Zgjidhja e çeshtjes çame

E kuptoj qe s’te lejon mania e te qenurit pjese e diskutimit ti perthithesh rrjeshtat nje e nga nje , sic jane shkruar e te mos kapesh pas dickaje qe e shtova ne fund fare qe perseri eshte e lidhur me ate qe them une , apo dhe per kete ceshtje ke shkuar ne VQ zotrote ?

Per ato qe flas une do ia degjosh kengen pas disa vitesh, jane te perditesuar dhe aktore te tjere politike dhe njerez ne boten e akademise e gazetarise , por shume pranojne te heshtin , biles dergojne CV kush e kush te kape ndonje vend pune ti sherbeje kesaj levizjeje , si ne anen came e si nga investimet turke ne Shqiperi po ti ne magazinat e Mechelenit e Antwerpit ku do marresh vesh ca behet…
Ndonjehere je me i nderuar po te mos flasesh ,te pakten ne ceshtje qe s’ke informacione.

Ti mund te kesh me shume informacion per kete çeshtje, mund te aludosh, shtremberosh, hipotetikosh, por historine nuk e shben dot, çfare ka ndodhur, ka ndodhur. Eshte i njohur genocidi grek ndaj çameve, dhe kete nuk e mohon dot.

Ma bej pak me “citim” nga komentet e mia pjesen ku une paskam mohuar “genocidin” grek ndaj cameve !

Ato qe kam thene une Pjero , i dine shume mire disa persona ne strukturat e inteligjences, dhomen e tregtise , politikane, gazetare investigative e analiste.

Une jam thjeshte nje qytetar , s’jam specialist i marredhenieve nderkombetare e as shkencave politike , por keto jane gjera qe bejne “MUUU” , nqs ti mjaftohesh me justifikimin qe gjithcka pranohet per “ceshtjen came” je i lire , por mos u mundo te hedhesh balte tek fjalet e tjetrit kur vete nuk i del per zot ceshtjes e nuk ke as informacionin minimal.

Ku behen keto hipotetikimet te zyra e Artan Lames ?!!!

1 Like

Une diskutova per çfare the ti, seç dijne persona te inteligjences, dhomes se tregtise, politikane e gazetare, mua nuk me hyjne ne pune, se keto hyjne ne vorbullen e opinionit apo thashedhemnajes. Edhe kur u botua VQ, botuesin tim e pyesnin, shantazhonin, pergezonin persona te inteligjences, politikane, gazetare, etj, gje qe tregon se per nje çeshtje, nuk eshte e thene se kane te drejte njera pale.
Ti ke ndigjuar njeren pale, pikerisht ate negative, qe i sheh problemet, me syrin e fqinjeve, por kjo s’do te thote se eshte vertete keshtu siç mendojn ata dhe ti.

Per cfare e pyesnin dhe shantazhonin? Ngaqe kishte botuar vepren e nje disidenti, ish armikut numer 1 te Enverit?

1 Like

Qekur eshte bere pala shqiptare pala fqinje ?

Une aq informacione te sakta sa kam u mundova ti sjell edhe ketu per te pare nese dikush ka informacione shtese ose opinion rreth ceshtjes ne fjale , qe ne rastin tend ti nuk i ke e nisesh thjeshte nga kendveshtrimi yt personal mbi nje ceshtje te caktuar.

Po ta garantoj i nderuar Pjer qe s’te ze gjumi per atdheun , do e degjosh kete histori por do jete shume vone e une ndryshe nga ty nuk kam botuar VQ-ra qe te te them e ke pas te shkruar aty ka kaq vite …

Ai “informacion” qe ti pretendon, eshte thjeshte opinioni i atyre.

Dhe te Buall Mavrise, Ramo Derbederit , etj. Po ti s’ke faj, keshtu do vdesesh, i cunguar, pa mesuar gje, pa lexuar gje.

Pirdh te shfryhesh Pjer.

2 Likes

U çfryva, a e nigjove :grin: dhe here tjeter nigjoja plakut :grin:

Informacioni ai eshte , e bardhe ne te zeze , pastaj nese ti e beson apo jo eshte muhabet tjeter.

Po perderisa s’ke fakte qe i kundershtojne ta thashe edhe heren e pare ndonjehere eshte me mire te mos prononcohesh.

Sipas teje informacione me te dhena bankara , projekte , plane biznesi , studime te grumbulluara nga specialiste qe paguhen per pune te tilla quhen opionione ? E gjithe bota funksionoka ne baze te opinioneve :rofl: :thinking:

Plakut tim ja degjoj, e ja bej hallall se me ka bere koken, po ti je bere si shume qelbanik duke permendur VQ ne cdo teme. E s’mund te justifikohesh as me faktin e pleqerise, as me faktin qe je reklamaxhi. Kjo tregon thjeshte mungese konsiderate per ata qe hapin temat, e per te tjeret qe duan te diskutojne ne to. Nuk e ke fajin ti, e ka 'administrata" e blogut qe te lene te llapesh per VQ kudo se ta kisha une blogun te kisha nxjerre jashte pa shume ceremoni.

Urbano, edhe nese ka noi ndihme financiare a logjistike nga Turqia, siç thua, se mundet te jete edhe nga arnautet, kjo eshte nje gje pozitive dhe jo negative, siç e sheh ti.

S’ke faj ti Kthupo, je i ri ketu, ke kohe deri ne pension te mesosh e lexosh.

Po po arnaut milet , ik e Pjer hap naj bidon vere andej nga je e shif se mos gjen naj vend pune roje te ministria e diaspores qe do hapet tani , qe sigurisht duhet te jete edhe tek VQ :wink:

Per mua peshku eshte argetim Pjer, te kaloj kohen kur s’kam c’bej, nuk vij ketu te ndricohem, aq me teper te ndricohem nga ty. Kam se ku ndricohem. Me mire e pres e ua jap qenve te lagjes ta hane, sesa t’ja lejoj vetes te ndricohem nga VQ. Ne listen e prioriteteve te mia jane familja, shoqeria, nje liste e gjate, …jane ca vende bosh, pastaj vjen ti.

1 Like

na thuaj tamam c’fare vere dhe c’fare viti eshte

palloshi yne, armik #1 i enverit, i saliut, i edit, i lejfenit, praktikisht i te gjithe atyre qe se kane pjerdhur
miq na ke vec ne qe herepashere xheku edhe…

1 Like

Kthupi, po une nuk them te te zere vendin e tyre, sa ngushte i kupton gjerat, une them ke kohe te mesosh e lexosh. Se fut ne koke nje mesim, nje fakt, nje teori, nuk ben keq, leri qente ne punen e tyre se sa te shohin koken tate, do ikin me vrap :grin:

Nuk e kishte fjalen per koken Kthupi, z. Pjer, po per gje tjeter.