15 vetë shikojnë që kalon një grua, po i 16-ti çfarë bën? (Pjesa e dytë)

Belul djali, lene zhardine vajzen se asaj i rreh sahati gjithnje 12-te, meqe nuk isha ne gjendje te kuptoja se çfar te terhoqi vemendjen ne kete foto, je i lutur te tregosh se çfare te terhoqi vemendjen ne kete foto. Jom vertet kurioz.

Faleminderit per pergjigjen. Puna dhe mediumet e tij jane vertet per t’u admiruar.

un hera e pare qe e shof, e nuk shof asgje per te admiruar tek kjo veper e mutiartistit, perkundrazi. Siç duket duhet te jesh i levizjes femen qe te admirosh kete veper qe tregon se djalli me brire ka dale nga vagina femen dhe eshte krijuar nga lengu i mestruacioneve qe shoqerohet edhe me pizge muti; gjaku dhe muti udhetojne bashke mbasi kane dale nga brimat perkatese. Por nuk kuptoj, muti çfar ka krijuar?

Pa diskutim zhardin kjo osht nje kryeveper e modhe me kuptim t’modh filozofik, teologjik dhe biologjik!

Sigurisht qe cfare vihet ne skene ne parim qendron mbi realitetin e rendomte dhe perben nje veper me impakt mbi publikun, eshte ky misioni i artit dhe qellimi i provave, dhe vete proves gjenerale. Po cfare e ben te vertete nje skene jo reale? Eshte perpjekja per te transmetuar vete emocionin, per te ekstraktuar te bukuren, per te sakrifikuar per nje cast identifikimin e vetes si nje qenie, ku deshirat dhe nevojat e se ciles, kane prioritet mbi perpjekjet per t’i transmetuar publikut nje realitet te bukur e magjepses, nje realitet qe per fat te mire eshte fluid, ndryshe s’do te na jepej mundesia te enderronim per ta perfeksionuar, ndryshe s’do te kishte art. Publiku artistik eshte edhe me i gjere se vete njerezia, publiku eshte ajri, toka, uji e cdo gjallese mbi dhe, e arti i vertete eshte investimi i gjithe kapitalit jetik ne funksion te zbukurimit te saj, ndaj njeriu i arrire eshte aktor i jetes se tij, aktor ne kuptimin qe ate cfare perjeton e shpreh ne menyren me te bukur te mundshme, ne respekt te gjithckaje qe e rrethon, ai qendron hiresisht, ai kontrollon kinetiken e cdo gjesti, dinamiken e cdo fraze, ai ka ndalur kohen brenda vetes per te ekstraktuar dashurine ne kurriz te nevojave e deshirave, e cila i jep rrezatim artistik cdo vepre qe ben ne jeten e tij, cdo levizje e trupit te tij shperndan xixellima magjie. Eshte kjo cfare e ben aktorin e skenes – edhe pse jo real-- te vertete; eshte perpjekja per te bukuren qe neve si qenie na jep madheshti.
Pra nese njerezit jane zhgenjyer nga fakti qe foto eshte e inskenuar, sa te zhgenjyer do te ishin ata nese do te mesonin qe ne mos e inskenuar, foto do te ishte nje rastesi shume e madhe, nje rast i rralle i 2 personave qe dine si t’ia dhurojne publikut emocionin e jetes se tyre, sa te zhgenjyer do te ishin ata nese do te ftilloheshin se vete PERPJEKJET e tyre per te zbukuruar Jeten dhe planetin jane fare modeste?

1 Like

jam pergjigjur ne menyre te koncentruar, por shume qarte , te fotografia e Firences per kete… po ti nuk me lexon mua, ose nuk je i vemendshem.:slight_smile:
citoj veten : ‘‘ndryshimi eshte se foto qe kam sjelle une, eshte shkrepje spontane, ndersa fotoja jote eshte artistike, edhe shume e bukur ! prandaj ka bere edhe histori’’.

tiku ti e ke kap nje detaj , ate te bluzes se saj, ngjyrat jane disi te ngjashme me ato te piktures…
por meqe une isha vendosur pak ne distance per te pare artin ne mur qe ishte ne permasa te medha , 6 - 7 metra, me beri pershtypje kjo gruaja/ shikuesja si ishte vendosur ; perballe vepres ,mu ne qender ku shihet nje grua si ne zgaver… dhe kjo shikuesja mu duk si pjese integrale e artit me ate bluze, sikur kish dale nga ajo zgavra e artit ne mur.

konflikti jone per foton e Firences nuk ka qene se kush foto eshte me e bukur, por siguria jote qe gjithçka ne foto ishte e parapregatitur, deri edhe pozicioni i duarve te vajzes amerikane ishte imitim i Veneres se Boticellit. Kete lloj bukurie nuk ke çe do sepse eliminon rastin, muziken xhaz. Prandaj nuk ka vlere lavderimi yt nese e quan foto komplet te aktruar. Edhe foto i ketij shkrimi qe ishte bere me aktore, prap nuk eshte komplet e parapergatitur, figurantet kalimtare nuk e dine qe po fotografohen.

Nuk eshte problemi qe un nuk te lexoj eshte kushedi çfare tjeter, problemi eshte se nuk po mirremi vesh ku e kemi hallin, un ja mundoj nje gjeje e ti nje tjetre, e deri tani un akoma nuk e kuptoj se ku e ke hallin. Por kam pershtypjen se ti konsideron fotografi vetem shkrepjen e rastit, nisur qe nga diskutimi per foton e Kumit. Edhe puthjen amerikane te famshme qe ke sjelle ne kete teme, ne fakt eshte shkrepje e rastit si foto. Ndoshta gabohem, por ky eshte perceptimi im, dhe prandaj po e zgjas muhabetin. Por ti mund te ishe me i qarte dhe i prere, keshtu nuk do kishte keqkuptim ose njeri gozhdes e tjetri patkoit.

Se ku e kam hallin une nuk kam çfar te them me teper, kam shkrujt dy shkrime per kete. Megjithate jam gati te bej akoma sqarime nese do.

jo vetem kaq sa thu ti, por kjo gruaja rrumaduce si fizionomi ka ne vete tere shemtine e vepres. Un vura ne dukje vetem kemishen, se nuk ma mbajti te them me teper, mendova kushedi mund te jete person i afert me Belulin e keshtu e lendoj duke fol me teper.

une nuk kam ndonje hall mor vlla !
une nuk konsideroj fotografi vetem shkrepjen e rastit. -perkudrazi edhe foto ‘‘te stisura’’ , kompozime me shije artistike me pelqejne shume. -por mund te them qe kam nje parapelqim per shkrepjet spontane, jo per te gjitha natyrisht.

Tori, si esejist dhe kritik i moth, duhet t’i beje nje kritike qe shkon pertej asaj qe shikon ne menyre selektive ne pikture.

zhardin, sepse si vertet i modh shikoj dy felat: te ketushmen selektive dhe pertej te ketushmes, dmth edhe felen e te pertejmes. Kurse te vegjlit nuk shofin as te ketushmen, shofin vetem dyfelet ngambrapa, biles as kete nuk e shohin, sepse jua shef Marloni.

halli hallit nuk i gja!

vallaj hall i moth osht te mos kesh hall!

un s’kom nai hall mer jau, Peshku nuk me jep buke, nuk me mban familjen, nuk esht kryesor per jeten time. Un vij ktu vetem per gallate, per te kalu kohen e lire, ate kohe qe me mbetet mbasi ze dashnore! dhe mbasi pi ilaçet!

Kjo eshte nje poze e bukur, dhe jo e rastit; shkrepje aga!

Meqe jemi te fotografia, pavaresisht artistike apo spontane, kush e gjen cfare eshte ajo lakuriqja?

1 Like

nga takat e larta , kuptohet çfare eshte… ndonje gjynafqare e shkundur qe e kane fotgrafuar ne ndonje hotel ndofta ?

Titulli dhe permbajtja sqaruese a cfare quhet krijon ca peshtjellim. Qoftelarg ne quajme shokun Enver, nentitulli thote “vite tranzicioni”, ndersa fotot vete jane nje mish mash i atyre qe mund te kete bere ky greku andej nga fillimi i viteve '90 (ku perfshihet edhe kjo fotoja e kesaj hallexheshes besoj me skajin tjeter, kengetaren e shquar) me foto te gjetura nga koha e qoftelargut, jo koncerte, jo spartakiada, jo recelna e marmalata.

Do t’i shkaterrosh, t’i besh pluhur feloret. :slight_smile:

Tiku, dozat e modestise tende kane mberritur nivele te mdhoja. “Slow down” sic thote nje repist ne nje kenge qe s’ia mbaj me ne mend titullin.

un nuk luj pjesen, perveçse kur du me u talle. Por ti nuk kupton kur un e kam me verte dhe kur me tallje, sepse ti gjithnje lu pjesen e repistes modeste.

1 Like

2 Likes