A keni ndonje shprehje tuajën origjinale?

A ka ndonje diskutim ne Itali per te ndryshuar fjalet e himnit kombetar per te perfshire edhe sorelle e jo vetem fratelli?

:smiley:
jo nuk kam degjuar, se si kam thene shume here te tjera, halli im tani eshte te mos degjoj, te mbrohem nga informacioni, te mos i hap linqet, dmth te ushtroj zanatin tim: te mbaj popullin ne injorancen e obskurantizmit mesjetar.

Feja dhe arti (dhe filozofia) kanè nje funksion me te fuqishem dhe me te larte sa thu ti dhe rendom thuhet verdalle, kane funksion providencial, dmth nuk kane funksion ne vetvete, si art per par art, fe per fe, filozofi per filozofi. Funksoin providencial ne kuptimin qe synojne ne nje finalitet, synojne Fundin e Historise thene ne stil hegelian ose marksist (se ka edhe stile te tjere, si psh stili fetar i Fundit te Koheve ose Diteve te Fundit, si gjithnje pune perkthimi me te cilen po merren ronshem ne Blogun Tjeter). Per sa me siper pjese te Avangardes se Hershme ishin fare koshient, por u kthy pllaka me pas se ashtu ishte nji pun.

Pra thene ne menyre popullorçe: pa e vene re, feja dhe arti i bejne gropen vetes, ashtu si po ja ben gropen vetes shtet-kombi. Jane te lidhme gjerat, por si ti, ashtu dhe delta pa dhome bashke me fratelli e sorelle e tore suma d’italia intelektuale te shquar franceze dhe intelektualet e mdhenj te Blogut Tjeter, i mbani te zgjidhme punet duke zgjatur ne pafundesi ardhjen e Fundit te Historise, pra duke zgjatur ne pafundesi dhimbjen e koqepordhave qe masin kohen historike me mbushjen e zorres me mishin e gjelit per Krishtlindje dhe per Vit Ri.

Alba kape ket se çfar kane thene neandertalasit e Avangardes qe ishin kunder artit t’modh ne vitin 1920:

Arti është po aq i rrezikshëm sa feja. Nëse feja është opium për popullin, arti është një lloj dehjeje … Arti vret lirinë e masave të çliruara, duke i marrë me vete në mbretërinë e të bukurës. Arti mban në gji idealizmin më reaksionar - Istituti i kulturës artistike, Moskë (INcHUK), Puna dhe polemika e produktivistëve.

Lexoje Kimeten ketu .Ka Lexues thote por s’ka letersi…

Emigranti, sado të jetë i integruar në atdheun dhe mëmëdhen e adaptuar, jeton dy jetë, në të përditshmen përsëritëse pa memorie dhe në të kaluarën për shkak të kujtimeve të paintegrueshme në një realitet kulturor hane shan e hane Bagdat me atë të origjinës nostalgjike. Papajtueshmëria midis të sotmes dhe të kaluarës, është gjëndje ekzistenciale e rëndom qenies, reflektuar në art si konflikt midis reales dhe onirikes, banales dhe nostalgjikes, fizikes dhe metafizikes, dokumentarit dhe fiction. Kjo papajtueshmëri në qënien emigruese shndërrohet në konflikt të skajshëm, ku më përtej bihet në skizofreni, e cila me përkufizim është gjëndja e personit të sëmurë në pamundësi të dallojë realitetin nga ëndrra, të këtushmen nga e përtejmja.

Sa më sipër është saktë gjëndja ekzistenciale e dëshiruar prej artistit t’modh, dmth të emigruarit t’modh, nganjëherë edhe e arritur, pak rëndësi ka: si pacient spitali me pizhama me vija, apo si artist i modh me kravatë në skenën e kulturës.

formulat e shkombëtarizimit dihen prej kohësh!
paraqitja atdhetarinë ,popullit kandidat për asimilim,si ‘‘streha e fundit e maskarenjve’’! kompromento me të gjitha mënyrat ata që përdorojnë opinionin publik!
goditi themelet e përkatësisë kombëtare,gjuhën,historinë,kulturën,letërsinë,ushrinë,ekonominë!
paraqiti të gjitha këto,me mjeshtëri,si luftë ndaj ‘‘komunizmit’’!
stimulo radikalizmin fetar dhe krahinor!
dhe ja, u kry! rripi i gazës dhe bregu perendimor ikin nga izraeli (e shumta për 10 vjet) dhe sillen në trojet shqiptare!
palestinezët,shyqyr zotit i kemi me shumicë!

diferenca e energjise nga sufllaqja enderrimtare greke tek muti real albanez perben energjine e nevojshme per te prodhuar nje parulle atdhetare ne formen e pordhes memedhetare.

1 Like

Shqipëria e Vogël sa një gogël, është një makth real i vogël, ndërsa Shqypnia e Madhe (Magallo Shqypnia) është një makth onirik i modh; gjë më se e vërtetë të thuhet edhe për Greqinë reale, Sërbinë reale, Rusinë reale dhe Amerikën reale, e çdo vend real tjetër egzistues.
Njerzimi do të shpëtojë nga makthet e mdhej onirikë e makthet e vegjël realë kur shteti-kombi onirik i Itakës do të bashkohet me shtet-kombin real të Vatikanit (me ndërmjetësinë e shtetit kozmik të Kosovës).

@Alba2265,
pse ve pelqim tek komenti qe kundeshton delten pa dhom, e nuk ve njesoj pelqim tek komentet e tjere qe kundeshtojne kundeshtaret e deltes pa dhom? Apo nuk te pagu Sorrosi per kete? :smiley: :stuck_out_tongue:

Apo armiku i armikut te armikut tim, nuk e di i kujt mik eshte? :joy:

Ka një listë me mendimtarë të shquar dhe artistë t’mdhenj që kanë thënë me mënyra të ndryshme atë që ka thënë shkoqur Claudio Magris: arti i shek. XX ka bërë aluzion për bukurinë vetëm nëpërmjet mohimit të saj.
Më se e vërtetë, por duket mjaft e çuditëshme që asnjë nuk ka thënë të njëjtën gjë për , megjithse ka bërë vaki njësoj (dhe është i vërtetë njësoj): në shek. e XX dhe në vazhdim, është bërë aluzion edhe për mirësinë dhe vërtetsinë nëpërmjet mohimit të tyre.

Arti modern minimalist, thënë shkurt si aforizmë: art i të hequrit, e jo i të shtuarit, e thënë me shumë fjalë prej Kalvinos në Lezione americane: (riciklim i thënies së Anatol Frans, Çehov, Heminguej, aplikuar pothuajse njësoj prej tyre), është shenjë që Oksidenti ka dalë në pension, e bashkë me të ndoshta tërë njerzimi i ndikuar rëndë prej tij, sepse minimalizmi vihet re rëndom në veprën e fundme të çdo krijuesi, dhe përkundrazi harlisja në rini.
Sa më tepër i afrohet vdekja autorit, aq më tepër bëhet minimaliste vepra e tij artistike. Kënga e fundit e mjellmës është minimaliste.

Lucio Fontana, Concetto spaziale, Attesa, Rosso

i ngjan si dy pika uje ducit te signores :smiley: :smiley: :smiley:

Voilà!

In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation stands vivified, and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

The only verdict is vengeance; a vendetta, held as a votive, not in vain, for the value and veracity of such shall one day vindicate the vigilant and the virtuous.

Verily, this vichyssoise of verbiage veers most verbose, so let me simply add that it is my very good honor to meet you and you may call me V.

@r.v
kete qe ke sjelle nuk e kuptova, por kjo nuk ka rendesi.

tjeter: nese eshte ide e jotja origjinale siç e kerkon kjo teme, s’ka ku te shkoje me mire, pavarsisht se tregon sa i trashe jam une.

por edhe nese nuk eshte e jotja, por eshte nje citim i marre hua ose vjedhur, prap nuk ka rendesi, nuk prish pune, se ne kete teme jane ther me thika dhe jan sha me nen e babe koleget tone intelektuale. Biles per mu ka vlere te madhe ambjenti kriminal i Peshkut, eshte shum frymzues per mua, vetem ne kete ambjent mund te shkruja çfar kam shkruar, nuk e prisja kurre kete lloj mrekullie. Prandaj bej sikur edhe une i perkas bandes se krimineleve duke share dhe therur kolege. Eshte shume frymzuese.

Normalisht qe eshte e vjedhur sepse nuk besoj se kapaciteti im linguistik eshte aq perfekt sa te gjej kaq shume fjale ne anglisht me V (nuk mendoj qe edhe ne shqip mund ta bej). Gjithsesi eshte shkeputur nga filmi “V for Vendetta” 2005

shum mire ke bere, por beje akoma me mire ta publikoje tek tema e Stalker meqe qeka film, e meqe Stalker eshte bere per gjynof se nuk ja var njeri sinemase ne kohe kolere.

Po ca thua mo, Stalkeri sheh filma te holle, indian, koreano jugor, une shof filma te rendomte. Une edhe nje film koreano jugor qe pash ishte me nje drug dealer

ashtu he, Stalker shifka filma te holle. Atehere un shof filma te trashe me ja dhi Stalker qe e ma veten sikur kush eshte.
Un shof filma suedeze me murgesha qe bejne seks midis tyre ne manastir, me sekretaren dhe shefin ne tryeze te punes qe bejne gjimastike midis stampantes dhe kompiuterit, me sherbetoren qe perkulet me marifet kur pastron dyshemene. Knoqem duke pa!

U mundova edhe un te behem pak Stalker para shume kohesh edhe nisa te shof nje film qe e kishte sugjeruar ai (indian) edhe u merzita aq shume sa thash e kuptova qe stalkeri ka vetem probleme te botes se pare