A është më Perëndimi?

Korrigjim te vogel: ne 1400 vjet.:slightly_smiling_face:

babi dhe mami ju ka kinga te dy, sidomos tani qe si ngambrapakrishtere hahahaha lexoni libra fraceze dhe podcaste te mrekullueshem, gjetet nje armik te perbashket myslimon qe keni frike se do ju fuse kallepin e dinamitit aty ku ju ka fut gishtin zezaku hahahaha!

Jo jo, 1000 mjaftojne. Ate euforine e perhapjes e te stabilizimit ne 4 shekujt e pare s’po e llogarisim.

Aaaaa kane shpikur Zeron. Ate me lesh rretherrotull, se ate pa lesh e kane shpikur Indianet sic deshmojne maunuskriptet e Bakhshalit. Po keto te Bakhshalit gjithmone kane qene islamofobe, ndaj edhe mund te genjejne. Ika se ngelem pa pune. LOL

Zeron ne forme te rrumullaket e ka shpik Lindja, kurse Perendimi ka shpik zeron ne forme katrore nga gishti i zezakut.

ik, e beji te fala babit qe te jep leksione ngambrapakristiane se si te perdoret vrima e rrumullaket ne forme katrore.

Hahaha, o xhaxho kaq i shkueshem sa c’je ti ne muhabet dhe kaq tip me humor te mire qe dukesh gjithmone ne komente dhe marredhenie me njerezit, ti me siguri duhet ta kesh emrin Gezim. Rob me te qeshur e te hapur nuk me kane zene syte. Lol. Qetesohu nga pak se dhe mosha ben te veten.

he Katror is replying… hahahaha, a gjete ne internet informacion tjeter per zeron, qe ta biesh ketu si njohuri libreske?

sikur ike meqe kishe pune e ngele pa pune, ç’te zuri qe u ktheve? Ke ngel pa zezak e pa gisht ne vrimen katrore?

O Hajdar. Ik e fut ndonje dite pune ne kooperative se ngele duke pergjuar njerezit ne internet.

Kooperativat, interneti, fuksat, te persekuarit ne kampe perqendrimi familjarisht si ty, qefi i modh sado-mazo de Sade ne vrima te rrumbullakta katrore, jane shpikje kristiane hahahahaha.

edhe hahahaha eshte shpikje kristiane.

Mire, po te erdha aty ne Frozino, do te te nxjerr prap te punosh tokat me traktor si dikur…

mos u lodh kot se fuksat 5 leksh te Dulles e bojne pa shperblim dhe me qef ket pune

i Modho, komenti im, nuk tregon se kush jam une, por kush eshte shoqeria perendimore.
Nga ky komenti/konkluzioni jot ketu, une kuptoj, se sa gabim dhe nxitimthi, i kap gjerat ti.

Kur flet edhe ti per perseritjet ne infinit, mos mbette njeri pa folur. Me tej thua per nje fe qe ka ngordhur, dhe ben fjale per respekt formal pastaj. Kurse une thjesht ia shkrova emrin profesorit tend sipas parimit te drejtshkrimit te shqipes. Sa per stilizimin, eshte gje tjeter, po emrin nuk ia ndryshova.
Pse e ke botu intervisten ti, nuk edhe zor me e kuptu. Dielli lind nga Lindja, ruset, kinezet, islami jane te mire, mesjeta eshte e mire, keto di ti, pervec teorise dyfelore. Po as ti, as profesori qe nuk do t’ia permendim emrin, nuk na thate cdo te thote fe madhore, ose fe “minoritare”, dhe pse na qenka madhor Islami.

Arban, kjo lloj pyetje nuk kerkon pergjigje, kerkon karshillek, beje ndryshe, neqoftese kerkon pergjigje tamom. Neqoftese kekon KARshillik, merre ke kete pergjigje paraprakishit:

Po te mos kishte nordh krishterimi atehere nuk do kishte parti politike PiDhi me krytar KARI (dhe per pasoje nuk do kishte edhe komentues pidhi qe kerkojne vazhdimisht KARshillik PiDHi edhe kur PiDHi nuk ka) qe jane trashegimi e KARshillikut te komunizmit dhe kryekarit shok Enver qe ju a ka fut sa krahu duke jua bere katrore brimen e rrumullaket kristiane e akoma nuk po ju del gjykuar nga hingellimat qe leshoni ne blog e gjetke.

Nese krishterimi nuk ka nordh fare ne ty, dmth e ke akoma sensin e fajit dhe perunjesine, atehere edhe ne pergjigjen KARshillek me siper mund te gjesh pergjigjen e vertete me logjike perfekte.

Pastaj po deshe, ne te njejten menyre mund te shpjegon madheshtine tashme te vetmuar te Islamit. (meqe nuk doni menyra te tjera shpjegimi, pa KARshillek brenda)

He se kisha dhe kete per te thene:
komenti yt i fundit eshte shume i poshter, sepse ti e di mire, rrezik ke vene edhe pelqimin, qe une kam bere tema dhe komente ku kam nxjerre me me vlere se Mesjeta te tashmen, edhe sepse ne parim e tashmja ka vlere, sado e nyte me qene. Le qe 10% me vlere te vertete i te tashmes avangardiste vlen sa 100 Mesjeta. Edhe kete e kam thene e sterthene shume here. Ke tema te fresketa ku kam lavderuar ne maksimumin e mundeshem persona si Cucinelli dhe themeluesi i Patagonias, qe jane produkte safi te Perendimit, dhe jo Lindjes. Dhe ti ke dhene pelqimin. Jeni te pabese edhe ndaj vetes.

E te gjitha kto ndodhin sepse per te komentuar jeni te motivuar vetem nga politika, nga urrejtja, shenje tjeter qe krishterimi ka nordh.

Pjer, reagimi im nuk ishte per komentin tend, qe formalisht ishte ne rregull sipas times, por me stilin nuk ishte shum ne rregull. Kishte shum kokrra te verdha buzeqesheshe per nje lajm te kobshem, ishte pak a shume si nje fletushke qe lajmeronte vdekjen e ndonjerit e zbukuruar me buzeqeshje, me zemra e lule. Gje qe tregon se ti ne thelb nuk e kap tragjizmin e fenomenit, e quan normal qe tashme keshtu e gjithe bota eshte bere lekiste, themi ndonje gje sa per kry shnoshe, por edhe ne si gjithe te tjeret jena lekiste, ç’te bejme tjeter veçse ndonje koment buzeqeshes.

Pra un e kam pa nje çike me holle punen, e po deshe shife edhe ti ne te njejten menyre gabim dhe nxitimthi. Te ftoj ta rishohesh.

Pergjigje per nje gje per te cilen nuk pyeta jep, se te intereson, per “nordhjen” e krishterimit, kurse per ate per te cilen pyeta nuk jep, si gjithmone me justifikimin e moskerkimit te pergjigjes “tamom”

Shume e holle :slightly_smiling_face:. Tjeter, po aq holle e ka shprehur edhe faktin qe vjedhja qe njeriu i ben njeriut (vjedhja e pasurise dhe dinjitetit) eshte problem qendror, pra “pabarazia shoqerore”.

1 Like

po duke dhene pergjigjen qe krishterimi ka nordh, automatisht dhe vetiu ke dhene pergjigje tjeter qe qerkon ti me KARshillik.

Neqoftese jane dy vellezer mesjetar :stuck_out_tongue: madheshtor, e njeri prej tyre nordh, eshte aritmetike e thjeshte qe mbetet vetem nje madheshtor, biles dyfish madheshtor, sepse automatikisht merr madheshtine e te vellaut vet tashme te nordhet.

Arban, po i arfohesh zones ku nuk merr asnje pergjigje ose vetem pergjigje tallese, si shume shoke lufte te politikes nga te dy llogoret, dy felet. Per mu nje me pak e nje me shume, nuk eshte se me prish shume pune.

E para, une nuk te pyeta per ndonje gje, as me KARshillik, as pa KARshillik, KARshilliku eshte ne trurin tat. Une thashe vetem qe nuk shpjegove as ti qe nuk te pelqen KARshilliku, as profesor KARdini ndonje gje per madhoresine e Islamit. Tani e mora pergjigjen, Islami osht madhor, se vellai i vet po nordh, domethene, kujt i nordh vellai, bohet i Moth. Logjike KARshilliku. Nuk po e zgjas me, se mos futem te ajo zona e mosmarrjes se pergjigjeve dhe i gjori une pastaj, me rrofte KARshilliku.