A mendoni se Izraeli i sotëm është populli i zgjedhur i Zotit?

per keto 3 fusha burimi eshte i njejte edhe Izraelitet e kan :money_with_wings:

Vazhdoje mer apo ta shef peshkun …:stuck_out_tongue:

A mendoni se Leonard Cohen eshte kengetar i zgjedhur i Zotit?

Cohen was born on September 21, 1934 in Westmount, Quebec, an English-speaking area of Montreal, into a middle-class Jewish family. His mother, Marsha (Masha) Klonitsky,[3] was the daughter of a Talmudic writer, Rabbi Solomon Klonitsky-Kline, of Lithuanian Jewish ancestry.[4][5] His paternal grandfather, whose family had moved from Poland to Canada, was Lyon Cohen, the founding president of the Canadian Jewish Congress. His father, Nathan Cohen, who owned a substantial clothing store, died when Cohen was nine years old.
The family observed Orthodox Judaism, and belonged to Congregation Shaar Hashomayim, to which Cohen retained connections all his life.[6] On the topic of being a Kohen, Cohen said that “I had a very Messianic childhood.” He told Richard Goldstein in 1967, "I was told I was a descendant of Aaron, the high priest.

InkuizitoriMoth2d

aquamarine nuk vazhdon ate qe thote heretiku (i cili thote ate qe s’thote Cohen), por vazhdon te s’thote ate qe s’thote Cohen.

Tani nuk e mbaj mend mire shprehjen, por Cohen ka s’thene pak a shume qe urren çfare ndodhet midis fjales se pare dhe fjales se fundit te frazes.

Dhe kte e s’thote nepermjet nje fraze, qe me s’fjale te tjera don te s’thote qe nuk beson tek s’Fjala, dmth eshte poet hermetik, beson qe Fjala (qe ishte e para sipas Dhjates) ka deshtuar ne misionin e saj, ne epoken ngambrapa eshte bere s’Fjala. Dhe ne epoken ngambrapa ky deshtim paraqitet si fitore e modhe e poetit t’modh dhe kengetarit t’modh.

Rasti i Cohen eshte rasti tipik i kulturistit kabalist çifut qe vazhdon vepren e modhe te kabalizmit mesjetar, qe eshte pasoje e deshtimit hebraik me pasoje dukjen e krishterimit, nderkohe qe ne epoken ngambrapa eshte me se i qarte deshtimi edhe i krishterimit, me pasoje fitoren e kanibalizmit.

Aleko bir i im, ti kerkon te kuptosh aty ku s’ka asgje per te kuptuar, dhe jo vetem, kerkon te kuptosh aty ku eshte i ndaluar KUPTIMI, dhe eshte e lejuar vetem tallja e koqeve, mbasi komunistet dhe fashistet i kane bere cope koqet duke i goditur me shkelma (perfaqsuese ne blog perkatesisht Korriksja dhe Dasara qe kane bere cope koqet e Manjola_Tirana).

Cohen thjesht tall koqet duke i rene ronshem dafnllakut!

ME vjen keq te te them qe njeriu nuk eshte i afte te konceptoje nje qenie si Zoti. Nese mundesh ma thuaj! Ose nese mundet Zoteria ne fjale, ma thuaj, te lutem!

btw…im back! :smiley:

Po kush e konceptoi Zotin duke i caktuar madje edhe nje gjini?

zhardin, ekziston nje liste t’mdhejsh, midis tyre edhe femra, qe i japin Zotit atribute prinderore, dmth e konsiderojne Zotin nene dhe babe, femer dhe mashkull (ne menyre me neutrale kete do te thote edhe Tao, jing dhe jang).

Ndersa persai perket gjetjes gjeniale “kush e konceptoi Zotin”, eshte tipike logjike e pederasteve qe konceptojne me prezervative dhe nuk dine, ose bejne sikur nuk dine, nje gje elementare ne logjike matematike, qe arsyetimi logjik nuk eshte i pafund, ndryshe nuk do te kishte kuptim referimi aksiomatik. Pa aksioma nuk do te kishim gjeometri dhe matematike, dmth nuk do te kishim shkence dhe zhvillim, por do te kishim vetem injorance obskurantiste e Inkuizicionit, te Inkuizitorit t’Modh Torkuemada.

Na e verteto qe je apo nuk je katunar/e, dmth qe je shqiptar/e qe si ke heberin fare ketyre puneve: a e ke lexu parabolen e Dostojvskit te Inkuzitorit te Madh, i cili takohet me Jezuin ne Ardhjen e Dyte dhe bejne i dor muhabet bashke?

Gjinine nuk ia kam vendosur une. As nuk e di se c’hyn gjinia ne kete mes te jem i sinqerte. Por, pyetja, kush e konceptoi Zotin eshte interesante…like!

konceptoi e ka fjalen per t’pallume!

Dakord, s’e ke konceptuar ti. Dikush e ka konceptuar kete entitet dhe i ka dhene gjinine mashkullore perpos atributeve te tjere. Ky sigurisht nuk eshte argument nese ekzison apo jo nje entitet i tille, por e kisha per cfare shkrove qe njeriu s’e konceptoka dot Zotin. Kush pra e ka konceptuar?

Ky tipi thote qe zotin e kemi shpik ne

Neqoftese doni te jeni intelektuale te shquar, beni pyetjen:

po konceptimin kush e konceptoi?

(qe ne terma te tjera do te thote: po pallimin kush e palloi?)

1 Like

te shkoka nicku!

I thuaj atij tipit qe mendja normale e nje njeriu nuk mund ta shpike Ate!

keta hebrenjte qe thua ti, i kane marre cmimet si amerikane, gjermane, britanike suedeze etj, dhe jo si izraelite, sic parashtron dhe pyetja.

2 Likes

Mire mire por ja qe hebrenj jane.
Sa per Israelin mjafton te permend dy fakte nje nga lashtesia dhe tjetrin nga ditet e sotme:
U pushtua nga Roma por nuk u moren skllever si popujt e tjere.Kishin status te vecante jo si popujt e tjere.
Sot vetem ne Tel-Aviv ka 5000 kompani hi-tech qe sapo jane krijuar…

ore une kam degjuar per shtetin modern te Izraelit, teknologjine etj… por te jem i sinqerte: nuk me ka rene ende ne dore ndonjehere nje produkt ‘‘made in Izrael’’ . per cfare produkti/ esh eshte i njohur Izraeli ? cfare tamam prodhon dhe eksporton Izraeli , sic eksporton Gjermania, Italia, Korea e jugut, Japonia etj ??

une mbaj mend njeher ne supermarket te sektori i fruta perimeve, kam blere limona nga Izraeli… po kaq.

Naughty male, o naughty male, nderhyva jo per te vene ne dyshim besimin tend a te ndokujt tjeter. Me ngjan ama fals dhe oportun argumenti drejtuar varikut.
Jane po te dy njesoj banale pohimi dhe mohimi i ekzistences se Zotit, por cfare me bezdis me teper jane termat/percaktimet e dyshimte qe perdorni (ju besimtaret), aq me teper kur aludoni qe besimi juaj eshte superior ne dije dhe ne moral.

Te tjera pyetje per r.v
Cfare i tha Zoti popullit israelit kur i cliroi nga skllaveria e faraonit?
Pse Zoti e bekoi Abrahamin? Per cfare do te zgjidheshin pasardhesit e Abrahamit? Pse populli vrau Krishtin?

R.V, a ke ndonje sinagoge afer? Beje njehere nje dore muhabet me priftin, kur te te bjere rruga.

Belul, me lejo te pergjigjem, exporton brain.:grinning:

1 Like

Per Houmous qe eshte nga me i miri madje. :slight_smile: Per prodhimet farmaceutike gjithashtu, programet kompjuterike, e te tjera te lidhura me teknologjine.

2 Likes