Zgjidhja e çeshtjes çame

Këtë javë perfaqsuesit e Republikes se Camerise me qendër në Holland, përfaqsuar nga z. Festim Lato dhe z. Rustem Geci, se bashku me Yohan Byrde, president i “Bordit te Marredhenieve Ndernacionale” dhe keshilltar në Komisionin Evropian, kryen nje vizitë zyrtare ne Monako, Vatikan, San Marino dhe Itali, ku u takuan me drejtues te lartë të Ministrive te Jashtme të këtyre shteteve, për t’i informuar ato, në lidhje me genocidin grek kundër çamëve si dhe për të kërkuar mbështetjen e tyre për zgjidhjen e këtij problemi. Eshtë hera e parë pas mbi 70 vjetesh, ku puthuajse kjo çështje po shkonte drejtë harresës, qe kemi nje levizje të tille pikerisht ne vendet e Bashkimit Evropian, ku edhe Greqia aderon. Kjo qeveri në egzil po ndjek disa hapa shumë të rendësishme nga ana juridike dhe diplomatike.

1- Ka çuar çështjen ne Gjykatën Ndërkombëtare Penale të Hagës. Eshtë e rëndësishme qe kjo gjykatë, kur të shprehet me vendimin e saj, të dënoj geoncidin qe ka ushtruar Greqia mbi popullsinë çame. Kjo gjykate ka të gjithe juridiksionin dhe kompetencën për ta bërë këtë gje. Ajo vërtet eshte krijuar pas Luftës së Dytë Boterore por për krimet dhe genocidin e kësaj lufte, ka me ligj ndërkombetar fuqi prapavepruese, siç ka qenë rasti i gjykimit të krimeve të kryer nga nazistet. Vendimi i kësaj gjykate do të jete i rëndesishëm pasi është nje vendim qe duhet të denoj dhe fajsoj shtetin grek per goneocidin çam. Pas kësaj çështja came, shtrohet për zgjidhje para të gjitha intitucioneve ndërkombëtare.

2- Perveç denimit nga kjo gjykatë, ka edhe nje rrugë tjeter, është ajo diplomatike e bazuar ne legjislacionin e Bashkimit Evropian por edhe atë ndërkombëtar për të Drejtat e Njeriut. Kjo qeveri ne egzil, ka ndërmarr edhe nje mision diplomatik pranë intitucioneve të Bashkimit Evropiam dhe te shteteve antare, per ti njohur ato me problemin çam, si dhe për të kërkuar mbështejen e tyre. A ka te drejtë Bashkimi Evropian të detyroj Greqinë, qe te kthej çamët dhe kompensoj ata për pronat e tyre? Në këtë rast, BE e detyron Greqinë. Greqise nuk i intereson te largohet nga BE dhe as nga NATO, sepse për pozitën e saj gjeografike dhe konfliktet territorial që ka me fqinjet por edhe problemet e brendshem ekonomike dhe etnike, e di qe nuk mbijeton dot. Ndaj ne këtë rast Greqia është zenë ngushtë. Ka nje precedent të tillë midis, Italisë dhe Kroacisë, ku Italia e detyroi Kroacinë tu njihte te drejtat Italianëve të dëbuar pas luftës, me anën e BE. Pra kjo çeshtje nuk zgjidhet me marrëveshje Greqi –Shqiperi, pasi Greqia e injoron dhe nuk e konsideron si problem por zgjidhte me ndihmën e BE, ku Greqia aderon dhe është e detyruar të bindet. Pra ka nje autoritet mbi Greqine në ketë rast që është BE. Eshte humbje kohe te merresh me Greqine thjesht ajo duhet kapur mat me ligjin e BE.

Shteti shqiptar ka dy rrugë:

1- Të ndiqte këtë rrugë juridike dhe diplomatike qe ka ndjekur kjo qeveri ne egzil por qe nuk guxon ta bëj nga frika e Greqisë, pasi Shqiperia ndodhet ne pozitë inferior ndaj Greqisë, se ajo është në BE dhe Tirana ja ka frikën vetos greke. Pra Greqia ka marrë peng dhe shantazhon Tiranën ne lidhje me kete problem, kjo për shkak se Tirana zyrtare, ose nuk kupton te drejtat e saj, ose nuk do. Tirana këtë shantazh duhet t’ia kishte shtruar BE me para. Vetëm për të ratifikuar marrëveshjen e Asocim Stabilizmit, Greqia e detyroi Tiranën, të nënshkoi një marrëveshje qe e nxirrte ate ne Otranto dhe përvetsonte gjithë zonën ekonomike shqiptare të Jonit, që me vonë u anullua për proçedure. Ne vend qe politika shqiptare, të kerkoj te drejta për shqiptarët e Greqise, qe ne kete rast BE e detyron Greqine, ka luajtur rolin e inferiores dhe i ka lënë dorë te lirë Greqise. Deri me sot Greqia ka qëne ne nje revansh qe kalon çdo normë nderkombetare dhe morale dhe kjo per fajë të paaftesisë se Tiranes zyrtare, për të kuptuar të drejtat e saj, në bazë të normave ndërkombëtare.

2- Duke qene se, Tirana nuk ka as aftesinë dhe ka frikë, ateherë politika shqiptare dhe shteti shqiptare, duhet te mbeshtesin dhe forcojne këtë levizje nga jashtë qe ne fakt po bënë punën e shtetit shqiptar, që për nderin e tij, duhet ta kishte bërë ai vet. Kjo ndermarrje duhet të këtë mbeshtejen e Tiranës dhe Prishtinës zyrtare pasi po ndjek nje rruge juridike dhe diplomatike qe eshte ajo e duhura per zgjidhjen nje here e mire te ketij problemi. Ajo duhet mbështetur se ne fakt po kryen ate detyrë, që duhet ta kryente shteti shqiptar.

Prof. As. Dr. Elena Kocaqi

(copy paste nga fb: https://www.facebook.com/elena.kocaqi/posts/10213863828935914)

1 Like

Hidheni greqine ne gjyq nderkombetar.

C’eshte kjo Republika e Camerise? Edhe doni t’ju marre Evropa seriozisht edhe beni karagjozlleqe te tilla?

1 Like

per greqine duhet class law-suit nga grup shtetet qe e rrethojne

Po zoti Idrizi, qe nga kendveshtrimi i hajduterise krahasohet me zotin Meta, cfare mendimi ka per kete perpjekje simpatike nga qeveria e Camerise ne azil, me fal ne egzil?

1 Like

class action lawsuit.

1 Like

zotni Idrizi me elektoratin e vet gezojne privilegjin e papare te perfaqesimit politik te nje grupi shoqeror, mbi baza teresisht etnike, a thua se jemi nje shtet federal kombesh.

Me vjen keq qe nuk e konsumova dje kete teme interesante. Mirpo, si te mirresh me nje teme, nderkoh qe sheh dhe tv, e nderkoh shijon edhe darken me vere, s’te ngelet shume kohe per tema te tjera.
Mua me vjen mire qe nje grup shqiptaresh po ndjekin çeshtjen çame, ku Europa dhe europianet, shum pak kane ndigjuar, per te mos thene qe shume prej tyre nuk e njohin kete çeshtje.
E kam thene me kohe/vite, se, shteti shqiptar, mund te bente per kete çeshtje, duke bere film mbi ngjarjet dhe faktet qe kane ndodhur, nepermjet te cilit, Europa dhe bota njifej me nje nga genocidet qe ka ndodhur para hundes se saj.
E pergezoj zj. Kocaqi per kete pune gjigande qe ka ndermarre.

po mer Pjero, jep direktiva , pergezoje zj. Kocaqi, … jopo dergoji nje leter presidentit Metaj ti jape zj.Kocaqi dekuraten ‘‘Nderi i Kombit’’.
-nderkoh ti., ti vet cfare po ben per çeshtjen Kombetare ?? -apo ste ngelet kohe se je i preokupuar fort me problemet e dynjase, Sirise, Iranit apo Lindje e mesme ne pergjithsi…

2 Likes

Belul, lidhu ca me @Vlonjat dhe ate mikun e perbashket andej vlla. Ca do behet per ate problemin e lopeve hollandeze te atij mikut tend? mos tí leme gjerat varur dreqin!

2 Likes

Une deri aty e lashe kur thote: si te mirresh me nje teme kur ke perpara televizorin goten e veres darken me berxolla, dhe ti e merr seriozisht!

2 Likes

Beluloooo, po ngelet te gjithe t’ue permen çeshtjen e Sirise, nderkoh qe ky muhabet ka nja 2-3 vjet dhe e kam mbaruar ate mision, punet hecin vete tani. Une kete vit jam marre me Brukselin psh, por kjo s’dote thote i nderuar se duhet permen pas 2-3 viteve.
Per çeshtjen kombetare, me rane leshte dhe komet, por nuk jam une vendim-marrsi. Une jam thjesht nje qe perpiqet per me te miren per Shqiperine, e siç thone dhe shume te tjere; Te ishin edhe ca te tjere si puna ime, punet do ishin me mire.
Une i kam lexuar librat e zj.Kocaqi (jo te gjitha) dhe do ta vendosja ate, ne lartesine me te madhe qe permban kultura jone.
Po ta takoja, do hapja shishen e veres me te vjeter qe kam, per te.

Piero, znj Kocaqi ishte e beshme, ashtu sic edhe ti i preferon, por nga sa ajo shkruan, punen “gjigande” po e kryejne z. Festim Lato dhe z. Rustem Geci.

Presidenti i kesaj republike e ka perdorur ceshtjen came si carta bianca per te perfituar azil politik per interesat personale. Nuk ka asnje fakt ose shkrim historik qe e pershkruan Camerine me shume se nje krahine shqiptare e njejte me Presheven e sotme.

Drejtesia mire eshte te kerkohet , por ne rruge zyrtare diplomatike e jo me ane te “republikave fantazem” me nje qytetar , i cili eshte dhe presidenti i saj.

Evropa nuk eshte aq naive, por keto dy vitet e fundit eshte rritur influenca e Turqise ne rajon , e cila e sponsorizon kete iniciative, per interesat e vete , kujtome qe camet jane shumice myslimane.
Kete vit ka fakte , qe po zgjerohen makinerite e propagandes Erdoganiste ne Shqiperi , eshte duke u krijuar nje rrjet mediatik i cili do raportoje direkte ne Turqi lajme nga Shqiperia ne turqisht.

Marrëdhëniet shumë të mira miqësore, takimet shumë të shpeshta dhe mjaft miqësore në mes presidentit të Turqisë, Rexhep Tajiip Erdogan dhe kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama po vështrohem me një sy mjaft xheloz dhe të mrekulluar nga popujt e shteteve të ndryshëm…Prandaj e ndjejë veten në Shkodër si në shtëpinë time, si në atdheun tim

Keto jane fjalet e kryekeshilltarit te presidentit turk ne Shkoder para pak muajsh. Ia vlen te kujtohet dhe ajo cfare ndodhi me 28-29 nentor ne Prizren, kur krahas flamujve kombetare u shfaqen dhe flamujt e Turqise , me justifikimin se ne jemi vllezer , festoni ju festojme edhen e po me flamurin tone, ngulisim minoretetet turke ne rajon. Turqia po kerkon te kete peshe fjale ne Ballkan me teper se SHBA ose Rusia , dhe besoj se eshte teper shqetesuese , pasi SHBA e larget mund te kete prezencen me ane te ambasadorit kur nevojitet fjala e nderkombtareve , por pjesen e mbetur te kohes eshte pothuajse inegzistente ne politiken eshqiptare , Shqiperia eshte shume e vogel per ta.
Ne anen tjeter , kemi shkolla ture, xhami qe financohen , bursa studentesh, media , biznese te gjitha nen moton JEMI VELLEZER ! Edhe pse historia e kerkon te vendoset njefare dretesie per ceshtjen came , kur ti e shet atdheun dhe identitetin tend kombetar te turku per inat te grekut , s’ke fituar me shume se cke humbur.

Dhe dicka e fundit , ne Durres ka qene nje piceri e “famshme” quhej Erdogan , ka 2 muaj e kane nderruar emrin e kane vene “CAMERIA”.

Qellimi justifikon mjetin, se perdoim tukoleshet ska ndonje te keqe

Ne fakt po te perdor Turqia ty per interesat e saj po nejse , rrofte Republika Qame

te perdorim njeri tjetrin, kjo eshte jeta

Jeta e krijesave pa shtylle kurrizore ndoshta

e atyre me shtylle, e me bosht

ke dy zgjedhje:

  1. ta fusin greku
  2. ta lepojne turku

perdore shtyllen ti, por kujdes grekun se ta shtremberon

Urbano, po ç’lidhje ka çeshtja çame, genocidi qe kane bere greket ndaj çameve, me Turqine, apo lidhjen e gjete tek nje lokal qe quhej Erdogan e tashme çameria, ppfff.

1 Like