Zgjedhjet amerikane 2016

Nje gje nuk e kuptoj.
Donald Trump perkrahur nga te bardhet(57% sipas sondazhit te fundit)me dhe pa diploma.Keta do te shkojne ne Mars.
Clinton perkrahet ne mase nga afrikano-amerikanet dhe hispaniket qe jane te tere me PhD dhe me IQ=160 e me shume.
Atehere perse ankohen zezaket per shkollim skandaloz analfabetizem te larte?

Jo Trumpin e perkrahin te bardhe druvare, me ose pa dru. Ato me tru, me ose pa diploma do e cojne tek ai i Melanise.

Nuk e di se cfare sondazhesh lexon por Trump eshte nja 10% me shume tek te bardhet me diploma dhe +30% tek te bardhet pa diploma.
Edhe CNN keshtu e tha.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Me tru thashe. Nuk e kupton dot ti. Shif mos gjen ndonje bisht sopate ta ferkosh, mbase kthjellohesh.

PS. Dhe sikur e mbyllem muhabetin bashke, ca ke qe kruhesh prap. Une s’kam as sopate qe te te ndihmoj.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Tek perqindja e grupeve te popullsise duhet pase parasyshe edhe motivimin per te votuar. Psh popullsia me ngjyre ne rastin obama kane votuar edhe pjese qe asnjehere me pare s’kane qene te interesuar etj. Ne keto zgjedhje, dy kandidate te bardhe, mund te jete motiv per te mos qene te interesuar.
Ne rastin trump, pjesa e popullsise qe zgjedhjet nuk i kane pare si mundesi per ndryshim, tash mund ta shohin si rast dhe te marrin pjese, gje qe mund te beje ndryshimin.
Hispanike dhe muslimane mund te motivohen ekstra pro-clinton etj.

keq punet, me shume po del obama sesa trump ne televizor. po i bie kryq e terthor amerikes i kapi 57 shtete vetem kete jave.

1 Like

Klinton me mbi +320 vota insh’Allla se e kemi si driten e sirit!

1 Like

ka nje vite qe demokratet luajne karten e rracizmit. nuk pi mo uje keto zgjedhje, u be bajat ajo pune.

jo vetem te gjithe republikaneve qe kane patur perballe por edhe sandersit te shkrete i thane racist, u detyrua i shkreti te dilte me filmime si pjesetar i levizjes civile edhe te thoshte qe kishte lindur ne Bronks.

Sepse racizmi eshte zhdukur perfundimisht, si malarja, apo jo?

ZONJËS HILLARI KLINTON
PRESIDENTES SË PARË
Ju zonja Hillari një zonjë e pa parë,
triumfuese në çdo betejë , sfidë
edhe garë, bekim për Amerikën mike,
presidente e parë , shpresë, paqë
forcë, dashuri në tërë botën mbarë,
zonja Presidente Hillari Klinton
pa fije dyshimi do t’a arrini këtë garë,
Zoti ju shpërbleftë siç e shpëtuat
Kosovën në ditë të vështira
dhe tërë atdheun dhe shqiptarë,
ti mike e atdheut zonja Hillari u bëfsh
presidente e parë, ty të kemi mike,
dhe Amerikën mbarë,
për ju sërish po vijnë ditë bardhë
tani më fatlume në jete
presidente e parë e Amerikes mike
në shtepinë e bardhë,
ta udhëheqni botën presidente e parë,
gëzim për ju në paskaj,
ashtu për komb edhe
atdhe shqiptarë, me dashuri ,
mirënjohje dhe votbësim
do ju mbështesin atje në
amerikën mike gjithë shqiptarë,
urime nga zemra zonja Hillari
presidente e parë, gëzim
dhe lumturi kudo ndër shqiptarë,
frikë dhe trishtim
ndër armiq dhe barbarë,
Zonja presidente Hillari le
t’a bëni edhe një vepër
më madhore për shqiptarë,
t’a ndihmoni bashkimin
tonë gjithë kombëtarë,
Shqipëria e bashkuar do të
jetë më e lumtur , do të të jetë
edhe më mirënjohëse
ndaj jush dhe më fatbardhë,
ju zonja Hillari u bëfsh
presidente e parë e Amerikës mike
që ndihmoi dhe shpëtoi shqiptarë
paqe dhe fitore të reja për
për ju , tërë botën mbarë ,
lutjet tona për ju,
dhe Amerikën mike tek Zoti
do të shkojnë pa ndal,
ju dhe aleatët tuaj qofshi
faqe bardhë,
na shpëtuat dhe liruat
me shqiponjat e atdheut
trimat tanë legjendarë,
bashkë me ju i mundëm barbarë
ju aleat keni mikun e shenjte
tërë kombin shqiptarë,
sa do të jemi bashkë me ju ,
e fituar do të jete çdo betejë
sfidë edhe garë, bekime
mirënjohje dhe mbështetje për ju,
ju shprehin gjithë shqiptarë

:smile:

2 Likes

:ok_hand: Njesh fare. Mos e ngacmo i thuaj se po e perpunoi me shume, prishet.

Edhe Stalinit a Mao Cedunit i kane bere kenge shqipet, vazhdoni thurni poezi lol.

1 Like

E do nje poezi dhe Merkeli tashi se i ngel hatri.

1 Like

Si shpjegohet qe ne qytete apo zona ku banoret jane kryesisht zezake ose minoritete, ka gjithmone perpjekje per te bllokuar votimet? Radhe te gjata, ligje absurde, etj.etj. Dhe si shpjegohet qe keto vijne nga zyrtare republikane, qofshin keta guvernatori I shtetit, avokati I shtetit, kryetari I njesise votuese etj. Nuk e degjon apo shikon kete fenomen ne asnje qytet ku shumica jane te bardhe apo jo zezake. Ne fakt eshte nje perjashtim, ne Maine, ku guvernatori (shoku I Trampit) ne menyre te terthorte po njofton qe “studentet qe banojne ne Maine dhe votojne aty do hetohen qe te sigurohet qe po votojne konform ligjit” nderkohe qe dicka e tille eshte e kunderligjshme. Nese banon diku per minimumi 6 muaj, konsiderohesh resident I atij shteti, s’ka arsye te hetohet askush.

Fiqo ka bo ballade per z. Trump, po neser avazi.:stuck_out_tongue:

1 Like

sepse hispaniket e afro-amerikanet, nga c’eshte thene, nuk kane ndermend te votojne masivisht nderkohe qe thuhet se 90% e republikaneve do te votojne

1 Like

po ty ta tha ambasadori amerikan, o derdimen qe emigrantet “e tu te gjore” i gjen deri ne agjente te FBI. Nderkohe qe ne memedhe nje lajm normal per kritere te emigrimit ne Gjermani, USA apo Kanada, lakohet nga shtypi me jave te tera. Sepse sic ke thene zotrote, shtypi servir ate qe do te lexoje publiku. Pra publiku aty kerkon t’u ngjaje emigranteve te tu te gjore e mezi pret t’ja mbathe nga syte kembet prej parajses se tipit, Komune e Parisit