A mendoni se Izraeli i sotëm është populli i zgjedhur i Zotit?

o naughty_male,

edhe ti katunar qe shtiresh si intelektual i shquar qe urren Inkuizicionin qenkerke, ndryshe do te dije qe pallimin e ka pallu ronshem Frojdi qe ishte hebreu me pallues qe ka njof bota. Mbas tij vjen direkt Marks hebreu nga Treviri (den baba den prifterij celebrues te sinagoges), i cili, nuk i mjaftonte qe ishte hebre safi, por edhe urrente te qenurit hebre, sidomos ne funksionin e bankierit, te cilet prodhojne mallin me te çmuar qe prodhon çdo lloj malli tjeter, PARAJA; perfshire edhe mallin Belul e kush e ka bere Belulin tutje tehe ne kohe, deri tek neandertali. Pra ne ndjekje te mesimeve te Marksit, u pallun bankjeret e gjysmes se botes, perfshire edhe borgjezin rentjer korçar ACDC, te cilit i morren te gjitha paret dhe te gjitha magazinat me mall, qe e shisnin deri ne Follorine e pertej. Qe atehere i ka ngel ACDC-se kjo nostalgji per pallimin komunist, prandaj eshte borgjez rentjer qe ha mut djathtas tu llap ver ver ver djathtas si pro hebre dhe voton majtas komunistet si kunder hebre.

Pastaj kemi palluesin e shkelqyer hebre Ajshtajn majtas, qe admiron Tirona ver ver veri djathtas me ha ha ha Fiqo sa majtas djathtas.

Ne fund fare - per katunaret, sepse ne fakt eshte ne fillim fare - eshte sterpalluesi hebre Kafka, qe i ka mor mare t’gjithe, para e mrapa, sa ngapara e sa ngambrapa!

2 Likes

Asdreni e kopjoi nga rumunet :smile:

Je gabim, ka pasur skllever hebrenj nen perandorine e Romes. Hebrenjte gjate historise se tyre kane qene edhe skllever edhe skllavopronare: dy statuse qe jane permendur edhe ne librat e shenjte “Tora” dhe “Talmud”. Skllaveria ne forma te ndryshme ekziston akoma ne Izrael dhe ne vende te tjera te Lindjes se Mesme, psh nje sherbetore ne vend qe te paguhet, jeton brenda shtepise se pronarit. Me thoshte nje grua cifute nga Maroku: rrobaqepsen familja nuk e paguante, por kur donim te qepnim nje rrobe, ajo vinte te flinte tek ne, dhe ia plotesonim te gjitha nevojat perfshire ushqimin deri ne momentin qe perfundonte qepjen. Nje dukuri e zakonshme sipas saj.

1 Like

Shiko se nuk me cudit qe do beje ironi katundareske per te me sulmuar. Pyetja ime s’ishte gje gjetje dhe as gjeniale por retorike per te theksuar naivitetin (le te themi) e argumentit zhvleresues “njeriu s’e koncepton dot Zotin”. Po ti vazhdo me ‘spermatizimin’ e cdo komenti/ teme.

zhardin, keshtu vene punet e kesaj bote, situata eshte dyfelore si gjithnje, nese njeri spermatizon, automatikisht tjetra ovulizon!

Te gjitha retorikat e tuja jane gjeniale, dhe kane nje dhe vetem nje qellim, te mohojne ekzistencen e Zotit.

Nuk eshte se te tjeret nuk po e bejne kete, 99% ne kete teme po e bejne, ne stile nga me te ndryshme. Por neqoftese shumica e ben kete si bole qe perplaset, ti e ben gjithnje ne menyre me te hidhur, me te helmatisur, ne menyre retorike “urte e bute e plot tigani”. Tani ja mundon me stil mir me t’gjithe, kur e pe se nuk te eci me sulme dhe mallkime kunder Inkuizicionit qe pallonte shtriga ne qelite se Selise se Shenjte.

Pyetje per t’u orientuar me gjinine e Zotit:

Cila eshte domethenia e fjales Elohim?
Cfare simbolizon -jah tek Hallelujah?

Nuk kam ndonje kompleks ta mohoj, por s’eshte rasti i tille.

Te lutem shume Tori, s’je personi i pershtatshem per te akuzuar te tjeret per mallkime, aq me teper qe kane qene shpesh burim grricjesh me mua e te tjere. Ndonese me ke acaruar ne fillimet e mia ne peshk, tani s’kam shume kohe apo nge te komentoj e jo me te grricem.

Mire, mire. Merr pak pauze se i plotefuqishmi di te mbrohet vete.

Mendja e njeriut te dobet, ngordhalaq dhe qe sdo te marre jeten e vet ne dore.
Lexoni cfare thone perkthyesit vete. Ne hebraisht nuk eksiston fjala zot, ne fakt ata e lene ashtu sic eshte elohim, elion e keshtu me rradhe. Cdo fe kristiane ka dal nga mesjeta injorante, e per nje periudhe ka qene e ndaluar leximi i bibles nga kleri, pasi njerezit do kuptonin se ca ka realisht te shkruar.
Flas si njeri qe e kam lexuar biblen, e si ish besimtar i verber.
Zoti mund te eksistoje, por se ke ne bibel, por dikund tjeter. Ate te bibles e ka shpik njeriu i deshperuar.

Jah me duket se i thone zotit ne hebraishte.

Kjo teme nuk eshte demokratike dhe politikall korrekt nese nuk komenton edhe profesor doktor SS Ilia Toli, i njohur per studime dhe punime shkencore kozmike ne qendren NASA (krijuar nga shkencetare ariane SS, ne shoqeri me hebrej te emigruar ne USA per shkak perndjekjes se Hitlerit).

Zhardin eshte njoni qe do me thon nje gjo t’modhe:

Teoria e Komplotit eshte prova e ekzistences se Satanait, dhe ekzistenca e Satanait eshte prova e ekzistences se Zotit. (vertetim a rebours, shqiperuar: vertetim ngambrapa) - i Modhi :grinning:

La plus belle des ruses du diable est de vous persuader qu’il n’existe pas.

(Djallezia me e modhe e Djallit eshte t’ju binde qe Satanai nuk ekziston)

                                                     ― Charles Baudelaire, Paris Spleen

Thuj masanej qe nuk ekziston Satanai. Ja prova: nderkohe qe shkruaja komentin, komentonte edhe MisterD:

a jo kshu nuk bohet, ndoshta gabohem, por pyetja eshte ndryshuar:

A mendoni se Izraeli i sotem eshte populli i zgjedhur i Zotit?

Ne fillim pyetja behej ndryshe, mungonte “i sotem”, pra muhabeti tani duhet te behet ndryshe, sepse Izraeli i sotem nuk eshte Izraeli i dikurshem.

Eshte nje nga emrat e shenjte te Zotit: Iod-Hei, shkurtim i Iod-Hei-Vav-Hei – יהיה – YHWH – (Jehovah), Jah יה shkruhet me 2 shkronja Iod dhe Hei (te asociuara me arketipet mashkullore dhe femerore), dhe perfaqeson Zotin si mashkull-femer.

i priviligjuar kronollogjikisht , po . i perzgjedhur nuk e mendoj .

p.s.
drejtimi fetar , jo i krishtert,as musliman .A vlen mendimi im ?

Pyet hebrenjte ca te thone. Ajo fjale sdo te thote zot, asnjeri se di se ca do te thote. Ska zot ne bibel, eshte shpikje e perkthyesve

Nuk tashe domethene Zot, lexo pak me vemendje. Shpjegova simboliken, dhe pyetjen me siper e kam bere me cfare simbolizon po ta shohesh ve vemendje. Plus per keto pune, me mire se te pyesesh israelitet, pyet Te Zotet e punes qe mund te jene ose jo israelite.

Po eshte shume e vertete kjo! (Ndonse pyetja eshte shkruar gramatikisht gabim, sic eshte vene ne dukje me lart nga beluli!) Une e kam pyetur vete Zotin per kete pune, se c’o ku vjen i shkreti dhe pi nga nje kafe me mua ndonjehere, dhe i thashe se keta arabet thone qe jemi te zgjedhur nga Zoti, po keshtu dhe keta cifutet, si eshte e verteta, se Ti e di kete pune me mire!? E vertete, me tha, ua kam futur une ne koke kete ide! Po pse, i thashe une, kaq shume i dashke!? Por jo ore, ma ktheu Zoti, une i degjova nje dite ashtu rastesisht se po tregonin gjith’ ato perralla ne emrin tim dhe u nervozova pak, te them te drejten, se c’mutin kan qe tregojne lloj-lloj budadalleqesh ne emrin tim!? Ndaj, qe t’ua fus pak me lezet, u futa ne koke kete ide, sikur ata jane te zgjedhurit e mij! Dhe keshtu qe bota i ka marre inat, keshtu ata ngelen te izoluar nga pjesa tjeter e popullates boterore! te gjithe tani i tregojne me gisht si skicofrene dhe njerez me komplekse. Por keta cifutet kane disa shkekuj qe po shkeputen nga ky lloj budadalleku, keshtu po bejne perpjekje te afrohen me pjesen tjeter te popullatave, ndonese jane akoma larg, ndersa keta arabet vazhdojne akoma me muziken e vjeter.
Ja, keto me shpjegoi Zoti kur une e pyeta per kete problem. Dhe une i thashe, qerrat i madh je, qe di si t’ia fusesh kujdo budallai te tokes. Qeshi dhe iku. Eh, ja kjo qe historiae ketij problemi njerzish me komplekse. Po te keni pyetje te tjera bejini tek peshku pa uje, se ketu jam une dhe ua sjell une pergjigjet e Zotit. Jane shume me te sakta nga ato qe permban Bibla dhe Kurani.

A mendonio se paralelisht ne Izrael po mbahet nje diskutim “A eshte Shqiperia e sotme populli i zgjedhur i zotit”? :confused:

Per fatin tim te keq nuk kam asnje sinagoge afer, e fundit qe eshte pare ndonjehere ne keto anet e mija ka qen diku para 2000 vitesh edhe tani i kan ngelur vetem rrenojat, Gjithsesi pyetja ishte per te tashmen jo per te shkuaren. Po ta lexosh mire pyetjen permendet fjala SOT. Ndersa per sa i perket Abrahamit mos harro qe ai nuk ishte hebre por vinte nga “UR-i” Ndersa Izrael eshte menjehere mbas fjales “Mashtrues”. Nqs e studion mire historine e Izraelit ne “Beslidhjen e Vjeter” (meqe e paske qef), eshte komplet e mbushur me mosbesim edhe me mosmirnjohje.