Vdes Nexhmije Hoxha

gafet e pafalshme iken me kohen dhe sistemin , viktimat i barten pasojat
…por sot , sot te lejohet kufoma e saj te mbeshtjellet me flamur kombetar , eshte me shume se deshmi e sindromit te Stokholmit …
A mund ta quaj ate krijese atdhetare … ?
p.s.
Stalker , sa here ndodhin dhe ne kohen qe une e preki, gafe te pafalshme kombetare mua me vjen neveri nga vehtja ,se ku ,ne cfare populli dhe vendi rastisa te lindi …

Nuk besoj se eshte bere ceremoni shteterore. Mbeshtjellja me flamur kombetar duhet te jete iniciative private.

nuk do duhej ti lejohej . pike .
ky eshte ofenimi me i madhe qe ju be nje kombi te tere …

oh jo, besoj se ofendimi me i madh per te, duhet te kete qene (sapo e lexoj) mospjesemarrja e te birit ne varrim
:wink:

Kriteri i TE JETUARIT nuk eshte jetegjatesia, ndryshe askush nuk do rrezikonte jeten per shkak te zgjedhjeve qe bejne! Padre Anton Harapi kur i tha gjykatesi (qe i kishte caktu burri i Nexhit) JE I DENUAR ME VDEKJE, qeshi dhe iu pergjigj: JU ME KENI DENUAR ME SHKURTIM JETE SE ME VDEKJE ME KA DENU ZOTI! :sneezing_face: :neutral_face:

" Duke qenë në burg, askush s’më ka shkruar letra aq të poshtra sa ajo.

do doja shume te lexoja ndonjeren prej tyre!!! :grin:

Une besoj se kerdia qe Hoxhajt bene nder bashkepunetoret e tyre nuk ka lidhje me ç’ndodhi ne vendet e tjera komuniste. Sigurisht, Hoxha ka menduar se kopjonte modelin stalinist, por mua nuk me rezulton tamam ashtu: ky i fundit, qe nga momenti qe konsolidoi pushtetin e tij (1925-1935) nepermjet eleminimit te Bukharinit etj (Trockit nuk mundi ti beje gje fizikisht, edhe pse u hakmor me vone kur ky i fundit ishte ne kurbet, por fundja e lejoi të shkonte, sepse nuk e ndalonte dot falë peshes qe kishte Trocki tek sovjetiket e kohes), por kryeministrat apo ministrat e Stalinit, kryeminstra dhe ministra ishin edhe në te gjalle edhe në te vdekur te tij (mora nje shembull, ate te Malenkovit apo Molotovit sa per ilustrim). Po ashtu Mao (ne Kine pushteti ka funksionuar, perkunder nga BS, me fraksione, me siguri ngaqe vend i stermadh) dhe Mao as qe behej fjale te imagjinonte te eleminonte kryeministrin e tij prej 30 vitesh (Cu En Lain)

Enver Hoxha ka qene otoman, në sensin: trashegimtar (edhe pse jo ideologjikisht) i Perandorise Osmane (në te cilen dhe lindi xhamen) te ciles ja kopjoi ne menyre lapidare metodat

thene ndryshe: kane punuar shume më kolegjialçe edhe Stalini, edhe Mao edhe… dreqi me te birin. Ky yni na felliqi (ajo e Mehmet Shehut eshte unike ne bote xhanëm : kryeminister agjent pas 30 vitesh ne pushtet :rofl: )

:rofl: sa kom qesh! ahahaha! Te gjitha i kom degju per shok Enver, vetem kjo kish ngel pa degju! na flliqi Enveri, na flliqi fare! Sikur po flitet per nje te dores tone, kena pas pi raki bashke me Xhafen, po ç’ti bosh, ksaj rradhe na flliqi fare!

Po qe per te flliqme na ka flliq fare shoku Mao dhe shoku Tito qe nxorren agjente nexhmijet e tyre. Kjo eshte felliqsia me e madhe, te nxjerres agjente gruan tende, intimitetin tend me te madh.

Por ti nuk e kupton kete se je intelektual i modh modern qe beson tek liria e individit, dmth je komplet kot, pa gru, pa kalamoj, pa babe dhe pa none. Ke vetem libra dhe filma, dhe ato i lexon dhe shef me bythe, siç bejne intelektualet e mdhej demokrate.

Peshku censuron, tema origjinale kishte si tekst: i hengert shpirti mut

Sipas biografise se tij Mao e torturoi Cu en Lain duke I refuzuar trajtimin e rekomanduar nga doktoret per kancerin .
Back to Hoxhate duhet te jesh tip I vecante te cosh drejt Toges se pushkatimit njerez me te cilet ke ngrene e pire per 40 vjet .

Edhe Fidel Kastro po keshtu .pavaresisht prej lutjeve te Gabriel Garcia Marquez me vitin 1989 pushkatoi ministrin e tij te brendshem si poliagjent .Regjimi komunist funksionon prej frikes .Ramizin tone e genjeu mendja se mund te bente diktature liberale .

po regjimi demokratik, prej kujt funksionon? prej guximit?

Mister i madh dhe i pafund… . Kete per shembull, njeri i shkelqyer, zv kryeminister burri botes.
Ne plumb…

Gjithsesi, nuk me rezulton se ne ndonje vend tjeter komunist nje person i vetem te kete patur kaq pushtet, me një vijueshmeri 40 vjecare pa nderprerje.
Bindja ime eshte qe elementi kulturor (Perandoria Osmane ka qene nga te vetmet qe njohu fratricidal, vellavrasjen, në gjirin e pushtetit) ka qene me i forte se ai politik. Shto dhe mungesen uleritese te shtetformimit te shqiptareve.

po shto edhe Revolucionin Francez qe, mbasi gijotinuan mbretin dhe mbretereshen, revolucionaret i futen gishtin n’mythe njeri tjetrin meqe franca eshte shtetformuar

Ti e ke fjalen per kete gjeneral:

Ndersa Ministri i brendshem u denua me 20 vjet burg.

Ka qene pune droge. Televisioni kuban transmetonte direkt procesin gjyqesor në TV. Jemi vite drite larg gjyqit te Fiqiretit, shoqes se jetes se Nexhmijes, kaseten vidéo te te cilit kjo e fundit e kundronte me kenaqesi në mbremje, rreth vatres familjare ndane oxhakut, në shoqeri te anetareve te familjes

ç’keni o te ngrate me komunistet qe vrisnin njeri tjetrin? shihni ore veten se nje grusht peshqish u grite midis jush e me vetveten tuaj. Nuk late njeri ne kembe, as veten nuk kurseni. Stalker i pare justifikonte komunistet, stalker i dyte i quan otomane kriminele.

u be dhe Stalker anti komunist mbas 30 vjetesh! zorret ne fyt na erdhen!
tani qe mbaroi dhe gostia, nuk ka me mish kerme.

1 Like

“Pasnesër, në ora 10:00, me shokët Ramiz, Adil, Hekuran e Simon do të mblidhemi për çështjen e Kadriut në sallën e Byrosë Politike. Merr masa, më porositi, që karriget e para të mos jenë afër simes. Në mbledhje të vish edhe ti dhe të qëndrosh afër meje.
18 shtator 1982
Sipas Ditarit te Haxhi Kroit, sekretarit te Sekretarit te Pare te KQ te PPSh.

Ta kish kuptuar dhe vete se ishte bere m… kalà dhe mund te kerciste naganti??