550 vjetori i vdekjes së Skënderbeut

Nuk po me sqaron se per cilet fe e ke fjalen. Nje katolik nga Shkodra mesjetare do mund te kuptoheshe fare mire me nje katolik nga Venediku i asaj kohe, me kushtin qe di gjuhen perkatese, se normat, tradicionet dhe morali do ishin respektivisht te njejta. Ndryshimi i etnise ketu nuk do sillte percarje. Perzierja e fese me kombin ketu ne kete teme eshte i gabuar.

Burimi: Portrait de Gjergj Kastrioti Skanderbeg (ou Georges Scanderbeg) Georges Scanderberg, 1405-1468) roi d’Albanie . In ‘Histoire des Papes (…) Crimes des Rois-Reines-et-Empereurs a travers les siecles’ par Maurice Lachatre, 1863 .

image

1 Like

po mir na sqaro pse nje katolik i etnise kroate dhe nje nje katolik i entnise italiane ose i etnise austriake i thyen kafken njeri tjetrit.

ç’paten, ishin mire, pse ju hyri zekthi?

ne themeli te irritimit nese thua dicka me pak se hiperbola lavderuese , te disa memedhetareve me qellime te mira e patriotike por naïve qendron sindromi i malokeve ballkanas qe ne mungese te harritjeve kombetare e mbajne gjalle veterespektin kombetar me bemat e te pareve te tyre .
ceshtja shtrohet :a do tua mesojme kalamaqerve historine si nje mjet per te ngjallur krenarine kombetare apo si mjet per te mesuar te verteten , per te ndjekur faktet kudo qe te cojne pavaresisht se mund te na pelqejne neve apo jo?

1 Like

ahahahaha :laughing:

jo vetem kaq, por edhe: “Shum mire po ta ket bere, sepse rezulton edhe profet i epokes ngambrapa”.

Arban, meqe e paske shum per zemer kete teme, nuk e di nese e ke lexuar nje te fresket te ngjashme me komente me interesante dhe me te interesuara per te mbrojt ide:

“Why then 'tis none for you; for there is nothing either good or bad, but thinking makes it so.”

Ne jemi 80 milionë turq, kurdë, çerkezë, gjeorgjianë, romë, boshnjakë dhe shqiptarë”, citohet të ketë thënë lideri turk Erdogan

I menjehershem ka ken reagimi i kryetar i i PDK, Nard Ndoka për ket deklaratat te kryeministrit turk, Rexhep Taip Erdogan për etnitë që përfshihen në Turqi.

Ai kritikon edhe kryeministrin shqiptar Edi Rama duke thënë se duhet t’i përgjigjet kësaj deklarate, pasi kombin shqiptar as prejardhja e as gjuha nuk e lidh me asnjërin prej këtyre kombeve aq me keq me Romet.

“Erdogani mbetet një otoman, që po pengon vendin e tij, por edhe vendin tonë drejt integrimit europian! Ky është viti i Gjergj Kastriotit, jo i Recep Tayyip Erdoganit! Ky është vit europian; jo otoman!”

a nuk deklaroi tervit kumandari juaj ne stamboll se jemi si bicim vellezerish me turqit ?apo you ka zene amnezia:grinning::grinning:

Po cfare ka thene Erdogan per tu kritikuar? Dhe cfare ka te pavertete aty? Qe nuk ka pakice shqipetare ne Turqi? Po sigurisht qe ka. Vete imzot Fan Stilian Noli ka lindur ne Ibrik Tepe , nj komunitet qe banohej kryesisht nga shqipetare brenda teritorit te Turqise. Kjo sa per ta ilustruar. Po ti o Kapo me Nard Noken meresh? Te dija me pak budalla.

1 Like

I Motho, nuk e kam per zemer fare temen, per mua ky muhabet eshte: Hedhin budallenjte e shmutizimit nje gur ne lume … Une sic e sqarova, nuk e zhvendosa te ashtuquajturin diskutim ne ceshtjet “morale”, pra “c’te keqe ka”. Se po hapej kutia e Pandores e “c’te keqe ka”-ve, nuk do mbyllej kurre. Ja, meqe kam hamendesuar nga ato qe ke shkruar, se nuk e kam lexuar vete, qe Kapo te ka akuzuar per “fuks 5-leksh” (Kapo qe vuan nga sindroma e Stokholmit, nga familje e perndjekur qe i shkon pas Komandantit sekretar Partie), atehere c’te keqe ka kur del nga burgu pas njezet vjetesh dhe meson qe ai qe te ka kallezuar nuk eshte ndonje fuks 5-leksh, po gruaja jote? Kjo nuk t’i ndryshon vitet e burgut, i bere qe i bere. Po le te biem dakord qe nuk eshte njesoj, te hapet nje plage me e madhe. Ose qe te kthehemi me ne teme, cfare do te ndryshonte nese Skenderbeu nuk do ekzistonte fare. Ose me gjere, nese Shqiperia nuk do ekzistonte fare? Asgje, toka njesoj do rrotullohej. Po nuk besoj se eshte kjo pergjigja. Kjo pyetja qe ben Blendi dhe pergjigjja qe i jep, e them me keqardhje, eshte nul, une e quaj “kullere”, “metro”, “kozmopolitane”, “liberale”, “mutikulturaliste”, veri cfare epiteti te duash, vetem realiste e te mencur mos e quaj. Se mendo si do te vinte nese je familjar i dikujt qe eshte vrare nga serbet jo nje shekull me pare, po nje dhjetevjecar me pare, “per flamurin e Skenderit” dhe meson se Skenderi eshte gjysme serb. Pra, me gjere, si ndihesh kur heroi yt kombetar gjenetikisht i perket pergjysme armikut me te eger te kombit tend qe ka ushtruar gjenocid ndaj teje. Keta “kullerat” si Blendi kujtojne se jetojne ne Skandinavi e kane per fqinj danezet e suedezet dhe jo kafshe si serbet e greket. Pak dite per pare u vra ai serbi ne Mitrovice, Ishte nder me te moderuarit, thane. Ky nder me te moderuarit u denua per krime lufte. Mendo si jane “te pamoderuarit”.
Tani te kthehemi te shmutizuesit. Ka shmutizues si Alba me zamete ngambrapa qe te marrin gjak ne vetull per te verteten historike, o do ta nxjerrin si ka qene “Skenderbeu historik” dhe t’ia heqin te gjitha levozhgat e mitizimit, o nuk do t’i trese dheu. Jo per gje, po se “Skenderbeu historik” do ta beje boten me te mire, bota eshte keshtu si eshte tani, me keto halle qe ka, vetem se prej “Skenderbeut mitik”. Ka shmutizues si Lubonja qe shkojne pak me thelle e me gjere, duke thene qe mitin e Skenderbeut e perdorin politikanet dhe qe mitizimet ushqejne nacionalizmat ne Ballkan e jane te rrezikshem. Mund te hidhen poshte lehte keto “arsyetime”. Nuk besoj se Skenderbeu eshte aq “trendi” sa te jete perdorur kaq shume nga politikanet per te fituar vota a per t’i hedhur hi syve popullit e per ta bere te harroje hallet e perditshme. E as nuk i ka bere shqiptaret kaq nacionaliste sa te vrasin fqinjet ne emer te Skenderbeut. Perkundrazi, Skenderbeu vetem mund t’u jape shqiptareve nje ndjenje te shendeteshme krenarie per ate qe jane, ndjenje te cilen nuk ua ka dhene sa duhet, perndryshe nuk do ta kishin katandisur vendin aty ku e kane katandisur dhe nuk do donin te largoheshin. Lufta kunder nacionalizmit duhet bere ndaj atyre kafsheve fqinje te shqipove qe thashe, jo ndaj shqiptareve qe nuk e duan vendin aq sa duhet, le te kalojne ne nacionalizem. “Know your audience” thone amerikanet ne keto raste.

2 Likes

puna është se fatet e shqiptarëve kanë ngelur në dorë të kategorisë ‘‘alba dhe kapo-aleko’’! është e kotë të përpiqesh me argumente logjike tu mbushësh mëndjen këtyre të bëhen njerëz me dinjitet dhe të drejta! përbotistët,fetaristët,krahinaristët, mund ti futësh për lehtësi grupimi tek ‘‘evgjitët kulturorë’’.këta të gjithë i bashkon kompleksi i poshtësimit! nuk ua drejton dot gungën në kurriz. ajo pakicë që ka dinjitet dhe e quan veten shqiptar,duhet të shprehet më me forcë . kur kjo kategori nuk ja doli dot në 13-n ,kur përbënin shumicë absolute,tani as që bëhet fjalë!thjesht duhet një shkundje .

1 Like

Nuk dua te marr Alben neper goje, por marr shembull nje marrje pozicioni te saj (qe mund te ishte i kujtdo qofte tjeter) ne nje koment te bere diku, dikur, per te ilustruar mentalitetin: thjesht e bukur, lavderonte racen cifute sepse ka nxjerrur njerez te medhenj. Nuk them te na akordohet edhe neve nje cmenduri ideje si suksesi apo deshtimi si trajte gjenetike (per sa mendoj per gjenetiken ne lidhje me madheshtine apo vogelsine e races, futemi ne fushe naziste) por nuk eshte fare shume te lejohemi pa u qortuar te nderojme e te kujtojme qe ne historine tone te pergjakur e te shtypur ka pasur dhe njerez te tille si Skenderbeu qe kane krijuar rezistence ndaj pushtuesit dhe shtypesit te huaj.

Ceshtja se si mesohet Historia ne shkolle, i perket akademikes dhe akademikeve. Sikur ka pak lidhje ne nje teme ku diskutohet per çmitizimin. Mitizimi, nderimi, kujtesa jane pjese mese normale dhe te shendoshta e cdo kulture, e dashur Alba. Nuk eshe e pazakonte qe kudo te shkosh te hasesh monumente, apo festa ne nderim te njerezve apo diteve qe kane shenuar historine.

Gjithe kjo qe ke shkrujt mund te reduktohet thjeshte qe ti je nje “konsevator”; e ve ne thonjza se kam vene re qe ne pergjithsi je politikisht i majte (me teper nga lloji i sulmit kunder te djathteve), dmth i bie te jesh progresist. Nuk eshte ndonje qamet i madh ky lloj kontradikte ne nje kohe ose epoke qe ne vetvete eshte kontradikta absurde.

Pra ne kete teme ti i bie te jesh me kombetaren e te djathtes klasike, cila eshte nje fele legjitime, siç eshte legjitime fela tjeter qe kundeshton me perfaqsues Alben, Blendin, etj. Garant per kete legjimitet eshte demokracia, dhe venia ne dyshim i ketij legjimiteti automatikisht rezulton venie ne dyshim e demokracise qe presupozon dy fela. Nuk ka demokraci pa dy fela.

Pra edhe nje tjeter kontradikte, ju edhe doni demokraci, por e doni me nje fele. Jo pune qe s’behet, atehere quhet gje tjeter.

Sidoqofte doni ç’doni ju, apo kundeshtaret tuaj, ne kete situate vetem nje vere ne uje mund te beni, sigurisht mund te beni edhe nje dor muhabet, ne parlament, ne media, ne blog e kudoqofte tjeter.

Mitizimi ndihmon perkohesisht por jo kur behet e veterte e perjetshme.
Per ceshtjen ne fjale :
Fama e skenderbeut e krijuar nga priftnat e Vatican me Marin barletin ne krye dhe e rizbuluar nga De Rada beri shqiperine apo me mire identitetin shqiptar ne shek XIX .
Vepra e tij shkaterroi shqiperine Ne shek XV .

Nga cili personazh tjeter ne histori do te frymezoheshin me mire?

Mitizimi eshte pjese e natyrshme e shoqerise. Nuk do te kishim as trashegimi artistike, kulturore e as historike pa te.

https://www.google.it/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=9&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiOyZX0gO_YAhVDwBQKHUuqDhYQFghOMAg&url=https%3A%2F%2Fwww.ikvi.at%2F%3Fp%3D8646&usg=AOvVaw3hzrHCYzTQT6N8ij6Rgc_q

Nese ti quan plakun Mere dhe sejmenet e tij ACDC, Kapo & co te djathte, atehere jam i majte. Por po te perifrazoj Ibrahimovicin, sa eshte ime më e virgjer, aq jane keta te djathte. Edhe une jam dyfelor sigurisht, afroj me grupin e mikut tend qe te mungon aq shume O Cimo!, po sec kam dicka te vecante, ashtu si edhe Zhardina, meqe e permende, sec ka dicka te vecante nga grupi Gjembi, “konservator” brenda dhe “progresiste” jashte. Mbase e vecanta ime eshte qe ne perpjekjen per t’u ngjitur lart e per t’u bere mbifelor si ti, bera nje vere ne uje dhe me shume u bera jofelor, nga ata qe ti i ke me shume zet, meqe njefeloret e kane nje ideal, ose dyfeloret dy, kurse ne jofeloret jemi njerez pa ideale.

trumpit i duket vetja stivi rivs