Zgjedhjet Parlamentare 2017 , Cfare thone numrat e 2013-es?

Ne nje Politik te mbushur me Vrases e Hajdut e Meshkuj Prostituta, Drogagjiu osht kompliment. Si puna e asaj Cullakut…sjell veq Vota Pro.
Nejse …rrnofte e mbretnofte Haleanca e Salih Qenefit me Monique Mbretneshen :v:
60 vota Pd + 13 Vota LSI bojne 73 vota. Duhet me i kerku falje Paulinit…po te presim ene i cik
Jo mer jo se LSI del e para, pra 50 vota Lsi e 23 vota Pedi…nuk duhet me i kerku te falme Paulinit
Jo mer Jo se en Blushi thote do dal i pari…vari lesht

Analiza dhe numrat e 2013 vlejne deri me date 24. Keto zgjedhje kane faktore dhe rrethana te tjera. Njerezit jane specie qe ne ndryshim nga “kafshet” e tjera ne disa momente perdorin edhe llogjiken. Nqs se Luli heq Majlinda Bregun dhe e zevendeson me te bijen e Azemit qe ngeli tu bertit se do “ngreje papunesine” fyen elektoratin e partise. Me ashiqarja eshte heqja e sekretarit te partise Bodes per ta zevendesuar me djalin e Fahriut. Eshte njilloj sikur Edvini te heqi Gramozin nga Fieri dhe te vinte Kaubojsin. Ketu nuk nevoitet analize numrash por analize psikologjike e levizjeve politike te Lulushit sepse po e con partine ne te njejtin nivel me PDIU

Nashi kjo analiza jote Paulin presupozon all else equal, dmth qe te gjithe ata qe votuan ne 2013 do votojne po njesoj pa asnje ndryshim. Ndryshimi i vetem sipas teje eshte shtimi /heqja e mandateve ne disa qarqe dhe prishja e koalicioneve. Kjo sikur s’ka shume bithe te rrije si argument me duket mua, kot u lodhe me keto shifrat, me mire te ishe konsultuar me Miss Cleo.

Kur behet fjalet per efektin qe kane levizjet dhe retorika politike eshte
shum e veshtire qe te biem dakord te gjithe.
Ajo qe biem dakord te gjithe eshte konfigurimi politik dhe votat e 2013.
Nuk eshte e vertet qe une presupozoj qe keto jane ndryshimi i vetem ne krahasim me 2013.
Arsyeja pse u mora vetem me ato te dyja eshte sepse nuk desha te abuzoj me numrat.
Imagjino po te kisha thene qe njera parti do marri me shum vota se ne 2013 apo tjetra
, ca do ishte bere ketu.
U mora vetem me ato gjera qe i dime faktike dhe biem dakord te gjithe ne menyre qe cdonjeri pastaj te peshoje mendimet e veta dhe te kete mundesi te shoh me perafersi dhe sipas mendimit te tij ne cilen ane perfundojne zgjedhjet.

fokusimi te numrat eshte largim vemendje nga problemet e verteta te zgjedhjeve ne Shqip. qe kane te bejne me financimet e paligjshme e te fshehta; me median e blere; me blerjen e votes dhe me apatine e votuesve.
Te ngresh nje debat mbi perqindjet ne keto kushte eshte si te diskutosh nivelin e futbollit ne nje kampionat ku federata, arbitrat dhe futbollistet shesin ndeshjet dhe ku vec ndonje ekip mundohet te beje loje te ndershme

Jam dakord me ty qe numrat e 2013 vlejne deri me 24. Po nuk vlejne pak keto se mbi bazen e atyre ecin partite politike deri me 24 :wink: aty bazohet e gjithe strategjia e partive politike.
Une u mora me votat e 2013 dhe konfigurimin politik , dy faktore qe biem dakord te gjithe.
Nuk u mora me faktorin e trete qe eshte ajo qe thua ti (Keto zgjedhje kane faktore dhe rrethana te tjera)
Nuk u mora sepse eshte e veshtire qe te biem dakord te gjithe.
Ti psh po ta kishe vene trurin ne pune nga ajo qe them une do kishe kuptu qe PS nuk i duhen shum vota per te ja marre ca deputet LSI prandaj dhe po shohim ato qe shohim. Pse ajo i bie me shum LSI se PD psh.

Ti vertet mendon qe nje postim qe e kane pa 200 vet por e kane lexu max 50 , vertet mendon qe eshte tentative per tu largu nga problemet e verteta ne shqiperi? :joy::joy::joy:
Edhe numrat kane vendin e vet dhe jane nje menyre e mire per te pare pse partite politike sillen ashtu si sillen.

Sa per problemet jam dakord me ty por deri diku. Do te kisha sugjeru , qe kur vine ato me te kerku voten shprehu problemet qe ke ne ambjentin ku jeton , gjera lokale ,shkolla rruge ujesjelles projekte punesimi , se me median e blerjen e votes ato jane filozofi e gjalle , e dredhin muhabetin si te ju doje qefi.Fokusohu tek gjerat konkrete.

nuk thashe “tentative per t’u largu nga problemet”. Nuk i hyj fare debatit nqse e ben qellimisht ose nga naiviteti
Po them qe cdo debat si ky eshte shterpe dhe i padobishem

Kemi ca gjera qe i dime , une them jepini nje vlere gjerave dhe faktoreve qe nuk dime edhe hajde diskutojme ca drejtimi do marrin gjerat. Postimi sigurisht ftese x debat eshte. Nqs nuk paska vlere x ty , ca po ben ketu. Apo ste le vesi. I pashe pak ato gjerat qe ke shkruar ti. Vetem koment koment koment , po ndonje ide ke ti shok ca duhet me diskutu? Edhe kte pyetje ta bej shum sinqerisht ?

seriozisht, wtf?

ja ku ka dale sondazhi gjerman

gjermanet njihen per saktesi

fol shprehu lirshem , te duket qëllimshme apo naive pyetja? :joy::joy::joy: nuk ke ndonje kritike me komentin e radhes , thjesht habi ?:joy::joy::joy:

Kjo eshte kompani private , qe mund ta kontraktoje kush te doje edhe rezultatet i merr vetem klienti. Nuk eshte se ka ndonje pergjesi publike se ca te dhenash shperndan klienti. Qe te merremi vesh dmth , megjith respektin per gjermanet :wink:

Rilindje

Me mire vone se kurre

Paulino sikur i kena nje shpjegim njoni tjetrit Borxh, apo jo?
PeDi me 39-41 deputet :thinking:

:joy::joy::joy: Une nje gje se marr vesh pse nuk e kupton dhe po ta perseris prap.
Une te them numrat e 2013 jane keto ,
Ti me thua: jo keto nuk jane numrat e 2013 , i ke shpik ti , ky eshte parashikim , ti je demokrat ke marr lek etj etj.
Tani skemi me nevoje per numrat e 2013 se kemi te 2017 por qellimi ishte te merrje numrat e 2013 edhe cdonjeri pastaj sipas opinionit te vet te parashikonte nga do shkojne keto zgjedhje. Gje qe une se kam bere per asnje moment.
Ty parashikimi per PD te doli. Bravo Urime po mos me perzi mua ne ate muahebet sepse une nuk bera parashikime.
Edhe nqs ka kush shpjegime borxh , ai je ti per ato fjalet e bukura qe ke perdor. Gjithsesi ktu jemi ne internet edhe ka lloj e lloj edhe nuk eshte se nuk isha pergatit dhe per ato fjalet e bukura. Gjithsesi te pershendes :wink: