Vrasja e të riut në diskotekë zgjon debate raciale

Nje 20 vjecar italian me emrin Emanuele Morganti humbi jeten disa dite me pare ne lokalitetin e Alatri ne Itali. Ngjarja ka ndodhur ne nje diskoteke, ku nje i ri tjeter, qartazi i dehur sipas deshmitareve, ka nisur nje sherr me Emanuelen qe shoqerohej me te dashuren. Si pasoje e fjaleve te hedhura ne disko, Emanueles i kane zene prite ne dalje te lokalit, ku nje grup djemsh e kane rrahur mizorisht, duke perdorur edhe nje leve hekuri, qe i ka shkaktuar te riut vdekjen ne spital pas disa ditesh ne agoni.

Ne rrjetet sociale dhe ne disa nga mediat italiane i eshte dhene rendesi faktit se njeri nga te konfliktuarit ishte shqiptar, cka ka shkaktuar reagime te forta kunder te huajve. Gazeta shkruan edhe per prezencen kriminale te ballkanasve ne kete krahine. Ngjarja eshte interpretuar nga disa sikur nje grup shqiptaresh ka vrare nje italian te ri. Reagimet raciste kane qene te shumta ne rrjetet, gje qe i ka shqetesuar emigrantet shqiptare te zones te cilet jetojne prej dekadash ne Itali.

Megjithate, pas perfundimit te hetimeve paraprake dhe deshmive del se ne grupin prej 9 vetesh vetem njeri ishte shqiptar, me origjine, ndersa ai qe ka perdorur leven mbi te riun (keto ishin goditjet vdekjeprurese) ishte gjithashtu nje italian. Ne fund, eshte nje fatkeqsi e rende e familjes Morganti qe humbi djaloshin Emanuele, te vrare barbarisht nga nje kombinim i papjekurise, dhunes dhe alkoolit. Dhe kujtimin e disa diteve kur vrasja barbare u konsiderua si veper e “te huajve”.

Reagimi ne rrjetet sociale

Pjese nga deshmia e se dashures.

Ne fakt, nga nje dru i shtrembur, prishet krejt stiva. Keshtu edhe tek kjo ngjarje, 1-2 shqiptare huligane, i japin imazh te keq, ter shqiptarve ne Itali apo kudo.

Edhe kjo i duhej Shqiperise
http://top-channel.tv/lajme/artikull.php?id=351513&ref=ml

Atu ka ka eros, ka edhe thanatos, nuk ka tym pa zjarr.

Emanuele Morganti si era recato venerdì sera nel circolo Arci con la fidanzata. Nel locale un banale litigio con un coetaneo di nazionalità italiana - dunque non albanese come emerso inizialmente - per chi dovesse prendere per primo un cocktail. Fuori da locale l’inferno. Emanuele è stato accerchiato dal branco e massacrato di botte. Un pestaggio in tre riprese. Dopo la prima aggressione, infatti, il ventenne era tornato al “Mirò”, forse a prendere la fidanzata. Erano le due di sabato. Calci, pugni e infine, mentre lo studente era a terra, i colpi fatali sulla testa, inferti con un manganello e un tubolare. Armi quest’ultime che gli investigatori ancora non hanno trovato. Un pestaggio feroce andato avanti per 10-15 minuti. Tanto che il corpo esanime dello studente sarebbe stato anche trascinato sull’asfalto e, come poi riferito dallo zio della vittima, coperto di sputi dagli aggressori.

Ju rriti taksat shteti Italian per operimin ne vendet jashte BEse qe ti risillte ne vend por te gjithe po zhvendosen ne Rumani.

Apo nuk ndihen edhe te aferm dy popujt. rumunet dhe italianet :grin:

Edhe me ne ndihen te aferm keta rumunet Pjer, Kristaqi i Edvinit eshte me origjine prej andej, himnin e flamurit nga ata e kemi, e sa e sa rilindas kane studjuar ne Bukuresht!!

Dihet ajo Zeqo dihet, por sot eshte bere kapitalizmi pak me i eger, ose me sakte, ne kokat e ketyre huliganve, Palloshit, etj politikanve e kriminelve, kapitalizmi merr ngjyra te ndezura e te errta, gje qe i detyron keta llumra te vjedhin e vrasin sa me shpejt e sa me shume.