550 vjetori i vdekjes së Skënderbeut


#21

Hanko Halla.:smiley: , me dole ne shteg ne temen e duhur. -e mban mend te ajo tema e Much qelbanixit.:smiley: qe kishte bere nje monografi pacavure si surrati i vet, medemek zbulime historike per Skenderbeun… aty ti solle nje shkrim nga studiuesi i modh Vehbi , i cili ne fakt nuk thoshte ndonje gje te mencur, thjesht me elokuence gjuhesore stiste per bukuri nje rremuje argumentash pa kuptim… dhe argumenti me i modh i studiuesit te modh ishte ; ‘‘perderisa Skenderbeu eshte heroi jone Kombetar, si ka mundesi qe nuk kemi kenge folklorike te trasheguara per te dhe bemat e tij ?!’’

Ok. te ajo teme debatuam, dhe te jam pergjigjur perse ‘‘nuk kemi’’… gje qe ne fakt e pohonte edhe Vehbija po ne ate shkrim, por si nje argument qe i interesonte per dicka tjeter…
-sidoqofte, une te pata thene : eshte e pamundur te kemi ne Shqiiperi kenge te trasheguara nga gurra popullore per Skenderbeun sepse turqit u kujdesen ne 500 vjet te cbenin dhe te zhduknin gjithcka kishte te bente me Skenderbeun, plus ndryshimit te thlelle kulturor qe pasoi… jo me kot ne e pesuam me keq nga te gjithe popujt e Ballkanit (gje qe e pranon edhe Vehbija)… te pata thene gjithashtu ,qe nese do te duam gjurme te Skenderbeut ne folklor, nuk duhen kerkuar ne Shqiperi, por te Arbereshet qe iken dhe u shperngulenkudo ne Evrope. Itali, Kroaci, Bullgari, Ukraine… etj etj. Arbereshet e Ukraines, p,sh, qe permblidhen vetem ne 2 fshatra, festojne me fanatizem, nder shekuj , festen e Shen-Gjergjit, per nder te Gjergj Kastriotit

dhe shiko se cfare degjova rastesisht … nje nene plake 94-vjecare, Arbereshe e Zares (Kroaci) , kendon nje kenge te vjeter per Skenderbeun:slight_smile: -ja, kshu kshu, thuaj Vehbise, po edhe ti bashke me Vehbine…:smiley:


#22

#23

Aria e operes Skenderbeu,te Antonio Vivaldit.


#24

Po ajo hematoma tek kofsha e djathte?!!!


#25

Mire qe eshte vetem bust. Imagjino te ishte monument!


#26

nashi e kemi thene se shqipot pavaresisht se hala nuk kane mesuar si te qeverisen e te mbajne nje shtet jane formuar si komb e miti i skenderbeut sherbeu si gur themelie.Vehbiu e njerez te tjere te mencem perpiqen te hedhin drite mbi personin e vertete historic .


…Statujat e Skënderbeut në qytete të Evropës, emrat e rrugëve dhe të shesheve, dhe nderimet e tjera që i bëhen atij burri, nuk kanë shumë të bëjnë me shqiptarët dhe Shqipërinë; por me Skënderbeun atlet të Krishtit…


#27

#28

booo, kush e thote kete trapllek, Vehbija ? -se nuk marr mundimin te lexoj shkrimin e tij. -po mire, ky Skenderbeu ishte Alien keshtu, apo vinte nga bota e perrallave ?! -edhe rilindasit e zgjodhen rastesisht, figure mitike, edhe shpiken nje mit… te vrane o Miti te vrane, oiiii:smiley: -Skenderbeu ishte princ, arber paraardhes i shqiptareve, komandantet dhe aleatet e tij ishin 90 % fisnike areber-shqiptare, gjithashtu edhe ushtaret e tij… edhe keshtjellat ku jetonte , luftonte e i mbronte, ishin e jane shqiptare… atehere si nuk paska lidhje te drejtperdrejte me shqiptaret , dmth me historine tone te mesjetes??
edhe evropianet, ne cdo nderim ; bust, emer rrugesh etj e theksojne fort kete fakti, dmth qe eshte Hero i Shqiperise … ne Londer…
ne Rome te sheshi Albania… e kudo…
prandaj keto lloj argumentash ju bejne qesharake.


#29

Me duket po e keqkupton. Une e lexoj qe statujat dhe nderimi i tij ne Evrope u be jo se ishte shqiptar por sepse mbrojti evropen (qe ishte e krishtere) nga dyndja myslimane. Edhe serb te ishte, ato njelloj do ja benin nderin. Keshtu te pakten e lexoj une.


#30

Skenderbeu ishte Arber, dhe te gjithe arberit liridashes dhe fisnike, mbas vdekjes se tij dhe pushtimit te trojeve arberore nga perandoria Otomane, e braktisen token e tyre per ne Itali, Greqi e gjetke. Ata qe ngelen dhe u islamizuan u quajten shqipetare.


#31

#32

mere njehere mundimin per te lexuar shkrimin e tij.me kujton xaken qe ishte me aktivi ne sulmet kondra librit te oliver Schmidt megjithese pranoi se nuk e kishte lexuar fare :smile:


#33

po ky sulmi me i modh: nuk e kom lexu!

tjetri sulm i mbetur eshte: si tja bejme qe te mos lexojne as te tjeret?!
(sinjalizo adminin)


#34

-nuk mendoj se e kam keqkuptuar… puna eshte se Skenderbeu ishte arber–> shqiptar dhe pikerisht me keto lloj teorish keta synojne jo vetem ta cmitizojne Skenderbeun por edhe ta quajne si te parendesishme etnine e tij. qe dmth, terthorazi mohojne vijimin ,normal, historik te Kombit tone.
une nuk e di nese Moxarti i krijoi veprat ne kohen e vet si “austriak” ?! sepse nuk kishte Austri aso kohe… por ama di qe austriaket sot e mbrojne me fanatizem etnine e tij austriake… jane grindur me gjermanet per kete kombesine e Moxartit (qe fundja keta jane vellezer,nje race) dhe nuk lejojne te diskutohet fare dhe mburren me te !
ashtu sikurse mburren italjanet sot me me artin, kulturen dhe figurat historike te mesjetes , nderkoh qe ne mesjete nuk kishte as Itali dhe as italjane… e keshtu mund te vazhdoj me te gjithe kombet e shquara te Evropes sot, qe mburren me figurat historike te mesjetes se heret e te vone… -atehere nuk e kuptoj ; pse mos te mburren edhe shqiptaret sot me historine e tyre te mesjetes, (para)osmane ku Skenderbeu ishte kulmi ?!


#35

Jam kunder censures. Po na vdiqen: hap peshkun e vetem per Trump-in lexoj.:grin:


#36

E drejte, e kemi shkelur ca me trampin. Me mire te bisedojme per Saren.

P.S. ka plot tema te tjera te hapura jo per trampin ku mund te diskutoni.


#37

Jo po serb,jo po atlet ( në 3000 metërsh?:blush:),jo po dreqi me të birin ! Mbret i Epirit thotë vula! As për Evropë,as për krishtërim nuk luftoi! Për trojet arbëre, shqiptare luftoi. Kaq. Jo po luftonte për integrim evropian! Thjesht një karderr shqiptar që nuk pranoi rolin e jevgut!
Prandaj evgjitëria e sotme nuk e ka për zemër


#38

Me ate qe kam lexuar, A.V. mbron nje kombetarizem te bazuar tek humanizmi, dinjiteti dhe e ketushmja duke iu dhene me pak vlere apo peshe referencave historike. Cmitizimi, ne kete rast, kam pershtypjen qe nuk ka funksionin objektiv te zbardhjes te se vertetes historike ( ne fund te fundit formati i blogut nuk e mundeson kete ), por te nenvletesimit te lidhjes tone identitare me mitet.


#39

Sidoqofte Skenderbeu nuk mund ta kete kurre heroizmin mitik te Trump.


#40

Uroj qe politikanet tane te te gjitha kraheve ,te mos ta fshehin kur te vij vella Erdogan per vizite …