A keni ndonje shprehje tuajën origjinale?

-O ç’kemi filani, si dukesh?! - më pyeti një ciklist që frenoi pranë.

-Nuk më njeh?

-Nga të të njoh, veshur si je me kaskë e syza ngjan me një UFO.

Hoqi kaskën dhe syzet sportive, dhe tha:

-Po tani më njeh?

-Aaa tani po, je Mateo, koleg në ndermarje, 20 vjet me parë.

Llafe muhabet si zakonisht në kësi raste: çfar bën tani, ku punon, je martuar?

-Jam martuar, kam një vajzë, por kam divorcuar me gruan.

-Aha, tani pothuaj është bërë ligj. Jeton me vajzën?

-Jo kalamanin e merr gruaja.

-Edhe ky është ligj, ligji numër dy. Të shohim nëse ke zbatuar ligjin e fundit, ligjin numër tre. Sigurisht jeton me …

-Me mamanë.

-Perfekt, e mora vesh, gjithçka sipas rregullave.

1 Like

Në rast se ndonjë artikull kritikues, pavarsisht se i shkruar mire si stil e formë, është i pakuptueshëm dhe konfuz, në kuptimin që nuk kuptohet se me cilin e ka autori, ateherë me siguri ai e ka me veten e vet.
Saktë e njëjta gjë ndodh edhe me analfabetet në jetën e përditëshme.

e po e pate me ton njerzimin ?

dafne, me çin e ke? :laughing:

me qita , 7 miljonshin sa here me bojne nervoz ( me tjert mu anku ne vran Zoti , jane ne rruge te vet )

tamam tipare e analfabetit ,hesapi… qe e tha ti

1 Like

:star: :star: :star: :star: :star:
fatkeqsi qe kjo shprehje madheshtore eshte e paperkthyeshme, do t’i kishim bere nder t’modh botes.

I vetmi sport kombëtar rentabël intelektualisht, në kuptimin që ja sheh hajrin për tu dukur në publik, është të merresh me Kadarenë, të bësh tifo pro e kundra tij, ose të bësh të baraztundurin ekuilibrist e kudogjëndur: edhe një çikë pro, edhe një çikë kundra, mirë me të gjithë dhe me asnjë.
Ky rast i fundit është më i vështirë dhe më i mundueshëm për tu praktikuar, por në fund jep më tepër fruta. Njëlloj kudo si në biznes ku mundësia e fitimit është proporcional me sakrificën e investuar.

Llafe muhabet në një grup, ra llafi për letërsinë dhe ta do mendja në mënyrë fatale edhe për Kadarenë. Më bëri përshtypje një studente e panjohur që tha në muhabet e sipër se nuk kishte lexuar asnjë roman të Kadaresë:
-Por të paktën e njeh për emër? - e pyeti me sarkazëm njëri nga të pranishmit.
-Për emër është e detyruar ta njohë, ndryshe i heqin nënshtetsinë - ndërhyra unë me ironi për të ftohur gjakrat, por dhe sepse injoranca e vajzës më bëri mjaft përshtypje; nga të tilla ndodhi pa rëndësi në pamje e kupton se ka mbërritur një epokë e re.
-A vërtet nuk ke lexuar asgjë nga Kadareja? - i thashë me interes.
-Asgjë, e pse duhet ta lexoj? - tha me thjeshtësi naive.
-Pse nuk thua që qënke pothuajse e lumtur! - i thashë.

Padyshim qe eshte shkrimtari jone me i madh dhe pothuaj i vetmi eksport kulturor i Shqiperise por cilat libra te Kadarese mund te lexohen ende ?Una kam vite qe s’kam lexuar gje nga ai por shume kendveshtrime historike qe mbaj mend nga librat e tij me syrin e kohes se sotme tingellojne klishe , anakronike e te pasakta nga ana historike .

Në të vërtetë unë ju them: midis të lindurve nga gruaja nuk ka dalë ndonjë më i modh se Gjon Pagëzori, por më i vogli në mbretërinë e qiejve është më i modh se ai - Matteu: 11,11-15

kurse une qe jom me i modhi si ne mbreterine e qiejve, ashtu ne mbreterine squfurike te ferrit mbi toke dhe ne Peshk, jua kam treguar si nje veper vjetrohet apo plaket, por ju hiç, merreni me bolet e Marlonit dhe me Kadarene.

Eshtë diktator ai që e quan veten të tillë

Duhet te mesoni ta keni gabim, bota eshte plot me njerez qe ka te drejte. Dhe per kete arsye qelbet ere - Louis-Ferdinand Céline

-Ke te drejte! Jom un që s’kam të drejtë! - i Modhi :smiley:

kopjac interneti

:joy:, po i kom shtu diçka nga vetja, kom vjedh veten. Gjithe t’mdhejt vjedhin, edhe Leonardo ka vjedh koleget, bile ka vjedh çiraket e tij si edhe Rafaeli dhe Mikelanxhelo, vetem impotentet nuk vjedhin :smiley:, e nga zilia rrine gjithe diten ne internet tu u anku qe vodhi palloshi e vodhi maloku :rofl:

pranej s’bohemi ne

Vetruvio architetto mette nella sua opera d’architettura che lle misure dell’homo sono della natura distribuite in questo modo. Cioè, che 4 diti fa un palmo e 4 palmi fa un piè; 6 palmi fa un cubito, 4 cubiti fa un homo, e 4 cubiti fa un passo, e 24 palmi fa un homo; e queste misura son ne’ sua edifizi. Se tu apri tanto le gambe che tu chali da chapo 1/14 di tua alteza, e apri e alza tanto li bracci che colli lunghi diti tu tochi la linia della sommità del chapo, sappi che ’l cientro delle stremita delle aperte membra fia il bellicho. E lo spatio che si truova infra le gambe fia triangolo equilatero”. Sono queste le parole con cui Leonardo da Vinci apre la descrizione del celeberrimo Uomo vitruviano, nelle cinque righe che si trovano nella parte alta del foglio conservato alle Gallerie dell’Accademia di Venezia. Ma qual è esattamente il significato di questo disegno, e per quali ragioni è così importante, tanto da essere considerato uno dei simboli del Rinascimento? Quello che vediamo disegnato sul foglio è un corpo umano inscritto in un cerchio e in un quadrato: non si trattava di un’invenzione leonardesca.

gira e rigira… ose si thonte nji bloger i famshem anonim : bath bath po nji kokerr

yth yth po dy fele per Marlonin.

Kur thuhet që “nuk mjafton një jetë” për të kuptuar një gjë thelbësore, është vetëm një mënyrë të thëni, sepse as njëqind jetë nuk mjaftojnë për të kuptuar një gjë që duhet dhënë jeta për ta kuptuar.