550 vjetori i vdekjes së Skënderbeut


#41

https://l.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2F27.al%2Fcfare-kishim-para-pushtimit-turk%2F&h=ATNcWM-BADgidKrVLu0YgVdWZOdy53jnX699YysoKPd7i2ZETJcu6CI8OBkco413uwQKEfvN-mHFV8NC8aC-q_zaRZA-q7NkGTSkfE8RWWvFiFL6d49WICi8z7vrz5HjGxarNbRxRUL4_y_1verPBKEFC_FGAHn4hHeY3u2lWzO33IxI73fDbfxdJg4Yg8J_kHDcm17unjnSGdrccyiB2gh2_-JHLGWfv1kGEZsG_5cVIFwErBg3x8hfZhP5_a2l_uV37dZycGztc1JZC4OgpT8Y2l_Ok7JKxprjLlYmHA


#42

Si thote prof. Xhufi, tani ka ardhur puna jo te cmitizimi i Skenderbeut, po te cmitizimi i Sh©mitit, te vetmin autor qe kokrra si ti, Lubonja e Vehbiu kane lexuar (nese e ke lexuar ti) dhe e marrin sikur c’ka thene ai e ka thene Perendia. E forta eshte se keta kokrrat, bashkuar edhe ata xhihadistet si Olsi Jazexhiu, thone qe atehere nuk na paska pasur shqiptare, po ama na paska pasur serbe. Dhe as puna e nenes se Skenderbeut si serbe nuk eshte e vertete, po te kesh parasysh autore serioze, si Plasari per shembull. E ka theksuar disa here qe dime vetem qe eshte bija e zotit te Pollogut, po se cfare eshte zoti i Pollogut ende nuk eshte percaktuar. Xhufi thote se ishte e bija e princit te Tribaldeve, po as perkatesia etnike e Tribaldeve nuk dihej mire. Por argumenti me i logjikshem per mendimin tim eshte qe as Barleti dhe as Gjon Muzaka me vone, nuk thone gjekundi qe mamaja e Skenderbeut ishte sllave a serbe, qe mund ta kishin bere fare mire, se shqiptaret dhe serbet ne ate kohe nuk ishin armiq si tani dhe nuk ishte mekat te kishe grua, mama a gjyshe serbe. Edhe nje gje tjeter per cmitizimin e Shmutit, te vene re nga cmitizuesit e tij. Ishte nje plagjiator, qe nuk ka thene asgje te re, po i ka marre tezat nga nje anglez pa e cituar. Prej tij e ka marre edhe tezen e hakmarrjes, qe edhe kete e hedh poshte prof. Xhufi. Po te ishte puna e hakmarrjes per baben (qe prape nuk ka te dhena qe eshte vrare nga turqit thote prof. Xhufi), pse nuk e beri kur ishte ne oborrin e sulltanit, po duhej te kthehej ne Kruje per te marre hakun. Eshte si ta kesh inat Trapin e te punosh ne Shtepine e Bardhe, dhe per ta vrare te kthehesh ne Shqiperi. Ti dhe kokrra si ti, lexoni ndonjehere edhe burra te mencur si prof. Xhufi, Frasheri e Plasari, jo vec sharlatane si Shmuti.


#43

Xhufi eshte prupagandist i agjitpropit Te partise kamuniste qe hala ciceron per sukseset e socializmit ne kohe Te Dulles.
Llafi po behet ne ndryshimin midis skenderbeut mitik dhe atij historik .fakti qe sherbeu si gur themelie I ndergjegjes kombetare Te shqiptareve ne shek XIX nuk do Te thote se kishte ne mendje interesin e shqiptareve apo Te bente kombin kur leftonte turqit ne shek XIV .eshte si puna e atij mjekut ferid murad qe u nis te shpikte nje ilac per zemren dhe pa vetedije i beri derman nje organi tjater :blush:


#44

kjo quhet “eterogjeneze e qellimit” , dmth qe njerzit kujtojne se bejne nje gje te caktuar, e ne fakt bejne nje gje tjeter ose krejt te kundert. Sipas Hegelit, qe intuitoi i pari kete ide, ne kete menyre ka ecur perpara shoqeria njezore, dhe kjo eshte ecje natyrale te gjerave: ti kujto se bo i gjo, psh ferko nje fele, ne fakt bo te kunderten, je duke ferku felen perkundruall.

dhe prej kohes se Hegelit heterogjeneza eshte bere gaygjeneze, lemsh para porte, ti kujto se bo i gjo, ne fakt nuk bo asigjo. Ti kujto se je duke shku ngapara, ne fakt je duke shku ngambrapa, ti kujto se je duke ja fut ngapara, ne fakt po ta … Marloni …


#45

Edhe ku eshte lidhja mes Hegelit dhe Skenderbeut ketu!?


#46

Skenderbeu u lavderoka qe ka dashur te beje komb kshu?!


#47

Sulltan murati, pajaziti, car llazari car dushani etj, qe kane jetuar pak a shume ne te njejten periudhe historike me skenderbeun, paskan qene te vetedijshem qe po luftojne per vendin e gjakun e tyre osman ose sllav, ndersa skenderbeu nuk paska qene i vetedijshem qe po lufton per vendin e gjakun e tij arberor?! Çudi si u kthye drejt ne Kruje e jo ne beograd vatikan apo viene!


I pafani Skënderbej (I)
#48

lidhja midis Hegelit dhe Skenderbeut ketu (dhe shume personazheve te tjere historik) e kam thene me se qarte ketu, qe Skenderbeu u nis te beje nje gje dhe bitisi nje tjeter gje, si edhe vete Hegeli, qe u nis per treguar qe historia ka per synim te Idene Absolute, dhe historia bitisi qe ka per qellim Marlon Ngambrapen.


#49

sido qe te jete , ne kemi trasheguar ne SHQIP kenge te vjetra per Skenderbeun . kuptohet, nepermjet Arberesheve sidomos atyre te Italise…
po nuk e dime nese ne trashegimine folklorike greke apo sllave ekziston ndonje kenge per Skenderbeun ? -cfare thote Vehbjia , Muchi & co… -a kane bere ndonje liber / studim per kete ? pranojme edhe kenge serbe ,qofte edhe nga Zdravko Çoliç… https://youtu.be/PinmWhuDQJk

:joy:


#50

Albtalebant komuniste prishen Kishen e Vau Dejsit e shekullit XIII-t ku Skenderbeu vuni kunore martese

Monumenti i arkitekturës romanike-gotike kishte mbërritur në kohët moderne i paprekur, i ruajtur më së miri nga shqiptarët e të gjithë brezave. Kishte mbërritur i ftohtë e i bukur, rrethuar nga pëshpërimat e gojëdhënave, sipas të cilave, aty ishin falur duke paqësuar shpirtrat e tyre, qoftë parakohësit, apo bashkëkohësit e Skënderbeut e me radhë të tjerë shqiptarë të mëdhenj.
Ky krim antishqiptar ndaj historisë së kombit shqiptar u mbyll pa asnji pasojë për askend. Urdhnin për shkatrimin e Kishes Katolike shqiptare – Monument Kulture i arkitekturës romanike-gotike të ndërtueme shumë kohë para shekullit XIII-t, e kishte dhane si gjithmonë Partia, që drejtonte gjithkend e gjithçka. Në rastin konkret urdhnin e ka dhane Sekretari i Komitetit të Partisë së ndërmarrjes N.SH.N të kantjerit të Hidrocentralit të Vau Dejsit, kandidati i Komitetit Qendror të Partise, shoku Fadil Ymeri, ndërsa nga ana shtetnore, per ekzekutimin e urdhnit te partisë, e kishte dhanë drejtori i N.SH.N-s së Hidrocentralit të Vau Dejsit shoku Emin Mysliu. Këte histori ma pat tregue hollësisht edhe miku im i ngushtë, eletricisti antar partie Ymer Sh., që zbatoi urdhnin për eksplodimin me korrent elektrik të dinamitit për hedhjen në erë të kësaj Kishe, Munumet i çmueshëm kulturor por edhe histroik, mbasi aty kishte vue kunoren e martesës heroi ynë kombëtar Gjergj Kastrioti. Due të vè në dukje se shkodrani (i zbritun në Shkodër) shoku Fadil Ymeri ka qenë nji ndër figurat ma injorante, ma osmanfanatike dhe ma antieuropiane në Shkodër, mes shkodranëve osmanfanatikë sekretarë të Parë të Komitetit të Partisë së Shkodres si shoku Muho Asllani, shoku Xhemal Dymylja dhe sekretarit te Komitetit te Partise Shkoder shoku Xhemal Dini. Ka qenë pikrisht ky soj elementi alb-taleban me maskë komuniste, që bashkpunoi aktivisht dhe me zell te madh me sllavo-komunistat për të luftue dhe zhdukë çdo gja dhe çdokend me kulturë shqiptaro-europiane dhe shqiptaro-kristjane.
Krejt ndryshe nga serbët, na shqiptarët, që historikisht tash gjashtë shekuj rresht kemi qenë gjithmonë e zeza e vetevehtes, tue varrosë me duert tona trashëgimitë e së shkuemes sonë, me në krye alb-talebanët me maskë komuniste, Fadil Ymerat, Emin Muslitë, Xhemal Dymylat, Muho Asllanat, Xhemal Dinat deri tek Enver Hoxhat, Mehmet Shehat, Feçor Shehat, Manush Myftitë e Haxhi Lleshat me ish perfaqesuesin e ketyne alb-talebnave në OKB shokun Abdi Baleta dhe të tjerë anadollakë osman-sorollopë që hodhën në erë me dinamit Kishen tonë katolike shqiptare të Vau Dejsit, Monument Kulture i arkitekturës romanike-gotike, e ndertueme shumë kohë para shekullit të XIII-t, por edhe monument me randësi të madhe historike, sepse aty vuni kunorë martese Heroi ynë Kombtar, europiani antiosman Gjergji i Madh, i biri i Gjon Kastriotit, SKENDERBEU. Këta ekstremistë fanatikë muslimanë alb-talebanë e hodhen në erë Kishen katolike autentike shqiptare krejt njisoj siç i hodhen në erë me dinamit ekstremistët fanatikë muslimanë afgan-talebanët dy monumentet e Budës, të shpallun nga UNESCO Monumente të Kulturës Botnore.Dikush prej tyne mund të hidhet e të më thotë se këto nuk ishin alb-talebanë, por ishin ekstrem-komunista….Jo Zotni! Nuk asht ashtu! Mbasi këta paskan qenë, demek, ekstrem-komunista dhe jo alb-talebanë, ateherë pse hodhen në erë me dinamit pikrisht Kishen Katolike të Heroit Kombëtar, anti-osmanit Skenderbeut dhe nuk hodhen në erë edhe xhaminë e Et’hem Beut, të ndertueme me mbështetjen e pushtuesit turk-osman 6 shekuj ma vonë ne vitin 1831, në qendër të Tiranës dhe sa e sa xhami të tjera në Shqipni, ndërsa gjatë 50 vjetëve të diktatures së tyne sllavo-talebane nuk lanë në kambë asnji Kishe katolike autentike shqiptare, të cilat vertetojshin autenticitetin shqiptar të tokes në të cilen ishin ndertue keto Kisha?Por alb-talebanët e djeshem dhe alb-talebanët e sotëm janë njisoj si të gjithë talebanët e tjerë të botës, që hedhin në erë me dinamit çdokend dhe çdogja budiste, ortodokse, katolike o çfardo qoftë tjetër që nuk asht muslimane. Prandaj unë nuk tham kot se:Na shqiptarët duhet të mësojmë per t’i ruejtë “Tapitë” e tokave tona!
Paul Tedeschini-Itali


#51

O kaposh ,ky që citon është më keq se Alba!:blush:.sikur ti je më mirë xhanëm​:blush:!. Thjeshtë, personazhe si ju nuk e lënë të djathtën shqiptare të dalë në skenë. Sepse e djathta nuk bëhet me jevgjë!


#52

po e majta a mund te behet me jevgj?

pys meqe jom familje jevgu nga te bregut te lumit.


#53

Ti je legjende ne mendjen tende je .lumthi ti per mendjen qe ke :blush:


#54

P Tiku mos i bëj me keq sealba😊!jo se je shumë larg!


#55

[quote=“machitewa, post:47, topic:3841”]
Çudi si u kthye drejt ne Kruje e jo ne beograd vatikan apo viene!
[/quote]Ne kruje thone kishte feudet e Te jatit.car lazari dushani etj ishin feudale qe leftonin per zoterimet e tyre .keto ngjyrimet romantiko nacionaliste iu veshen atyre ne shek XIX gjate levizjeve nacionale te popujve te ballkanit the rallying cry e Te cilave ishte kontrasti midis Te tashmes mizerje dhe te shkuares se shkelqier .”ti ke pas qene nje zoje e rande “ shkruante pashko vasa .


#56

#57

43 piano sekuestruan dhe i dogjen ne zjarr talebano- komunistet kur pushtun Shkodren ne 44


#58

Shyqyr që e çliroi Mali i zi në 13-n Shkodrën !më prosllavë se katalikt e Shkodrës nuk janë as rusët! Po ti shprehu më hapur dhe mos u fshih mbas komunistëve,se grupi i parë komunist në Shqipëri nga katalikt e Shkodrës u formue😊! Nuk fshihet antishqiptarizmin mbas antikomunizmit o kaposh serbi


#59

A dini gjo? A e ka thon me verte Skenderbeu ne nji nga ato letrat qe i dergoi Shefit te Napolit athere qe ‘sido qe te shkoje muhabeti, une jam shok i virtytit dhe jo i fatit’ ? nqs po, ka qen figur dhe i bie ta ket majt fjalen.HERO
Skenderbeu Mbret


#60

Me nje te rene te lapsit kjo?!

Sot nderohen si heronje e baballare te kombit serb. I cmitizove fet e fet edhe keta, se seshte marre ndonjehere kush ne serbi me cmitizimin e tyre.

I biri i skenderbeut, qe iku me arbereshet, qe edhe sot pas 550 vjetesh flasin shqip, ciles etni i takonte?! Apo ishte serb si i ati dhe iku me arbereshet per hobby?!

Dicka dhe dikush u be sebep gjate shekujve te kaluar qe ne edhe sot te flasim shqip e te jetojme ne keto troje. Apo ishim serbe dhe flisnim serbisht deri sa nje dite partia na dergoi kostallarin dhe na mesoi shqipen.