A keni ndonje shprehje tuajën origjinale?

Sa bukur e ke thene profesor.

he te mori dreqi, u dekonspiru edhe nje shkrim qe kisha bere me kete teme qe e deshmon me mire se çdo rast tjeter Fundin e Kombit ne forme karikature. prit sa te gjej videon e heroit te shihni çfar ngambrapamoderni eshte.

video nuk gjendet me, ne pak muaj nga rast pak i njohur, jutubi ishte mush tumllas me video qe pershkruajne rastin, eshte bere edhe film. Inxhinieri tani eshte bere hero, pra pirdhi ne te te vertetes.
Rasti eshte interesant edhe per ne, inxhinierin italian e akuzoi ne parlament nje deputet, kryetari i bashkise se Bolonjes, se per te krijuar shtetin e ri ne plazh, qe bojkotonte shtetin italian, ishte i lidhur me Enver Hoxhen :joy:

Më kupto. Unë nuk jam një botë e zakonshme. Unë kam çmëndurinë time, unë jetoj në një dimension tjetër dhe nuk kam kohë për gjërat që nuk kanë shpirt - C. Bukowski

Po, po, të kuptova, UFO-t janë midis nesh! - Inkuizitori i Modh :smiley:

Sot duke u kthy ne shtepi ne mbremje, pashe dy silueta të dy të dashuruarve qe po putheshin ulur në nje stol në errësirë. Kur iu afrova me teper ne ecje e siper, pashë se isha gabuar: ishte vetem një maroken me një celular të madh qe vazhdimisht e spostonte nga goja në vesh, herë fliste e herë dëgjonte :joy:

me too

1 Like

Baba, jam i bindur që gjithçka mbaron kur vdiset; me kaq mbyllet hesapi.
E di që nuk keni dalë për të blerë, e megjithatë e mbaj emrin tënd në listën e kontakteve të celularit tim dhe numrin e çaktivizuar që ende thërras.


Ndjenjat janë më të forta se bindjet, prandaj ju akoma mbani numrin e telefonit të babait të vdekur. Kështu shikojeni pak bindjen tuaj që babai juaj nuk ekziston në një botë tjetër ku celularët telefonojnë ndryshe. Bota është shumë më tepër se kompanitë telefonike dhe krimbat e kufomave.
(Nga Ditari i një fuksi)

Kur isha i vogël të rriturit më pyesnin: Cilin do më tepër, mamin apo babin?, duke transformuar zërin dhe turinin në një mënyrë të veçantë që përdoret vetëm për këtë pyetje bërë rëndom çdo fëmije. Kjo pyetje më hutonte, më dukej e çuditëshme, absurde e pa pikë kuptimi, dhe pyetësit hetuesë më dukeshin tipa idjotësh sepse, si çdo fëmijë, nuk arrija të ndaja në dy çfarë e konceptoja si një, për të bërë krahasimin e kërkuar. Më pas kur u rrita, e kuptova se pyetja idjote nuk i drejtohej fëmijës, por vetvetes të coptuar, prandaj vetvete idjote. Më pas akoma kuptova se kjo pyetje idjote prodhonte dy botkuptime dhe mendësi të ndara, prandaj njësoj idiote: rendin patriarkal (të babit) dhe rendin matriarkal (të mamit).

afg(cs-ygt)-6éx+fghy

1 Like

-O ç’kemi filani, si dukesh?! - më pyeti një ciklist që frenoi pranë.

-Nuk më njeh?

-Nga të të njoh, veshur si je me kaskë e syza ngjan me një UFO.

Hoqi kaskën dhe syzet sportive, dhe tha:

-Po tani më njeh?

-Aaa tani po, je Mateo, koleg në ndermarje, 20 vjet me parë.

Llafe muhabet si zakonisht në kësi raste: çfar bën tani, ku punon, je martuar?

-Jam martuar, kam një vajzë, por kam divorcuar me gruan.

-Aha, tani pothuaj është bërë ligj. Jeton me vajzën?

-Jo kalamanin e merr gruaja.

-Edhe ky është ligj, ligji numër dy. Të shohim nëse ke zbatuar ligjin e fundit, ligjin numër tre. Sigurisht jeton me …

-Me mamanë.

-Perfekt, e mora vesh, gjithçka sipas rregullave.

1 Like

Në rast se ndonjë artikull kritikues, pavarsisht se i shkruar mire si stil e formë, është i pakuptueshëm dhe konfuz, në kuptimin që nuk kuptohet se me cilin e ka autori, ateherë me siguri ai e ka me veten e vet.
Saktë e njëjta gjë ndodh edhe me analfabetet në jetën e përditëshme.

e po e pate me ton njerzimin ?

dafne, me çin e ke? :laughing:

me qita , 7 miljonshin sa here me bojne nervoz ( me tjert mu anku ne vran Zoti , jane ne rruge te vet )

tamam tipare e analfabetit ,hesapi… qe e tha ti

1 Like

:star: :star: :star: :star: :star:
fatkeqsi qe kjo shprehje madheshtore eshte e paperkthyeshme, do t’i kishim bere nder t’modh botes.

I vetmi sport kombëtar rentabël intelektualisht, në kuptimin që ja sheh hajrin për tu dukur në publik, është të merresh me Kadarenë, të bësh tifo pro e kundra tij, ose të bësh të baraztundurin ekuilibrist e kudogjëndur: edhe një çikë pro, edhe një çikë kundra, mirë me të gjithë dhe me asnjë.
Ky rast i fundit është më i vështirë dhe më i mundueshëm për tu praktikuar, por në fund jep më tepër fruta. Njëlloj kudo si në biznes ku mundësia e fitimit është proporcional me sakrificën e investuar.

Llafe muhabet në një grup, ra llafi për letërsinë dhe ta do mendja në mënyrë fatale edhe për Kadarenë. Më bëri përshtypje një studente e panjohur që tha në muhabet e sipër se nuk kishte lexuar asnjë roman të Kadaresë:
-Por të paktën e njeh për emër? - e pyeti me sarkazëm njëri nga të pranishmit.
-Për emër është e detyruar ta njohë, ndryshe i heqin nënshtetsinë - ndërhyra unë me ironi për të ftohur gjakrat, por dhe sepse injoranca e vajzës më bëri mjaft përshtypje; nga të tilla ndodhi pa rëndësi në pamje e kupton se ka mbërritur një epokë e re.
-A vërtet nuk ke lexuar asgjë nga Kadareja? - i thashë me interes.
-Asgjë, e pse duhet ta lexoj? - tha me thjeshtësi naive.
-Pse nuk thua që qënke pothuajse e lumtur! - i thashë.

Padyshim qe eshte shkrimtari jone me i madh dhe pothuaj i vetmi eksport kulturor i Shqiperise por cilat libra te Kadarese mund te lexohen ende ?Una kam vite qe s’kam lexuar gje nga ai por shume kendveshtrime historike qe mbaj mend nga librat e tij me syrin e kohes se sotme tingellojne klishe , anakronike e te pasakta nga ana historike .