Valbona në një album fotosh

Sorry ,it was too funny to resist :smile:

@anon64581289 Une jam vete SHUME kurreshtar por nuk kisha nje guide te vjeter qe t’i dinte si duhet keto. Jo se eshte ceshtje moshe ne fakt, por ne kete rast, s’kishin info.

Ne kohen time Valbone quhej vetem ai prroi tek foto 4. Jo gjithe lugina. Ajo debilja pastaj kopjon terr wikin ku vellezrit e saj prodhojne (topet e nimet) ne direkt.
Ne nje harte te shqiperise te vitit 1600 nuk ka gje fare emertim Valbona ai vend.

Viteve 90ta shkolla na kishte derguar per ekskursion neper bjeshket e nemuna. Shkrepa te larte e te thepisur, dukeshin si mure qindra metra te larte. Mbaj mend qe profesori ne nje rast me pat thene: pertej ketyre shkrepave eshte shqiperia, neve edhe zoti na ka nda :slight_smile: .

Ndjesia : sikur do te te shpertheje mushkeria nga ajri i paster.

Nuk qendron vetem tek natyra turizmi po edhe te infrastruktura dhe ofertat qe te jep vendi. Natyra eshte shume e bukur, nuk diskutohet dhe nuk ka asnje ndryshim nga luginat e Zvicres psh. meqe me pelqen si vend, po kur une iki ne Zvicer shikoj atje edhe ferma qe me japin mundesine te sodise se si behet djathi, me jep mundesine te bej ski apo ndonje hotel prej druri ku mund te shplodhem nepermjet Wellness-it etj. Valbona nuk ta ofron kete gje. Pra mungon ajo oferte. Tek ne ekziston akoma ai mentaliteti qe turisti vien ne nje lugine apo ne ndonje cope plazhi dhe rri aty e shullehet per 15 dite. Te huajt nuk e kane fare kete koncept turizmi. Ata duan aktivitete nga me te ndryshmet sepse ashtu merziten, prandaj dhe tek ne vijne vetem Backpacker-a. Nje vend i vogel si Shqiperia duhet te kete turizem me te sofistikuar pikerisht sepse eshte i vogel dhe i duhet infrastruktura ku robi te arrije nga A-ja tek B-ja, pra nga malet e luginat tek qytetet e deti. Nuk ka asnje Dörfli (katund) ne Zvicer qe nuk lidhet me stacion hekurudhor. Pra robi te mos vije vetem per te pare Valbonen e tia mbathi prape nga Mali i Zi po te vazhdoje te udhetoje te gjithe Shqiperine per 10-15 dite. Edhe une kur iki ne Hollande nuk iki vetem per detin, po shkoj per turizem historik, shopping etc.

Infrastruktura 10 jeten. Ne zvicer çmendesh nga merzia. Ne shqiperi merret makine me qera dhe eshte e paharushme pastaj. Gjithme e me ne mode do behet. Do te na sulmojne bile prej xhelozise fqinjet.

Mu aty ku fillon burimi i Valbones

1 Like

1 Like

Kjo eshte ujevara.Rruga qe te con atje kalon nga lugina qe ne kete periudhe eshte e thare.Me mire eshte qe rruga te behet ne kembe se me makine :wink: se nuk bejne pune amortizatoret Gjithsesi ujevara e Thethit eshte me bukur.

vend leshi eshte, por keshtu eshte kur skeni pa bote me su

faleminderit blendi,
shume bukur shume paster, cdo gje me rregull e paskan bere banoret e kesaj zone.

Nuk po flisja per deshirat e tua. Je ti qe nuk e pelqen Zvicren, po te tjeret ama po. Une po shkuaja se si bejne turizem mesatarisht te huajt. Industria e turizmit duhet ti pershtatet nje cike klienteles, nese vertet do leke nga ajo industri.

:new: