Wabi-sabi dhe snobi-leku

Ne kete postim, fillestar, i gjithe kuptimi ishte brenda perfektes ne kuptimin e njerezores.
Ti fute ligjet fizike universin etj.

Per te mbetur te “shija subjektive”, une perfekten e kuptoj si nje projekt te perfunduar. E arrire ne piken perjetesisht te pandryshueshme. Dicka qe ske cka i shton me, as cka i heq.

Ligjit e fizikes dhe universi jane relative. :slight_smile:

Ato lojerat me “perfeksioni i joperfeksionit” etj, varet se kah i jep gjuhes.

Nuk e kish me ligjet Ajnshtajn kur foli per relativitetin. Cfare nuk lexojme. Ligjet mbeten ligje.

Tejkalimi i nje ligji nuk e ben ate relativ. Tregon vetem se realiteti qe e kish provuar ate si te vertete, ish i kufizuar me shkak kufizimin e njohjes se njeriut.
Te lutem mos e coni barazlargimin deri ne ket pike.

Nuk e ben jo. Thjesht prej “ligji mbetet ligj” kalon ne “ligji perfundon ne kosh te plehrave”.

Kjo qe thua ti, koshi i plehrave pra, do te thote mohim.
Mohimi i nje ligji do ta bente ate relativ. (Mirepo ai s’do te mund te quhej ligj atehere).
Tejkalim vs. mohim, shpjegon ngaterresen ku mund te kesh rene ti.

1500 vite shkenca pranoi geocentrizem.

U mohua, a u tejkalua?

kisha, jo shkenca.

Ptolomeu, jo kisha.
Ajo qe thua ti (ligji qe nuk mohohet) quhet dogme.
Kushti themelor per cdo teori (ligj) per te qene shkencore eshte qe te mund te provohet e rrejshme (falsifiable).

t’gjitha kto teori falsifikuese dhe spekulluese poperiane sorosiane behet per te justifiku falsifikatoret dhe spekullatoret e çdo lloji, edhe ata qe spekullojne ne burse.

Çfar pret Popper dhe Soros qe falsifikonet fakti shkencor qe toka eshte e rrumbullaket?

Te falsifikohet ligji “mos vidh!” e te behet “vidh!” (e hidhu pidh me pidh, e sume me sume!)?

Perderisa ti deklaron “Perfektja nuk ekziston, as si fantazi”, un kam te drejte te tregoj se perfektja ekziston jasht sferes njerzore (gje qe eshte ndarje artificjane, njeriu dhe universi jane te lidhur). Dmth ekziston nje pike referimi harmonie dhe persosmerie, ca shkencetare dhe filozofe e pranojne, dhe ca jo, keto te fundit jane shtuar shume ne epoken ngambrapa.

Nese njeriu eshte qenia e vetme joperfekte qe bombardon kalamajte, nuk te shkon ne mendje qe syri dhe mendja e ndyre (joperfekte) ndyn edhe objektin e vezhguar, dmth qe interpretimet teorike angnostike-pozitiviste te shkolles se Vjenes ndyjne Universi me bombardime pordhash snobi-leku? Mbas çdo teorie shkencore fshihet nje qendrim moral, i tere halli eshte tek parimet morale, si te bejme qe ti hedhim poshte duke i relativizuar. Perfundimi eshte bombardimi i kalamajve, sepse aeroplanet bombardues nuk i ka bere Hitleri qe dinte vetem tabelen e shumzimit, i kane bere shkencetaret snobi-leku.

U permend kisha, tash edhe ligjet morale. Pa nevoje.

Po shkruan nga pozicioni i qylit, ngamrapa, sepse sjell si argument qe qenka e sigurte toka e rrumbullaket. E merr te mireqene, perfekte, nje fakt qe duheshin dhjetera shekuj te “vertetohej”.
Per nja dhjetera shekuj, toka ishte e sheshte ne shpine te tre balenave. Ishte e mireqene kjo si fakt.

Une thjesht po te them qe nuk ka ligje perfekte derisa ekziston mundesia e plotesimit a ndryshimit ne cdo cast.

Dhe po, nuk ekziston perfektja, as ne fantazine e vetem nje personi. Dicka qe i ngjan perfekte ne nje moment, eshte pune sekondash kur mund t’i duket neveritese.

Ti po thu çfar ka thene Popper me mire se ty, e megjithate Popper ka thene gjera te drejta, por ka thene edhe gomarlleqe me perfundime si kjo se teoria toka eshte e rrumbullaket eshte shkencore perderisa eshte e falsifikueshme (gje qe e ke thene edhe ti). Si do falsifikohet teoria qe toka eshte e rrumbullaket, se e pame se si u falsifikua teoria morale e kishes :stuck_out_tongue: qe toka rri mbi tre balena?

  • Dogma e ke term me te cilen operojne shoqeroret.
    Shkenca operon me te verteten. Ligje, aksioma, teorite, etj.

  • Ate kushtin themelor, s’po dua t’i hyj sepse kundermon keq fare…

  • Ptolemeu si nje figure e shkences, ilustron kufizimet njerezore per te cilat fola melart.
    Kisha i mori teorite (gjeocentrizmin e ke teori jo ligj) e kufizura dhe i ktheu ne dogma.

Une kam mesuar ne shkolle qe sistemi yne diellor ka 9 planete, kjo para me pak se 20 vitesh.
Sot mesohen 8 planete.

Cka ka lidhje me perfekten, fakti qe toka ka forme trekendeshi a veze a topi?!

E ke gabim nese mendon se nje qenie aq joperfekte si njeriu, mund te arrije ose krijoje perfekten.

e vetmja dogme ekzistuese "Kisha i mori teorite e kufizura dhe i ktheu ne dogma, ndersa Inkuizicioni i Shenjte denoi Galileo Galileun qe ishte presor i universitetit laik te Prishtines dhe Skraparit. U ftofshi n’tajare!
Kape kete Korrikse, jepja Stalkerit se eshte teme per film:

http://www.traditioninaction.org/History/A_003_Galileo.html

1 Like

Ai kushti themelor (falsifiability) eshte baza mbi te cilen operon sot kjo shkenca qe ne e njohim. A te duket ty ok ose jo, ose mua, kujt i plasi?

or taj, jep i her perkufizimin e perfektes, bijme dakord se çfare quhet perfekte, sepse me perkufizime subjektive “me pelqen marmalata mue” nuk maron muhabeti kurre, çdonjoni i bie qemones vet.

Ti m’duket se qeke filoqyls, nuk paske hapur nje liber fizike dhe astronomie. Flitet per toke te sheshte, dhe toke te rrumbullaket. Jane dy koncepte, paradigma, qe kane kushtezuar tere kulturen e kohes perkatese. Ke dardhat e ke menjen, se behen marmalate e mire.

Perkufizimin e perfektes nuk e jep as vet Zoti. Here bibel here kuran here torah, jo ti je i zgjedhuri im sot cifutit, jo ti je i zgjedhuri im sllavit, nje dite arabit.
Pra as vete ideja e zotit nuk eshte perfekte. S’pajtohen as dy veta dot.

Ato me filoqyls e spaske lexuar fizike asnjehere, mendoj se i ke te panevojshme,

eshte i gjithe ky muhabet i panevojshem, e pa pike kuptimi, kryesisht per faj tend. Bjer e fut me shprehje te sterkonsumuara shkollareske. E ç"hyn ne kete muhabet Zoti, arabi, çifuti? Na fute edhe sllavin ne te njejtin rang me ta. Qe Universi eshte harmonik e besojne edhe ateiste, ne vend te Zotin vene Natyren. Edhe korriksja kte po ben, megjithse ateiste dhe komuniste.
Ti do me ma dhi mu, kte do me bo. Bravo ja dhive sllavit qe eshte zgjedh nga Zoti si Perfekt!

E ke gabim. Maksimumi ndaj teje? Du me t’nxit me shkru. :slight_smile:
Po nejse, kerkoj falje.

P.S. e ke borgj perkufizimin e perfektes :stuck_out_tongue:

Serbet per vete thone jemi te zgjedhurit e zotit.

Ti e quan perfekte kete punen e universit, ligjeve te fizikes, meqe je i pafuqishem e nuk te ka pyet kurre kush per to nese te pelqejne ose jo :stuck_out_tongue:

Kjo eshte keshtu, merre ose lëre, s’me plasi b*tha si te duket ty!
Si te duket kjo?
Perfekt. :slight_smile: