtetesia shqiptare. Ai ka vite qe ka bere nje pagina ne internet, ku reklamon Shqiperine tone te bukur, faqe qe e njohin shume belgj. Per te kam bere dy tregime, (Jan de Smet dhe Takimi per turizmin) te cilen mund ti lexoni tek dy librat e mij; “ Te dites, qe jeton vendi im “ dhe “ Fajin e kane Vizionet e (pa)qarta “. Mendoj se ai i ploteson kushtet per te marre nenshtetesine shqiptare. Ai e meriton ate."
Me respekt Pjeri.

1 Like

Nejse, e prishe i cik biografine si disident anti-Enverist tu i bo paracullon Kaptinmodhit para ca kohe…po ishin pompinot Skrapallinj te Albes me Zamete qe te cun ne rruge te keqe.
Por perderisa Kaposhi me Qendrestaret e djathte u erdhi dita ti bojn Pompino Like Floririt cer ke me pak tina.

i nderuar, rruga ime eshte rruga me e drejte, me e veshtira dhe me fisnikja, dhe e di pse,
sepse une punoj vetem, dhe eshte kjo gje qe treni im hecen pak ngadale por i sigurte,

ajo qe ti nuk kupton fatkeqesisht (se sheh vetem nga nje kendveshtrim), eshte, se;
nuk dallon ndryshimin ndermjet meje dhe ketyre qe permene, eshte nje ndryshim i madh,

1 Like

ca gjojna tironco, nuk duhen pare vetem nga nje pozicion,

Pikerisht Pjerin, para ca kohesh i serviloseshe nje hajduti si Like Floriri qe ndryshe nga ty qe ke nje jete qe punon, si ne komunizem ashtu edhe ne pleqeri ne kapitalizem… nje fshatari prej Cepani qe ska punuar nje dite ne jete te tij por ka qene politikan kryeminister e minister pa firmosur nje bordero te rregull. I serviloseshe si gjithe fshataret e tu Skipetar qe u sheh syri veq para e ofiq e jo horrlik e maskarallik. Po si mund te komunikosh ti me nje hajdut qe rropi malet e Skraparit nga mermeri dhe e coji Shqiperine per Skrap.
Vertet Pjerin ti ske asgje te perbashket me kta hajdut sepse je i ndercem e punetor por edhe servil.